Wydarzenia

2011-12-22
Jasełka 2011

„Niebo-ziemi, niebu-ziemia, wszyscy - wszystkim ślą życzenia”

Jest taki dzień w roku, przy którym inne dni bledną. Niezapomniany, niezwykły, przepojony  miłością. To Wigilia, w trakcie której w rodzinnym gronie czekamy na Tego, który stał się światłością świata. Dziś, to jest 22 grudnia spotkaliśmy się w szkole, by wspólnie celebrować to, co stało się pewnego wieczoru ponad 2000 lat temu…

2011-12-16
NOCNY MARATON FILMOWY W GM 10

W nocy z 16 na 17 grudnia 2011 odbył się pierwszy w historii naszej szkoły NOCNY maraton filmowy. W piątek punktualnie o godzinie 21 uczniowie klas Ia, IIa oraz IIIa stawili się w szkole (z własnej i nieprzymuszonej woli!!!), zaopatrzeni w karimaty, śpiwory, stroje sportowe oraz ilości jedzenia wskazujące na nadciągającą klęskę żywiołową.

 

2011-12-02
Szczecin pomaga polskiej szkole na Litwie

Drugiego grudnia gościliśmy w murach naszego gimnazjum Konsula Honorowego Polski na Litwie pana Tadeusza Macioła, który odebrał dary dla czternaściorga naszych kolegów i koleżanek, uczących się w maleńkiej polskiej szkole na Litwie. To właśnie ich postanowiliśmy uczynić bohaterami tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia,  a wszystko to zgodnie ze słowami słynnego obywatela Europy - Adama Mickiewicza, który  powiedział:” Miej serce i patrzaj w serce”. Każda z klas przygotowała dla jednego dziecka specjalny dar przyjaźni oraz napisała kilka słów.

2011-11-22
Pomoc polskiej szkole na Litwie

Dnia 2 grudnia 2011 w naszej szkole odbedzie się uroczyste przekazanie darów dla dzieci ze szkoły w Skajsterach na Litwie. Ze szczegółami dotyczącymi akcji charytatywnej mozna zapoznać się w artykułach Kuriera Szczecińskiego z dnia 17 listopada 2011 oraz Gazety Wyborczej z dnia 1 i 2 grudnia 2011.


2011-11-18
Tydzień Humanistyczny

W dniach 14-18 listopada br. odbył się w naszej szkole Tydzień Humanistyczny.

Motywem przewodnim tegorocznego Tygodnia było odtworzenie atmosfery kulturalnej dwudziestolecia międzywojennego, a jego hasło brzmiało:  „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”.

W tym czasie wszystkim nam towarzyszyła muzyka tego okresu, a także stroje z epoki. Można było zajrzeć do literackiej kawiarenki, aby poczuć atmosferę kulturalnej bohemy tych lat.

2011-11-14
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

93. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę  uczciliśmy koncertem pieśni patriotycznych. Wśród wykonywanych przez uczniów naszej szkoły utworów zabrzmiały między innymi: „Płynie Wisła, płynie” czy „Marsz ułański”, których historia sięga XIX wieku, a więc czasu zaborów. Z pieśni powstałych w okresie I wojny światowej przypomnieliśmy niezwykle popularnych „Ułanów” oraz „Wojenko, wojenko”. Nie mogło oczywiście zabraknąć „Pierwszej kadrowej”.

2011-11-09
The USA Today

9 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta inauguracja projektu współpracy GM 10 z Ambasadą Amerykańską „The USA Today”. Gościem specjalnym był Attache ds. Kultury Ambasady Amerykańskiej Andrew B. Paul, który poprowadził wykład pt. „American Multiculturalism: Examples from a process”.

Wykład stanowił wprowadzenie do dyskusji w języku angielskim pomiędzy zaproszonym gościem a uczniami na temat stereotypów amerykańskich oraz obrazu współczesnej Ameryki. Był on także inspiracją do prac warsztatowych, które uczniowie wykonywali w drugiej części spotkania.

