Wydarzenia

2009-12-22
Szkolne Jasełka

"Dwa tysiące lat temu przyszedł na świat zbawiciel. Pojawił się na ziemi aby zbawić wszystkich nas. To On wskazał nam drogę do nieba i swoją miłością otworzył nam bramy do królestwa niebieskiego. Dziś nadszedł czas zbawienia. Dziś i dla nas niebo się otwiera.."

Tak brzmiało przesłanie tegorocznych jasełek, które zostały przygotowane przez klasę 3d, pod opieką p. Jolanty Liber. Wspólne kolędowanie pozwoliło wszystkich wprowadzić w klimat najpiękniejszych świąt.

2009-12-10
MIEDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA

10 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. O prawach człowieka, dziecka i ucznia wielokrotnie rozmawialiśmy w ciągu roku. Ale dzień 10 grudnia jest dniem szczególnym - to rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (1948r.).

2009-12-06
Mikołajkowa pomoc

Uczniowie klasy 3 d naszej szkoły wzięli udział w przygotowywaniu paczek dla dzieci z różnych placówek wychowawczych.

 

2009-12-03
Z wizytą na Uniwersytecie Szczecińskim

Dnia 3 grudnia 2009 roku p. Katarzyna Stankowicz wraz z Joanną Kaczor z kl. 3D oraz Janem Brancewiczem z kl. 2B udali się na Wydział Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego w celu aktywnego uczestniczenia w eksperymentach fizycznych i wykładach.

2009-11-10
Tydzień Humanistyczny

W tygodniu poprzedzającym Święto Niepodległości odbył się w naszej szkole Tydzień Humanistyczny. Hasłem przewodnim Tygodnia były słowa rzymskiego filozofa Cycerona: „Historia magister vitae est”.

 

2009-10-22
JUBILEUSZ DZIESIĘCIOLECIA GIMNAZJUM

W przeszłość przenoszą nas wspomnienia; a w przyszłość – marzenia  
H. G. Wells

22 października 2009 odbyły się miejskie obchody 10-lecia gimnazjów. Impreza składała się z 4 części: 
  1. Debaty, na której podsumowano dziesięć lat funkcjonowania gimnazjów;
  2. Publikacji w „Dialogach” , prezentującej wszystkie szczecińskie gimnazja;
  3. Programu artystycznego;
  4. Przygotowania stoisk prezentujących osiągnięcia i mocne strony wszystkich szkół gimnazjalnych Szczecina.

2009-10-14
Pasowanie na Gimnazjalistę i Dzień Edukacji Narodowej

„My, uczniowie Gimnazjum nr 10 ślubujemy ...”

Dnia 14 października po raz dziesiąty w murach naszej szkoły zabrzmiały słowa przysięgi, jaką uczniowie klas pierwszych składają podczas uroczystości pasowania na gimnazjalistę. Zagubionych i nieco onieśmielonych pierwszoklasistów objęły opieką żywioły, które podarowały im siłę i wytrwałość, umiejętność odnajdywania źródeł mądrości, otwarty umysł, energię i siłę niezbędne do nauki i osiągania sukcesów. W obecności nauczycieli, rodziców i uczniów klas wyższych zostali oni oficjalnie przyjęci do społeczności Gimnazjum nr 10 w Szczecinie.

2009-10-09
Instytut Pamięci Narodowej

Dnia 9 października  br klasy trzecie były gościem Instytutu Pamięci Narodowej. Byliśmy świadkami „żywej” lekcji historii na temat  „Zagłady  polskich elit. Akcji AB-Katyn”.

2009-09-30
Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego

DNIA 30.09.2009 roku w naszym gimnazjum odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Poprzedziła je kampania wyborcza. Mogliśmy obejrzeć plakaty wyborcze z propozycjami zadań do realizacji przez przyszłych samorządowców. Sylwetki kandydatów prezentowane były w audycjach przygotowanych w szkolnym radiowęźle.
Wybory przebiegały bez zakłóceń. Za ich organizację odpowiedzialna była klasa 3c. W sumie oddano 391 głosów, z czego dwa uznano za nieważne.
Nowa Rada już w piątek (2.10.2009) spotkała się na zebraniu z opiekunem samorządu. O składzie RSU i bieżącej działalności więcej na stronie Samorządu.

2009-09-20
Wyjazd integracyjny klas pierwszych

Zgodnie z tradycją Szkoły, na początku września uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w obozie integracyjnym. W tym roku odbywał się on w Pogorzelicy w dniach 15-18 września. Głównym celem obozu była integracja zespołów klasowych oraz diagnoza wychowawcza, a także poznanie regionu, w którym uczniowie przebywali.

