Wydarzenia

2012-12-21
Jasełka

Cicha noc...

Uroczystość jasełek rozpoczęła instrumentalna wersja przeboju „White Christmas".Później uczniowie klasy 2b, 2c i 3b przenieśli nas w świat zdarzeń sprzed ponad 2000 lat. Widzieliśmy i pasterzy udających się do Betlejem, i diabły wytykające ludzkie wady, w końcu urocze anioły, które uroczyście ogłosiły:


2012-12-19
polsko-niemieckie przedstawienie-Rumpelstilzchen

19 grudnia 2012 roku uczniowie klasy 1b oraz 2b wraz z wychowawcami P. Szczęsną oraz P. Olszewskim wybrali się do teatru Uckermärkische Bühnen Schwedt na polsko-niemieckie przedstawienie „Rumpelstilzchen"

2012-12-12
Mikołajki

W zimowej scenerii bawiliśmy się na szczecińskiej Gubałówce podczas mikołajek. Śnieg, który zagościł na dłużej w Szczecinie sprawił wiele radości i pozwolił w pełni cieszyć się sportami zimowymi.

2012-11-16
Tydzień Humanistyczny

„Tydzień Humanistyczny", który rozpoczął się 16.11.2012 przebiegał pod hasłem „ Granice mego języka oznaczają granice mojego świata", co mogłoby sugerować, że w ciągu tych pięciu dni skupialiśmy się wyłącznie na zagadnieniach poprawnościowych komunikacji werbalnej. Oczywiście one stanowiły trzon naszych zainteresowań, ale oprócz nich pojawiły się kwestie z szeroko pojętymi prawami dziecka i ich orędownikiem - Januszem Korczakiem, „spacer meandrami historii polskiej, koncerty muzyki i wystawy prac plastycznych.

2012-11-09
Rocznica Odzyskania Niepodległości

9 listopada uczestniczyliśmy w uroczystym apelu z okazji Święta Niepodległości. Oddaliśmy hołd naszym przodkom walczącym o wolność i poznaliśmy trudną i długą historię odbudowy Polski.
Narratorki prowadziły nas od rozbiorów, poprzez powstania narodowe, nadzieje związane z Napoleonem i Księstwem Warszawskim aż do wybuchu I wojny światowej i odrodzenia państwa polskiego po 123 latach niewoli.

2012-10-19
Pasowanie na gimnazjalistę

Tekst patrona roku 2012 - Janusza Korczaka, wielkiego przyjaciela dzieci, stanowił motto uroczystości. Przypomniał zebranym Pierwszoklasistom i całej społeczności Gimnazjum nr 10,że szkoła stawia przed nami różne wyzwania, czasem łatwiejsze, czasem całkiem trudne. Prowadzący uroczystość, Aleksandra Łukaszewska z klasy 3e i Mateusz Morawski z kl. 3c, podkreślili, że wielu naszych uczniów odkryło przed nami i z nami swoje, często bardzo oryginalne zainteresowania, wzbogacając tym samym życie szkoły.

2012-09-28
Wybory do RSU

Dnia 28.09.2012r. odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego.

2012-09-14
Sprzątanie świata

W dniach 14-16 września odbyła się dziewiętnasta edycja akcji „Sprzątanie świata". Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy były słowa: KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ ...NIE ŚMIECĘ.

2012-09-03
Uroczyste Rozpoczecie Roku Szkolnego

Przez ostatnich dziewięć tygodni żyliśmy wakacyjnym rytmem i niczym nieograniczoną swobodą. Ale tak było do wczoraj.... Od dzisiaj społeczność naszej szkoły zacznie żyć rytmem odmierzanym przez szkolny dzwonek i plan lekcji.

