Wydarzenia

2008-12-19
Literackie Jasełka

Dzisiaj jest ten rodzaj ciszy,
że każdy wszystko usłyszy:
i sanie w obłokach mknące,
i gwiazdy na dach spadające,
a wszędzie to ufne czekanie.
Czekajmy - dziś cud się stanie…

Tak rozpoczęły się dnia 19.12.08 w naszej szkole niecodzienne, bo Literackie Jasełka.

2008-12-16
Ogólnopolska Liga Ortograficzna

Dnia 16 grudnia br 30 uczniów naszej szkoły przystąpiło do pierwszego etapu Ogólnopolskiej Ligii Ortograficznej. Ich zadaniem było napisanie dyktanda. Musieli rozstrzygnąć wiele ortograficznych i interpunkcyjnych wątpliwości. Oto krótki fragment tekstu:

„ …Naraz w nieodległych chaszczach ujrzał superborowika, lekko przyprószonego siwizną i bodajże brązowo nakrapianego. W okamgnieniu rzucił się nań ten ekstra-Kielczanin tak, że półmiękka bądź co bądź ziemia zadrżała. Już trzymałby nie dużego, ale ogromnego prawdziwka w rękach, ale trafił niechybnie w próżnię. Znienacka spostrzegł rozchichotaną buźkę ultrablondynki ze zdobyczą…”

2008-12-12
Szczeciński Panteon Kulturalny

Z Kaną za pan brat

Dnia 12 grudnia uczniowie klas drugich uczestniczyli w spotkaniu z dyrektorem Teatru Kana p.Dariuszem Mikułą. Pan dyrektor nie tylko opowiedział o genezie i historii teatru, ale również przybliżył nam postać p. Zbigniewa Duczyńskiego, założyciela i  dyrektora tej instytucji, który swoją energią, pasją i miłością teatralną zarażał innych. Prelekcję urozmaiciły anegdoty i ciekawostki związane z powstawaniem tego ośrodka alternatywnego teatru. Drugoklasiści obejrzeli również krótki film z ostatniego Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy. Obrazował on bogactwo i różnorodność tematów, stylów i sposobów prezentowania sztuki teatralnej. Na zakończenie obdarowani zostaliśmy książkami o historii Teatru Kana, folderami, plakatami. „Kiedy idą święta, muszą być prezenty” – powiedział p.D. Mikuła. Materiały te wzbogacą szkolną bibliotekę. Pożegnaliśmy naszego gościa gromkimi brawami i pięknym bukietem kwiatów.

JoOla

2008-12-10
Człowiek człowiekowi zgotował ten los

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
10 grudnia 2008 Obchody 60. rocznicy uchwalenia Deklaracji Praw Człowieka

Zgromadzenie ONZ uchwaliło Deklarację 10 grudnia 1948 roku w Paryżu. Jest zapisem praw, które przysługują każdemu człowiekowi. 0 grudnia 2007 roku Sekretarz Generalny ONZ ogłosił obchody 60 rocznicy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Obchody miały na celu poszerzyć wiedzę na temat Deklaracji i jej znaczenia. Każdy powinien znać, rozumieć i korzystać z przysługujących wszystkim praw człowieka. Kampania jako inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ, była prowadzona była przez Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka (UNHCHR) oraz wspomagana przez agendy ONZ, departamenty, fundusze oraz innych międzynarodowych i krajowych partnerów. W ramach kampanii organizowano szkolenia, dyskusje, konferencje czy pokazy filmów dokumentalnych na temat praw człowieka. Rocznej kampanii towarzyszyło hasło “godność i sprawiedliwość dla wszystkich”.

2008-12-06
Szkolne Mikołajki na Lodogryfie

8 grudnia uczniowie naszej szkoły bawili się na lodogryfie podczas sportowych mikołajek. Klasy pierwsze uczestniczyły w grach i zabawach doskonalących elementy jazdy na łyżwach. Grupową rywalizację wygrała klasa Id. Klasy drugie zaprezentowały zaprzęgi św. Mikołaja. Najlepiej wypadła klasa II e. Klasy trzecie rywalizowały w sportowych konkurencjach łyżwiarskich. Mistrzem wybrany został Aleksander Lasocki z klasy III a.

2008-12-05
Mikołajki 2008

Dnia 5 grudnia br. klasa 2d, podobnie jak w zeszłym roku , wzięła czynny udział w przygotowaniu imprezy charytatywnej dla dzieci chorych i potrzebujących- Mikołajki 2008, pod patronatem Prezydenta Miasta Szczecina Piotra Krzystka. W tym roku namówiła do współpracy klasę 3b i razem świetnie spisali się jako wolontariusze. W piątek, spakowali ponad 3000 paczek z licznymi niespodziankami dla dzieci, zaś w sobotę - w Dzień Świętego Mikołaja czynnie brali udział w przeprowadzeniu imprezy i opiece nad dziećmi.