 

2009-09-01
Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2009/2010

„... aby pięknie żyć.”

Dnia 1 września 2009 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po dwóch miesiącach wakacji spotkaliśmy się na uroczystym apelu. O godz 10.00, w sali gimnastycznej, zebrała się cała społeczność Gimnazjum nr 10 – grono pedagogiczne, uczniowie, rodzice.

2009-06-19
Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2008/09

Punktualnie o godz. 10.00, 19 czerwca br, w sali gimnastycznej, rozpoczęła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2008/09.

W tym roku patronowały jej słowa P. Coelho „Bądź jak płynąca rzeka” i to właśnie woda, we wszystkich swoich odmianach, stanowiła jej przewodni motyw. Tradycyjnie, imprezę rozpoczął polonez w wykonaniu uczniów klas trzecich. Po nim nastąpiła prezentacja multimedialna, przypominająca najciekawsze  chwile z życia szkoły w mijającym roku.

Następnie przedstawiono uczniów naszego gimnazjum, którzy osiągnęli największe sukcesy.

2009-06-17
Konferencja Informacyjno - Promocyjna Programu LLP

Uczniowie klasy IIIA: Kaja Nadolna, Zuzanna Majewska, Stanisław Gliński, Bartosz Wenzel wraz z nauczycielem odpowiedzialnym z realizację projektu p. Magdaleną Cichocką uczestniczyli w konferencji informacyjno-promocyjnej programu „Uczenie się przez całe życie (LLP) zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie przy współpracy z Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji, podczas której mieli okazję zaprezentować nasz projekt i produkty powstałe w ramach jego realizacji.

2009-05-20
Mobilność uczniów z COLLEGE CASSIGNOL w Gimnazjum nr 10

W dniach 9 – 20 maja 2009r. nasza szkoła gościła grupę 30 uczniów i 5 nauczycieli z College Cassignol w Bordeaux (Francja), z którym nasza szkoła współpracuje w ramach programu Comenius. Ich wizyta była kolejnym etapem wspólnego projektu „Rozwój Miast w Dorzeczach Odry i Garonnny”, który nasze szkoły realizowały w latach 2007-2009.

2009-04-05
Giełda Turystyczna „PRZYGODA 2009”

Dnia 21 marca 2009 odbyły się eliminacje wojewódzkie konkursów organizowanych w ramach Szkolnej Giełdy Turystycznej „Przygoda”.
Naszą szkołę reprezentował siedmioosobowy zespół w składzie: Aleksandra Bąkowska klasa ID, Aleksandra Szrajber klasa IIB, Joanna Cieśluk i Natalia Wydrzyńska z klasy IIC i Karolina Bała, Aleksandra Metza z klasy IIE oraz Maksymilian Głowacki z klasy IIIA.

2009-03-17
Tydzień Matematyczno - Przyrodniczy

„Powietrze”
Przezroczystym szalem
Otulam Ziemię całą,
Jestem obecnie wszędzie.
Choć mnie nie możesz pochwycić,
Choć mnie zobaczyć nie możesz,
jestem ci bardzo potrzebne.
Jak się beze mnie obejść?
Odetchnij głębiej,
Poczujesz, jak dużą ma wagę
Istnienie moje od skrzydeł motyla lżejsze!

Elżbieta Zachenter – Sławińska

W dniach 13-19 marca 2009 uczestniczyliśmy w Tygodniu Matematyczno-Przyrodniczym. W tym roku szkolnym hasłem przewodnim było „Powietrze”.

2009-03-09
Dyżur klasy 1c

9 marca 2009 roku rozpoczął się dyżur klasy 1c. Już w pierwszych dniach w całej szkole wisiały dekoracje wykonane przez naszych kolegów i koleżanki. Był to kolejny punkt naszej integracji.W pierwszym tygodniu dyżuru tematem przewodnim był cyrk i teatry uliczne. W środę, na 4 godzinie lekcyjnej, odbył się pokaz cyrku ,,Zodiak’’. Wystąpił pan Paweł Królik, który przybliżył nam tajniki sztuczek cyrkowych i opowiedział, czym zajmuje się jego grupa. W pokazie brali udział nasi  koledzy, którzy m.in. żonglowali piłeczkami i jeździli na jednokołowym rowerku.