2011-10-14
~Szczęśliwy człowiek, który posiada pasję...~

Dnia 14 października 2011 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych. W tym roku przebiegała w atmosferze odkrywania nowych pasjonatów. Wielu naszych uczniów odkryło już przed nami i z nami swoje, często bardzo oryginalne zainteresowania, wzbogacając tym samym życie szkoły. Teraz przyszedł czas na pierwszoklasistów. 

2011-09-30
WYBORY DO RSU

We wrześniu wybieraliśmy skład Rady Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2011/12. Każda klasę reprezentowało dwóch uczniów. Kandydaci prowadzili kampanię wyborczą. Przygotowali plakaty, ulotki. Wzięli udział w audycjach w szkolnym radiowęźle.

 

2011-09-25
Salsa...

        W celu podgrzania jesiennej atmosfery jeden wrześniowy dzień spędziliśmy w rytmie salsy. Instruktorem tego pełnego temperamentu tańca był pełnokrwisty Meksykanin Enrique, który uczył nas podstawowych kroków salsy. Podczas zajęć okazało się, że niektóre osoby są po prostu stworzone żeby tańczyć ten taniec ;) !

2011-09-16
Sprzątanie Świata

      W dniach 16-18 września miała miejsce osiemnasta edycja akcji,, Sprzątania Świata”. Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy były,, Lasy to życie- chrońmy je”. Rok 2011 jest Międzynarodowym Rokiem Lasów ogłoszonym przez ONZ. Celem akcji jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej Polaków oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Ideą akcji jest praktyczna edukacja na rzecz rozwoju zrównoważonego – promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku, w szczególności w zakresie: rozwoju zrównoważonego, poszanowania zasobów naturalnych (zwłaszcza wody, surowców naturalnych i lasów) oraz racjonalnej gospodarki odpadami.
      16 września uczniowie klasy III d wraz z wychowawcą sprzątali okolice naszej szkoły, parki, skwery, aby symbolicznie zademonstrować problem zaśmiecania naszej planety.

2011-09-15
„THE USA TODAY”

15 września 2011 odbyła się prelekcja Stanley’a Glinskiego oraz Lukasa Majosa pt. „New York in three months”. Słuchaczami wykładu byli uczniowie klas IIa i IIIa biorących udział w projekcie „THE USA TODAY”. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jak wygląda życie przeciętnego amerykańskiego nastolatka. Prelekcja połączona była z pokazem zdjęć Nowego Jorku i Florydy.

2011-09-01
Szkoła, nauka, radość

…i znowu w szkole. Rozstanie z wakacjami nie jest łatwe, ale gdy już na horyzoncie pojawiają się niewidziani dwa miesiące koleżanki i koledzy, radości i uścisków nie ma końca. Gdy korytarze gimnazjum ociepliły już nasze uśmiechy, udaliśmy się na salę gimnastyczną na apel. Tam miło i dostojnie przywitała nas Pani Dyrektor Danuta Głowacka. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do pierwszoklasistów. Większość z nich przyjęła rolę bacznych obserwatorów.

2011-06-24
Zakończenie Roku Szkolnego

Na ten dzień czekają wszyscy uczniowie przez dziesięć miesięcy. To dzień w którym radośnie zabrzmi ostatni dzwonek w  roku szkolnym. Dzień zakończenia roku szkolnego to w naszej szkole wielkie święto w czasie którego  podsumowano osiągnięcia  i sukcesy uczniów. Najlepszym uczniem minionego roku szkolnego okazał się Jan Brancewicz z klasy IIIB wyróżniony tytułem Primus Inter Pares

2011-05-26
Goście z Niemiec

      W dniach od 26- 27.05.2011 gościliśmy niemieckich uczniów wraz z nauczycielami z katolickiej szkoły „Marienschule” z Berlina. Program rewizyty obejmował prezentacje multimedialne, zwiedzanie szkoły, autokarową przejażdżkę po Szczecinie, pieczenie kiełbasek przy ognisku, rozgrywki sportowe oraz wspólne śpiewanie szant. W tym czasie uczniowie mogli skonfrontować swoje umiejętności językowe, a także zacieśnić przyjaźnie. Pogoda dopisywała nam bardzo,przez co bez przeszkód mogliśmy realizować kolejne punkty programu.
Czekamy na kolejne spotkanie!