2008-11-15
III edycja Otwartego Turnieju Gier Zespołowych

15.11.2008 r. w naszej szkole odbyła się III edycja Otwartego Turnieju Gier Zespołowych. Uczniowie wraz z rodzicami stanęli do rywalizacji w kategorii piłki siatkowej. Po niezwykle zaciętych pojedynkach najlepszą okazała się reprezentacja klasy 2a, II miejsce zajęła klasa Ic, a na trzeciej pozycji klasa IIe.

2008-11-13
Koncert z okazji 90 rocznicy Odzyskania Niepodległosci

Dnia 13 listopada odbył się uroczysty koncert z okazji Święta Niepodległości w wykonaniu grupy artystycznej „Maestro”. W sali gimnastycznej zgromadzili się wszyscy uczniowie naszej szkoły, by wysłuchać wiązanki pieśni patriotycznych przeplatanej ciekawym komentarzem. W koncercie znalazły się utwory Chopina, „Rota” Marii Konopnickiej oraz marszowe pieśni żołnierskie z okresu I i II wojny światowej. Największym przebojem koncertu okazała się pieśń „Przybyli ułani…”. To muzyczne spotkanie wprowadziło nas w atmosferę Święta Niepodległości.

2008-10-29
Puchar Października zdobyty

Agnieszka Bernardelli Mistrzem Ortografii

Po czym poznać Mistrza Ortografii? Po skupieniu i spokoju, z jakimi w samo południe rozprawia się z przeciwnikami. Puchar Października Mistrzów Ortografii Gimnazjum nr 10 zdobyła Agnieszka Bernardelli z klasy 2A, pokonując w finale Gabrysię Świdrów z klasy 2E.

W samo południe 29 października trzydziestu dwóch zdecydowanych na wszystko zgromadziło się w łączniku naszej szkoły, by stanąć w ortograficznych szrankach. Ich bronią była znajomość pisowni wyrazów z „u” i „ó”. Pojedynki odbywały się w systemem pucharowym. Obydwie finalistki wykazały się znakomitą znajomością zasad i niezwykłą ortograficzną intuicją, lecz zwyciężyć mogła tylko jedna. Agnieszce serdecznie gratulujemy i zapraszamy na kolejną kolejkę rozgrywek, w której wykazać się będzie można znajomością pisowni wyrazów z „rz” i „ż”.

2008-10-21
Dzień wioślarski

W ramach dyżuru klasy 3 d odbył sie Dzień Wioślarski. Gościem honorowym był mistrz olimpijski w czwórce podwójnej Marek Kolbowicz. Uczniowie zadali wioślarzowi wiele pytań, nie tylko z dziedziny sportu.
Punktem kulminacyjnym dnia były Mistrzostwa GM nr 10 na ergometrze wioślarskim. Oto zwycięzcy na poziomach klas:
kl.1 - Przemek Janusz 1 a
kl. 2 - Maciej Założyk 2 b
kl. 3 - Wojtek Zub 3 a
Uczniowie choć przez chwilę mieli okazję poczuć magię wielkiego sportu !

2008-10-14
Pasowanie na Gimnazjalistę i Dzien Edukacji Narodowej

Dnia 14 października odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych. O przyjęciu kandydatów do społeczności Gimnazjum nr 10 zadecydowała po krótkiej naradzie indiańska rada starszych (przedstawiciele klas drugich), która była życzliwie usposobiona do nowo przybyłych. Nie wymagała wykonywania trudnych prób. Zażądała jedynie złożenia uroczystego ślubowania w obecności wszystkich zgromadzonych. Świadkami tej ważnej chwili byli nauczyciele, uczniowie i rodzice.
Druga część uroczystości poświęcona była świętu edukacji narodowej. Uczniowie klas pierwszych, już pełnoprawni członkowie społeczności Gimnazjum nr 10, złożyli życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły, dziękując za ich pracę na rzecz uczniów i szkoły. Jak co roku, nagrodzeni zostali nauczyciele i pracownicy naszej szkoły.
Nagrodę Prezydenta Miasta Szczecina otrzymały panie: Grażyna Grobelna i Magdalena Cichocka.

2008-09-30
Pomorze Zachodnie w Moich Oczach

Chodzi mi o to, aby język giętki / Powiedział wszystko, co pomyśli głowa.
Juliusz Słowacki

We wtorek, 30 września 2008 r. w sali nr 7  naszej szkoły zgromadzili się miłośnicy pięknego mówienia, by uczestniczyć w szkolnych eliminacjach Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego Uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjów, zorganizowanych przez p. Ewę Głąbińską i p. Agnieszkę Kowalską. Jury w składzie: p. wicedyrektor Lidia Kulik, p. Agnieszka Czuryło-Budzińska i p. Agnieszka Kowalska oceniało przygotowane przez uczestników wystąpienia. Uczniowie Gimnazjum nr 10 sławili walory naszego regionu, przypominali szczecińskie legendy oraz prezentowali ważne dla Pomorza Zachodniego postacie. Komisja Konkursowa miała twardy orzech do zgryzienia: wygłaszane teksty były rzetelnie przygotowane i sugestywnie przedstawione, ujmowały sędziów niebanalną formą przekazu.