2012-06-29
Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego

Ocean świata przed nami…
    29 czerwca bieżącego roku kolejny rocznik absolwentów opuścił mury naszej szkoły. Wyposażeni w wiedzę, umiejętności, świadectwa ( w znacznej ilości z wyróżnieniem) i wyniki egzaminów ( ponownie najlepsze spośród gimnazjów rejonowych) mogą mierzyć się z kolejnymi wyzwaniami, stawiać im czoła i …. zwyciężać.

2012-06-27
Spotkanie z uczniami z Wilna

27 czerwca 2012 odwiedzili naszą szkołę uczniowie i nauczyciele gimnazjum z Wilna. Po uroczystym powitaniu zostały rozegrane dwa siedmiominutowe mecze Szczecin:Wilno. Każdy z nich zakończył się remisem 3:3. Pani Kurator Maria Borecka wręczyła drużynom puchary, podkreślając swą radość z wizyty wileńskiego gimnazjum.

 

2012-05-27
2A i 3A w BIESZCZADACH

W dniach 27.05.2012 – 01.06.2012 uczniowie klas 2a i 3a wybrali się na wycieczkę szkolną na drugi kraniec Polski – w przepiękne polskie Bieszczady.
Po podróży która minęła nam w mgnieniu oka (jedyne 17h na najdłuższej trasie kolejowej Szczecin – Przemyśl oraz czterogodzinnym przejeździe autokarowym…) byliśmy na miejscu – w Ustrzykach Górnych. Ponieważ jechaliśmy nastawieni głównie na eksplorację bieszczadzkich szlaków górskich, bogata zabudowa miejscowości Ustrzyki Górne początkowo nie wywarła na nas większego wrażenia (baza noclegowa x1, droga główna x1, sklepik x2, pies x1, ludność miejscowa  x4)

2012-05-23
Rozdanie nagród

Dnia 23 maja br. o godz. 14.00 w auli II LO w Szczecinie odbyła się 11. gala konkursów Towarzystwa na Rzecz Młodzieży Uzdolnionej.  Uroczystość rozpoczął krótki występ zespołu muzycznego II LO, po czym kilka słów wygłosiły zaproszone  panie- Alicja Serdyńska z UM, Urszula Pańka z ZCiDN-u, Dyrektor II LO- p.Jolanta Jastrzębska i Prezes Towarzystwa-p. Ewa Ciesielska.
Nasza szkoła mogła w tym roku poszczycić się laureatami z 3 dziedzin: języka polskiego, języka angielskiego i geografii.

2012-05-18
THE USA TODAY - FESTIWAL KULTURY AMERYKAŃSKIEJ

18 maja w naszym gimnazjum miał miejsce FESTIWAL KULTURY AMERYKAŃSKIEJ, który stanowił podsumowanie projektu THE USA TODAY. Tematyką spotkania była geografia amerykańska. Swoją obecnością naszą uroczystość zaszczycił przedstawiciele Ambasady Amerykańskiej: Pan Attache ds. Kultury Andrew B. Paul.

2012-05-11
„Wielkie Odkrycia” – Tydzień matematyczno-przyrodniczy

W dniach 7.05 – 11.05.12  cała szkoła uczestniczyła w wydarzeniach poświeconych odkryciom w przedmiotach matematyczno – przyrodniczych. Uczniowie wysłuchali wykładu p. Jolanty Listkowskiej  o „Dawnych sposobach liczenia”, oraz prelekcji dr Z. Głąbińskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego o „Turystycznych odkryciach na ziemiach Pomorza Zachodniego”, obejrzeli też wystawę „Eureka” oraz wystawy Muzeum Geologicznego US.

 

2012-05-08
Dzień Profilaktyki

8 maja 2012r. w naszej szkole odbył się Dzień Profilaktyki.