2011-05-25
Towarzystwo na Rzecz Młodzieży Uzdolnionej

      Dnia 25 maja br w auli Liceum nr 2 w Szczecinie odbyło się uroczyste podsumowanie jubileuszowej - 10 edycji konkursów przedmiotowych organizowanych przez Towarzystwo na Rzecz Młodzieży Uzdolnionej w Szczecinie. Obecne były wszystkie trzy Panie Prezes Towarzystwa, z obecną- Ewą Ciesielską, nauczyciele przygotowujący i przeprowadzający poszczególne  konkursy , uczniowie - laureaci oraz ich opiekunowie.
      Nasza szkoła uplasowała się na 4 pozycji wśród wszystkich szkół, których uczniowie brali udział w konkursach i okazała się być najlepszą, wśród placówek rejonowych w mieście.

2011-05-20
Tydzień Matematyczno - Przyrodniczy

13-20 MAJA 2011
Tydzień Matematyczno-Przyrodniczy przebiegał pod hasłem „Nobliści”. Głównym jego celem było przybliżenie sylwetki Marii Curie- Skłodowskiej i podkreślenie roli nauki w życiu codziennym oraz zapoznanie społeczności szkolnej z historią i  zasadami przydzielania Nagrody Nobla.

2011-05-18
Dyskusja panelowa

     18 maja odbyło się w naszej szkole wyjątkowe spotkanie.
     Rodzice, uczniowie, pracownicy administracji i obsługi oraz nauczyciele wspólnie dokonali samooceny szkoły.   Każda z wymienionych grup stanowi podmiot związany ze szkołą, każda ocenia nasze gimnazjum z innego punktu widzenia, ogląda szkołę z innej perspektywy. Wszyscy powinni mieć wpływ na ustalanie kierunków rozwoju szkoły.
      Praca szkoły została podzielona na 4 obszary:
I.    Działalność dydaktyczna, wychowawcza i opiekuńcza
II.   Procesy zachodzące w szkole (nauczanie, uczenie się i wychowanie)
III.  Funkcjonowanie szkoły w środowisku lokalnym
IV.  Zarządzanie i organizacja pracy szkoły

2011-05-13
,,Mistrz Wiedzy O Człowieku”

13 maja 2011r. w naszej szkole odbył się I Międzygimnazjalny Konkurs ,,Mistrz Wiedzy O Człowieku”

W konkursie wzięło udział 10 gimnazjów. Każdą szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę z anatomii i fizjologii człowieka, z profilaktyki chorób cywilizacyjnych i genetycznych, wpływu używek na zdrowie człowieka, zdrowego stylu życia, z genetyki oraz wiedzy o wirusach HIV i HPV. Konkurs miał charakter indywidualny i drużynowy. Część indywidualna polegała na rozwiązaniu zadań zamkniętych w formie testu.

2011-05-03
Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja

       3 maja to w Polsce kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy III c pod opieką p. Julity Dawidowicz przygotowali inscenizację ilustrującą burzliwe dzieje  Rzeczypospolitej. Przypomnieli wszystkim uczniom jak ważna jest i była rola konstytucji dla wszystkich obywateli. Przedstawili w niecodzienny sposób rolę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w ciężkich czasach próby. Ładnie zilustrowali swoje przedstawienie obrazami z epoki, a chór pod opieką pani B. Urbanowicz wykonał radosne piosenki związane z przyjęciem ustawy rządowej.
        Korzystając z okazji klasa II b zaprosiła wszystkich uczniów na tydzień prezentacji sylwetki wielkiego Polaka Jana Pawła II. Uczniowie przypomnieli piękną poezję i nauki Papieża, przygotowali multimedialne fragmenty patriotycznych kazań, jakże aktualnych. Uczniowie i opiekunowie  dziękują księdzu Krzysztofowi Pieńkosowi za pomoc. Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała wykonawcom za trud włożony w przygotowanie apelu.