2008-09-20
Wyjazd Integracyjny - SMOŁDZIŃSKI LAS 16-19 września 2008

W tym roku szkolnym uczniowie klas pierwszych na obóz integracyjny wyjechali do malutkiej wsi położonej w sąsiedztwie Słowińskiego Parku Narodowego. Czterodniowy pobyt był dokładnie zaplanowany.
Ale od początku.

Pierwszego dnia o godzinie 8.00 uczniowie, wychowawcy i opiekunowie zebrali się przed szkołą. Tam czekały już autokary, gdy uczestnicy zajęli miejsca- można było ruszać w drogę. Gimnazjaliści dotarli na miejsce po godzinie 14. Czekał na nich pyszny obiad. Potem zakwaterowanie - trochę długie…
I wreszcie spacer: las, szerokie, czyste plaże, szumiące morze… przecież to teren SPN.
Po kolacji uczniowie klas pierwszych integrowali się na dyskotece.

2008-09-03
Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2008/09

I zmienia, zmienia piękną swą szatę.
Drzewa po świeżej, bujnej zieleni
Wdziewają złote barwy jesieni.
Pogodnie, cicho i uroczyście
Spływają z wolna na ścieżkę liście.
A gdy spieszymy do szkoły drogą
Raźno szeleszczą, szumią pod nogą”


(Leopold Staff )

Nowy rok szkolny 2008/09 rozpoczął się w naszej szkole 1 września wraz z wybiciem godziny 9.00. Wtórując najpiękniejszej porze roku – jesieni, uczniowie klasy 2d- Aleksandra Sobczyńska i Filip Sokołowski serdecznie powitali Panią Dyrektor Danutę Głowacką, grono pedagogiczne i pracowników szkoły, rodziców oraz koleżanki i kolegów. Szczególnie ciepło zostali powitani ci, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły jako jej pełnoprawni członkowie- Pierwszoklasiści.
Następnie Pani Dyrektor przedstawiła nowych nauczycieli a także wychowawców klas pierwszych oraz omówiła priorytety dydaktyczno-wychowawcze na nadchodzący rok.

2008-06-30
Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2007/08

Już pierwsza melodia wprowadziła wszystkich w uroczysty nastrój. Polonez w wykonaniu uczniów klas trzecich został nagrodzony gromkimi brawami. W ten sposób absolwenci żegnali się ze swoją szkołą. Jednak zanim na dobre opuścili mury szkoły podsumowali pracę w minionym roku szkolnym. A było się czym pochwalić…

2008-06-10
27 maja - 7 czerwca 2008 nasza wizyta w Bordeaux

Bordeaux to dziewiąte co do wielkości miasto Francji leżące w południowo-zachodniej części kraju - Akwitanii. Miasto to, położone nad rzeką Garonną, słynie z produkcji win i bogatej architektury.
Klasa 2a miała okazję przeżyć 12 cudownych dni w tym pięknym mieście uczestnicząc w wymianie uczniów w ramach realizowanego przez szkołę projektu programu Socrates Comenius. Wyjazd stanowił kolejny punkt projektu „Rozwój miast w dorzeczu Odry i Garonny”, nad którym nasza klasa pracowała w ciągu minionego roku szkolnego. Uczniowie gromadzili materiały dotyczące naszego miasta i dorzecza Odry by móc dokonać porównania z naszym partnerskim miastem portowym – Bordeaux.

2008-05-14
prezentacja prac w ramach projektu Socrates Comenius

W dniu 14 maja klasa 2a zaprezentowała wszystkie prace powstałe w ramach realizowanego przez klasę projektu programu Socrates Comenius. Jest to jeden z programów sektorowych realizowanych w ramach Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji mający na celu pogłębianie relacji kulturowych pomiędzy krajami Unii Europejskiej.
Tematem, którym nasza szkoła realizuje w ramach programu jest „Rozwój Miast w Dorzeczach Odry i Garonny”. Jego głównym celem jest pogłębianie wiedzy kulturowej poprzez odnajdywanie cech łączących Szczecin i Bordeaux – partnerów projektu.

2008-05-01
wydarzenia styczeń - maj 2008

archiwalne wydarzenia z okresu styczeń - maj 2008 znajdziecie pod poniższym adresem

styczeń - maj 2008