Dzień ten poświęcony był profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Poprzez różne przedsięwzięcia chcieliśmy uświadomić młodzież, również nauczycieli, jak ważne jest zapobieganie chorobom i że zdrowie zależy przede wszystkim od nas samych. Punktami imprezy były:

2012-04-30
221 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

30 kwietnia 2012 r. uczniowie z klas 1b, 1e, 2c i 3b pod kierunkiem p. Klaudii Szostak przygotowali uroczystość upamiętniającą powstanie pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Publiczność mogła wysłuchać wywiadów z ówczesnymi marszałkami: Stanisławem Małachowskim i Kazimierzem Sapiehą oraz obejrzeć skróconą wersję posiedzenia Sejmu Czteroletniego z dnia 3 maja 1791r.

2012-04-24
Egzamin Gimnazjalny

24, 25 i 26 kwietnia uczniowie klas trzecich przystąpili do egzaminu gimnazjalnego. W tym roku odbył się w nowej formule. Pierwszego dnia trzecioklasiści pisali najpierw 60-minutowy egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie, a potem, po przerwie, 90-minutowy z języka polskiego. Drugiego dnia również odbyły się dwie części egzaminu. Pierwsze 60 minut zajęło uczniom rozwiązywanie zadań z części przyrodniczej, a kolejne 90 było przeznaczone na matematykę. Trzeci dzień oznaczał dla uczniów pracę na egzaminie z języków obcych na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Każda część zajęła im 60 minut. Niewątpliwie był to dla trzecioklasistów czas wytężonej pracy.

2012-04-19
Finał Konkursu Trzymaj Formę

Dnia 19 kwietnia 2012 odbył się finał konkursu Wiedzy o zdrowym stylu życia, który miał miejsce w budynku Wydziału Nauk o Żywności SGGW w Warszawie. Patronat honorowy nad finałem objął Wydział Nauk o Żywności i Polski Komitet Olimpijski. Honorowymi gośćmi byli między innymi: przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, Instytutu Medycyny Wsi, Agencji Rynku Rolnego, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Federacji Konsumentów.

2012-03-26
Polskiego Radio USA z Nowego Jorku

26 marca GIMNAZJUM nr 10 było gościem specjalnym Polskiego Radia USA z Nowego Jorku, Stanów Zjednoczonych.
 
Wywiad, w którym uczestniczyli: Dyrektor Danuta Głowacka, koordynatorzy projektu – Magdalena Cichocka i Anna Rogala, przewodniczący Rady Rodziców – Dariusz Stępień oraz uczniowie klasy IIIA – Karolina Babis, Linda Wojtera, Anna Opoka oraz Michał Wyhadańczuk, przeprowadził pan Krzysztof Medyna – muzyk jazzowy i dziennikarz PRUSA mieszkający w Nowym Jorku.
 

2012-03-21
Pierwszy Dzień Wiosny

Antoni Czechow
Bogaty - to nie ten, kto ma dużo pieniędzy, lecz ten, kto może sobie pozwolić na życie wśród uroków, jakie roztacza wczesna wiosna.

Wiosnę w tym roku witaliśmy na wesoło. Klasa IE w ramach swojego dyżuru opracowała scenariusz i przygotowała imprezę. Już w piątek, 16 marca każda klasa otrzymała wiosenny list z zadaniami do których uczniowie musieli przygotować się wcześniej. 21 marca gimnazjaliści wraz z wychowawcami, kolorowi i w wiosennych nastrojach, spotkali się o godzinie 9.30 w sali gimnastycznej.

2012-03-08
THE USA TODAY - spotkanie marcowe

Dnia 8 marca odbyło się w naszej szkole II spotkanie w ramach projektu THE USA TODAY. Tematyką spotkania była kultura amerykańska. Swoją obecnością naszą uroczystość zaszczycili przedstawiciele Ambasady Amerykańskiej: pan Barry Hyman oraz pani Betty Winfield. Jako ogromny fan baseballu, pan Barry Hyman przybliżył nam w swoim wykładzie zasady i techniki tej amerykańskiej gry. W spotkaniu udział wzięli także pani Grażyna Stępińska z Wydziału Oświaty UM, przedstawiciel Kuratorium Oświaty oraz pan Dariusz Stępień - przewodniczący Rady Rodziców GM 10. W spotkaniu udział wzięły zaproszone szkoły województwa zachodniopomorskiego: GM 32, GM 45, Salezjanie Szczecin, Gimnazjum Katolickie Szczecin oraz Gimnazjum ze Świnoujścia.
W ramach spotkania uczniowie naszej szkoły przygotowali przedstawienie „And the winner is…”. Dzięki przedstawieniu przenieśliśmy się do słonecznego Hollywood prosto na uroczystość wręczenia Oskarów.