2011-05-02
Święto Flagi

       2 maja to najmłodsze święto państwowe - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W naszej szkole również postanowiliśmy uczcić to święto. Uczniowie kl. 2b pod opieką wychowawczyni oraz p. Julity Dawidowicz przygotowali liczne atrakcje związane z uroczystościami. Zaproponowano by wszyscy uczniowi ubrali się w kolorach barw narodowych i zrobili sobie świąteczne zdjęcie. Możecie obejrzeć je poniżej.

2011-04-27
Powrót do PRL-u

    Dnia 27 kwietnia 2011 r. klasa 3c, wraz ze swoją nauczycielką języka polskiego p. Julitą Dawidowicz, wybrała się do Książnicy Pomorskiej w Szczecinie na debatę po hasłem „Made in PRL” organizowaną przez Centrum Dialogu Przełomy MNS.
    Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 14:00. Funkcję wprowadzającą pełniła krótka prezentacja multimedialna. Następnie prowadzący przedstawił problemy, które zostaną przedyskutowane przez obecnych tam znakomitych prelegentów: historyka - prof. Jana M. Piskorskiego, psychologa - dr Jerzego Wojciechowskiego, działacza opozycji demokratycznej - Andrzeja Kotula oraz wojewodę szczecińskiego w latach 1982-1990 - Stanisława Malca.

2011-04-10
Światowy Dzień Zdrowia

7 kwietnia to dzień, w którym na całym świecie obchodzi się Światowy Dzień Zdrowia.
Tegorocznym hasłem jest:
,,OPORNOŚĆ NA ANTYBIOTYKI’’

W naszej szkole z tej okazji odbyły się:

•    degustacja potraw z witaminami i solami mineralnymi;

•    oglądanie przygotowanych przez uczniów klas pierwszych
i drugich stoisk z informacjami na temat działania witamin, soli mineralnych, ich źródeł oraz objawów niedoboru;
•    konkurs na najciekawszą ulotkę dotyczącą tegorocznego hasła Światowego Dnia Zdrowia:
,,OPORNOŚĆ NA ANTYBIOTYKI”;
•    audycja na temat nadużywania antybiotyków w codzienn
ym życiu, hodowli zwierząt, rolnictwie.

2011-03-30
Podsumowanie konkursów kuratoryjnych

      W środę, 30 marca, w Pałacu Młodzieży miało miejsce uroczyste podsumowanie wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Wśród nich byli uczniowie naszej szkoły: Jan Brancewicz- laureat konkursów: biologicznego, chemicznego i geograficznego oraz Jonatan Trela- laureat konkursu historycznego z elementami wiedzy o społeczeństwie.
      Gratulacje wszystkim wyróżnionym złożyły panie: Elżbieta Masojć – wiceprezydent Szczecina oraz Maria Borecka – wicekurator oświaty.

2011-03-22
Szkoła Odkrywców Talentów

     Rok szkolny 2010/2011 MEN ogłosiło Rokiem Odkrywców Talentów. Nasze gimnazjum  jako pierwsze w Szczecinie uzyskało zaszczytny tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów”, o który mogą ubiegać się szkoły wyróżniające się odkrywaniem oraz rozwijaniem zainteresowań i zdolności swoich uczniów.
     21 marca, o godzinie 12.00, zebraliśmy się wszyscy przed szkołą, gdzie w obecności przedstawicieli redakcji „Kuriera Szczecińskiego” i „Mojego Miasta”, została odsłonięta tablica wpisująca nasze Gimnazjum nr 10 do zaszczytnego grona „Szkół Odkrywców Talentów”. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonała uczennica klasy 3a, Natalia Gal.

2011-03-21
Odkrywamy Talenty

     W pierwszym dniu wiosny uczniowie naszego gimnazjum pokazali, jak ciekawie spędzić „dzień wagarowicza” w… szkole.
    W odpowiedzi na propozycję MEN, aby 21 marca był we wszystkich szkołach Dniem Talentów, zorganizowali Wiosenne Centrum Nauki.
    Dzień rozpoczął się o godzinie 9.00 spotkaniem na sali gimnastycznej, gdzie podziwialiśmy „Diamenty Dziesiątki” czyli szczególnie uzdolnionych uczniów i ich prezentacje. Mogliśmy zobaczyć między innymi rewelacyjne występy uczniów, którzy reprezentowali naszą szkołę na Zachodniopomorskiej Gali Odkrywców Talentów w Kołobrzegu: Natalii Gal, Hanny Lemanowicz i Sebastiana Kurdela.