2009-03-03
Tydzień Humanistyczny

W dniach 23-27 lutego w naszym Gimnazjum uczestniczyliśmy w Tygodniu Humanistycznym. Naszym hasłem przewodnim było zdanie otwierające Ewangelię św. Jana - „Na początku było Słowo…”. Postanowiliśmy nawiązać do postaci Świętego Pawła oraz Biblii, jako źródła całej kultury europejskiej.

Pierwszy dzień Tygodnia upłynął pod hasłem „Św. Paweł – apostoł narodów”. Na zajęciach języka polskiego analizowaliśmy jeden z najbardziej znanych tekstów biblijnych- fragment I Listu św. Pawła do Koryntian, znany jako „Hymn o miłości”. Ukoronowaniem tego dnia była prezentacja scenek dramatycznych poświęconych postaci św. Pawła. Najlepiej z tego parateatralnego zadania wywiązali się uczniowie klas: 1b, 2b i 3b, którzy zwyciężyli w swoich grupach wiekowych.

2009-02-18
Mitologicznie niepokonani

W środę 18 lutego w Zespole Szkół nr 5 w Szczecinie odbył się IV Międzygimnazjalny Konkurs Mitologiczny. Dotyczył on znajomości mitologii grecko-rzymskiej, a także obejmował prezentację teatralną o tej tematyce.
We wszystkich tych dziedzinach okazaliśmy się NIEPOKONANI!

2009-02-06
Poznajemy dyscypliny sportu - łucznictwo

Klasa IIE wraz z nauczycielami wychowania fizycznego zorganizowała 6 lutego spotkanie z panem Markiem Stemplowskim pod hasem: “Poznajemy dyscypliny sportu - łucznictwo” Uczniowie klas I i II spotkali się w sali gimnastycznej. Prelegent opowiadał o tradycjach związanych z łucznictwem, o łucznictwie jako dyscyplinie sportu. W tym samym czasie, uczeń klasy IIE Jan Zieliński ze swoim tatą prezentowali umiejętności strzeleckie. Na zakończenie spotkania uczniowie z poszczególnych próbowali trafić do tarczy.

2009-02-04
Spotkanie z aktorką Teatru Lalek Pleciuga

Klasa IIE w ramach swojego dyżuru zaprosiła do Szkoły panią Grażynę Wojtczak- aktorkę Teatru Lalek “Pleciuga”. Spotkanie odbyło się 4 lutego 2009, uczestniczyli w nim uczniowie klas I i II. Pani Grażyna Wojtczak opowiadała o swojej pracy w teatrze, o  rolach akie grała, o pracy aktora - lalkarza oraz o Teatrze “Pleciuga”. Spotkała się  także na mini warsztatach z uczennicami, które biorą udział w konkursach recytatorskich.

2009-01-26
Ferie 2009 - w Szczecinie jest wiele pomników

W Szczecinie jest wiele pomników. Kilka z nich można było obejrzeć dokładniej podczas ferii, a przy okazji dowiedzieć się ciekawych historii z nimi związanych.

pomnik0  

Pomnikiem od dawna wpisanym w krajobraz miasta jest Pomnik Czynu Polaków – dzieło Gustawa Zemły odsłonięte w 1979 roku. Poszczególne części pomnika przypłynęły do Szczecina barkami. Trzy orły symbolizują trzy pokolenia szczecinian – przedwojenną polonię, powojennych pionierów i ich następców odbudowujących miasto. To chyba największy szczeciński pomnik. Mierzy 22,5 m, a każdy orzeł waży ok. 20 ton.


2009-01-19
Ferie 2009 - Muzeum Techniki i Komunikacji

W ramach zajęć „Ferie 2009” można było zwiedzić wystawę motoryzacyjną w Muzeum Techniki i Komunikacji. Wystawę stanowił wybór 21 unikatowych pojazdów, będących częścią większej kolekcji, jaką muzeum zakupiło od prywatnego kolekcjonera z Warszawy. W centralnym miejscu ekspozycji zobaczymy polski motocykl „Sokół 1000” ( z bocznym koszem) z 1938 roku.


2009-01-16
Co się zdarzyło 16-go stycznia

6 stycznia zakończyliśmy naukę w I semestrze. W tym dniu Samorząd Uczniowski przygotował apel, w czasie którego dokonano podsumowania efektów naszej pracy. Średnia naszej szkoły w tym semestrze wynosi 4,24. Najwyższe wyniki w nauczaniu osiągnęły klasy:

1e– średnia 4,57, 1c.– 4,41 oraz klasa 3a– 4,4