2012-02-29
Angielski unplugged

Dnia 29 lutego odbył się w naszej szkole Festiwal Piosenki Amerykańskiej. W konkursie udział wzięli: Aleksandra Tarnowska (IIB), Kamila Rafałowska i Matylda Pietkiewicz (IIIC), Kasia Grudzińska (IIID), Magdalena Szulc (IIB) oraz zespół „Living for a Minute” w składzie: Tomasz Pacholski (IIA), Paweł Zychowicz (IIA) oraz Sebastian Kurdel (IIE). Po burzliwych naradach profesjonalne jury w składzie: Beata Urbanowicz (muzyk, międzynarodowy juror konkursów wokalnych), Wojciech Kaczor (wybitny znawca szant i pieśni biesiadnych) oraz Anna Rogala i Magdalena Cichocka (specjalistki od „English listening comprehension” oraz ekspertki od PONS Chapter 64) wyłoniło zwycięzców:

2012-02-17
Studenci AIESEC

W dniach 13-17 lutego nasza szkoła ponownie gościła studentów AIESEC-u, którzy przeprowadzili z naszymi uczniami szereg lekcji kulturowo-językowych oczywiście w języku angielskim. W tym roku odwiedzili nas: Phillippe z Brazylii, Valerie z Ukrainy oraz Willyza z Indonezji. Podczas mile spędzonych zajęć dowiedzieliśmy się m.in. jak wygląda życie studenckie w brazylijskim kampusie (tylko pozazdrościć!!!!), nauczyliśmy się kilku przydatnych ukraińskich zwrotów grzecznościowych oraz jak powstają zjawiska tsunami. Mieliśmy również okazję podyskutować na temat tolerancji oraz przemocy wśród młodzieży szkolnej.

2012-02-09
Tydzień Bezpiecznego Internetu

Przez cały tydzień mówiliśmy o bezpieczeństwie w sieci. Dyżurująca klasa 1a przygotowała gazetki i audycje. Wszystkie klasy pierwsze ponownie spotkały się ze specjalistą ds. nieletnich (Policja). Rozmawiano o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu, telefonów komórkowych, a także o odpowiedzialności nieletnich. We wszystkich klasach odbyły się godziny wychowawcze – „STOP CYBERPRZEMOCY”. Wyjaśniano czym jest cyberprzemoc i jak reagować w jej obliczu.

 

2012-02-03
Podsumowanie Pierwszego Semestru

Albert Camus powiedział kiedyś
"Usuń ze swojego słownika słowo „problem” i zastąp słowem „wyzwanie”. Życie stanie się nagle bardziej podniecające i interesujące.”

W piątek wszyscy spotkaliśmy się na apelu podczas, którego podsumowaliśmy pracę w I półroczu. Zaczęliśmy od średniej ocen w naszej szkole -  w tym semestrze wyniosła ona 4,2. Najwyższe wyniki w nauczaniu osiągnęły klasy:
1a – średnia 4,65

3a – średnia 4,49 oraz

1e –średnia 4,4

 

2012-02-02
Dyskoteka Karnawałowa

W  tym roku bawiliśmy się w DK Słowianin. Zaprosił nas jego dyrektor Pan Jacek Janiak, doceniając nasz wkład  i zaangażowanie podczas akcji pomocy polskiej szkole na Litwie. Impreza była świetnie zorganizowana. Bawiliśmy się doskonale, co widać na zdjęciach.