2011-03-11
Uroczysta Gala w Kołobrzegu

11 marca, o godzinie 10:00 w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu odbyła się Zachodniopomorska Gala Odkrywców Talentów.

Rok szkolny 2010/2011 został ogłoszony przez minister edukacji narodowej, Katarzynę Hall, „Rokiem Odkrywania Talentów". Do akcji zgłosiło się wiele szkół; dzięki temu została stworzona mapa miejsc, w których możliwe jest rozwijanie zdolności.
Nasza szkoła jako pierwsza w Szczecinie uzyskała tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów”!

2011-03-08
Wspomnień czar...

CZYLI O STYLU LAT OSIEMDZIESIĄTYCH
Zaskoczyła klasa 1c wyborem przewodniego tematu swojego dyżuru. A jeszcze bardziej pomysłem, aby szkolny Dzień Kobiet uświetnić – a jakże! – pokazem mody… ale w stylu lat osiemdziesiątych właśnie!
Zadaniem wybranych z każdej klasy uczniów było zaprezentowanie stroju, który oddawałby specyficznego ducha mody tamtych lat, a także odpowiadanie na pytania z nią związane. Efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że nasza młodzież podeszła do zadania nie tylko z właściwym sobie entuzjazmem, ale i z prawdziwym znawstwem tematu!

2011-02-10
Ferie 2011

Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem ferii zimowych:

KLIKNIJ TUTAJ

2011-02-09
Dyskoteka karnawałowa

Semestr zakończyliśmy karnawałową dyskoteką. W tym roku bawiliśmy się pod hasłem „KOLOROWY ZAWRÓT GŁOWY”, a więc obowiązywały zwariowane stroje i makijaże. Imprezę uświetniły występy tancerzy ze Szkoły Tańca TOP TOYS.
A jak się bawiliśmy widać na zdjęciach…

2011-02-08
Podsumowanie I semestru

roku szkolnego 2010/2011
 „Największym niebezpieczeństwem dla większości z nas nie jest to, że mierzymy za wysoko i nie osiągamy celu, ale to że mierzymy za nisko i cel osiągamy”. /Michał Anioł/
Dlatego…”Zawsze celuj w Księżyc. Nawet jeśli nie trafisz będziesz między gwiazdami..."

Bo przecież…. „Gwiazdy są po to, żeby nam pokazać, jak daleko mogą dotrzeć pragnienia.”..

2011-01-26
Tydzień językowy

W dniach 26.01 – 02.02.2011 odbył się w Gimnazjum nr 10 Tydzień Językowy. Głównym celem imprezy było propagowanie nauki języków nowożytnych, pogłębienie wiedzy na temat kultury krajów anglo i niemieckojęzycznych, a także możliwość sprawdzenia własnych umiejętności posługiwania się językiem angielskim i niemieckim w konkursach językowych przygotowanych przez nauczycieli naszej szkoły.

2011-01-20
Halowy mityng - "Deutsch-Polnisches Hallenmeeting des LC Cottbus"

11.01.2014 w Cottbus odbył się halowy mityng "Deutsch-Polnisches Hallenmeeting des LC Cottbus".

2011-01-03
Szkoła Odkrywców Talentów

Rok szkolny 2010/2011 zotał ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Rokiem Odkrywania Talentów".

Miło nam poinformować, że nasza szkoła jako pierwsza w Szczecinie zdobyła tytuł
"Szkoły Odkrywców Talentów".

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie http://www.roktalentow.men.gov.pl/ . Zachęcamy szczególnie do zerknięcia na specjalne mapy Polski promujące instytucje i organizacje wspierające uzdolnienia dzieci i młodzieży - Szkół Odkrywców Talentów jak i Miejsc Odkrywania Talentów.