2018-11-17
100. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

Uroczysty apel

9 listopada uroczystym apelem uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości.
Punktualnie o godz. 11.11 zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Wszyscy uczniowie i nauczyciele zaśpiewali wspólnie hymn Polski. Tym samym przyłączyliśmy się do akcji „Rekord dla Niepodległej”.
Po odśpiewaniu hymnu fragmentem arcypolskiego dramatu Stanisława Wyspiańskiego pt.: „Wesele” oraz wierszem Karola Wojtyły „Myśląc Ojczyzna” rozpoczęliśmy artystyczną podróż w przeszłość. Polska poezja prowadziła nas przez czasy zaborów, powstań, wielkiej wojny aż po odzyskanie własnego państwa. Recytacji towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina, a utwory „Żeby Polska była Polską” czy „Mury” wprowadziły nastrój refleksji nad wolnością.

Żywa  lekcja historii – odzyskanie niepodległości

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaprosiliśmy do naszej szkoły przedstawicieli Bractwa Rycerskiego Kerin. Dzięki nim mogliśmy się przenieść w przeszłość. Odpowiedzieliśmy na pytanie, jak to się stało, że potężne państwo zniknęło z mapy Europy, by po 123 latach niewoli znowu na nią wrócić. Przypomnieliśmy sobie próby reform i czasy powstań. Podziwialiśmy mądrość twórców Konstytucji 3 Maja i odwagę kościuszkowskich kosynierów. Poznaliśmy marszałka Piłsudskiego jako młodego Józia i jako dojrzałego, zdeterminowanego w walce o Polskę Józefa.
Rekwizyty, stroje, elementy uzbrojenia i barwna opowieść prowadzącego budziły wielkie zainteresowanie. Ta lekcja pozostanie na długo w naszej pamięci.

Międzyklasowy Turniej Niepodległościowy

Międzyklasowy Turniej Niepodległościowy to kolejna odsłona  świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, by rywlizować w duchu fair play, a przy okazji poznaliśmy jedne z największych gwiazd sportu II Rzeczypospolitej. Halina Konopacka – niepokonana dyskobolka, zdobywczyni pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski,  Janusz Kusociński – mistrz i wielokrotny rekordzista Polski w biegach średnich i długich, Stanisław Marusarz – wybitny  skoczek narciarski, a także kurier tatrzański w czasie II wojny i żołnierz Armii Krajowej – oni wszyscy mogą być wzorem dla współczesnej młodzieży.
Konkurencje turnieju nawiązywały do dyscyplin uprawianych przez wymienionych sportowców, a więc: „Rzuć, traf  i wygraj, jak Czerbieta”, „Skocz, jak Marusarz” i „Bieg z flagą”.
Gorący doping publiczności dodawał sił klasowym drużynom. Szczególnie emocjonująca okazała się rywalizacja wśród klas trzecich. Dopiero dogrywka wyłoniła tu zwycięzcę, którym okazała się klasa 3D. Na poziomie klas siódmych wygrała klasa 7D, a wśród klas ósmych – 8B.
Świętowanie na sportowo przyniosło wszyskim wiele radości.

Narodowe Czytanie

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego jest tegoroczną lekturą Narodowego Czytania organizowanego przez Prezydenta RP od 2012 roku. W związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości włączyliśmy się do prezydenckiej akcji. Inicjatywa sekcji naukowej pod hasłem „Poczytajmy razem!” stała się okazją do zainteresowania uczniów książką i jej autorem. Powieść stanowiła ważny głos w dykusji nad kształtem odrodzonego państwa polskiego. Wybrane fragmenty czytali wspólnie nauczyciele i uczniowie. Spotkanie z „Przedwiośniem” okazało się obopólną przyjemnością.