2009/2010

 

NAWIĄZANIE WSPÓŁPRACY Z KATOLICKIM ZESPOŁEM SZKÓŁ W BERLINIE"

W maju odwiedził naszą szkołę dyrektor Katolickiego Zespołu Szkół "Marienschule" w Berlinie, Johannes Weischede. Celem nadrzędnym spotkania było nawiązanie współpracy pomiędzy naszymi szkołami. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pan dyrektor zwiedził naszą szkołę i rozmawiał z uczniami, z którymi spotkał się na zajęciach. We wrześniu, a więc w następnym roku szkolnym 2010/2011 nastąpi pierwsza wymiana naszej młodzieży, na którą już się cieszymy".
 

WYCIECZKA DO BERLINA

Dnia 21.06.10 odbyła się kolejna i zarazem ostatnia już wycieczka do Berlina. Program obejmował tym razem odwiedziny wodnego miasteczka "Sealife", rejs po Szprewie oraz wizytę w Muzeum Pergamońskim. W "Sealife" mieliśmy okazję podziwiać wiele gatunków stworzeń słono- i słodkowodnych. Niebywałą atrakcją była przejażdżka "wodną windą". Natomiast w "Muzeum Pergamońskim" przewodnicy w ciekawy sposób wzbogacili naszą wiedzę o kulturze hellenistycznej i arabskiej. Pogoda nam dopisywała, więc rejs Sprewą możemy uznać również za udany, gdyż obejrzeliśmy wiele znaczących budowli stolicy z innej perspektywy. 

 http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/114/Sealife.jpg          http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/114/Sealife%20-%20winda.JPG

Dnia 27.05.10 odbyła się wycieczka do Berlina. Głównymi punktami programu były zwiedzanie Parlamentu Niemieckiego i Gabinetu Figur Woskowych Madame Tussaunds. Oprócz głównych atrakcji byliśmy na aleji KuDam i widzieliśmy wodny zegar. Warto wspomnieć o ciekawych opowieściach Pani przewodnik, która potrafiła skutecznie przykuć naszą uwagę. 

 http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/114/Zegar%20wodny.JPG 

KONKURSY JĘZYKA NIEMIECKIEGO W DRUGIM SEMESTRZE:

Dnia 14.04.10 odbył się Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego „Panda”. Uczniowie naszej szkoły osiągnęli bardzo wysokie wyniki i zajęli następujące miejsca:

POZIOM 1:

 1. Jan Branceiwcz (3)
 2. Julia Wnukiewicz (5)
 3. Katarzyna Dominiak (7)
 4. Magdalena Grasza (8)
 5. Drenikowska Anna (8)
 6. Lata Justyna (9)
 7. Michał Stanosz (9)
 8. Mateusz Bulak (9)
 9. Dagmara Tomala (9)
 10. Agata Agacka (9)
 11. Aleksandra Kisiel (9)
 12. Gabriela Woronowska (10)

POZIOM 2:

 1. Aleksandra Neczaj (6)
 2. Nicola Lamorska (8)
 3. Aleksandra Czerepaniak (10)

Tegoroczny cykl Wielkich Konkursów Słownictwa z Wydawnictwem Lektorklett został zakończony. Otrzymaliśmy gratulacje za wysoki poziom wiedzy i umiejętności naszych uczestników. Cieszymy się, ponieważ osiągnięte przez nich wyniki świadczą o dużym zainteresowaniu nauką języka niemieckiego w naszej szkole.
Laureateami na poziomie klas pierwszych na bazie kursu Magnet zostali: Dominik Glűck (1A) oraz Kacper Borawski (1C), natomiast laureatką na bazie kursu Team Deutsch jest Aleksandra Kisiel (1B). Zgodnie z regulaminem wydawnictwa w kwietniu zwycięzcy otrzymają dyplomy wraz z nagrodami.


23.03.2010  III Międzygimnazjalny Konkurs Języka Niemieckiego organizowany przez XVIII LO w Szczecinie.
Osoby wytypowane: Glűck Dominik, Brancewicz Jan i Lamorska Nicola
 
29.03.2010 (część  pisemna) Siódmy Konkurs Języka Niemieckiego dla Uczniów Szkół Gimnazjalnych Miasta Szczecina zorganizowany przez IX LO w Szczecinie.

31.03.2010 część ustna  

Osoby wytypowane: Lamorska Nicola, Neczaj Aleksandra, Dylewska Beata, Łata Justyna Grasza Magdalena
                
14.04.2010  Kurczak EDI Zapisy u Pań germanistek do końca marca.
 
29.04.2010 Konkurs Języka Niemieckiego „Sprachdoctor” zorganizowany przez Łowców Talentów Jersz. Zapisy u Pań germanistek do końca marca.

********************************

We wtorek 23.02.2010r. uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w Wielkim Konkursie Słownictwa oragnizowanym przez wydawnictwo Lektorklett. Byli to uczniowie pierwszych klas pracujący z kursem Magnet oraz Team Deutsch. Konkurs przeprowadzono na etapie szkolnym.

Nazwiska laureatów i ich nauczycieli zostaną opublikowane na stronie internetowej wydawnictwa do dnia 9 kwietnia, a do 30 kwietnia wydawnictwo prześle nagrody i dyplony dla zwyciężców.

********************************

Z okazji Tygodnia Języków Obcych (22.01.2010-28.01.2010) zaplanowane zostały następujące atrakcje:

PIĄTEK (22.01)

 • „Deutschwagen” – jak w ciekawy i nietypowy sposób nauczyć się j. niemieckiego

PONIEDZIAŁEK (25.01)

 • „Dzień Kuchni Niemieckiej” – kiermasz słodkości
 • „Porozmawiajmy o filmie w języku angielskim” - Projekcja filmu + dyskusja w języku angielskim

WTOREK (26.01)

 • „Dzień Kuchni Brytyjskiej” – kiermasz słodkości
 • „Kleines Hirtenspiel” – pastorałka w języku niemieckim w wykonaniu klasy 2e
 • „DACH” – konkurs wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego

ŚRODA (27.01)

 • „Młody Poliglota 2010” – konkurs językowy dla uczniów klas pierwszych i drugich
 • „Porozmawiajmy o filmie w języku niemieckim” - Projekcja filmu + dyskusja w języku niemieckim

CZWARTEK (28.01)

 • „Mistrz Literowania” – konkurs języka angielskiego dla przedstawicieli klas I, II, III
 • „Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych” - Konkurs wiedzowy przeznaczony dla dwóch reprezentantów z każdej klasy.


Podczas całego tygodnia: można było zwiedzić wystawę prac plastycznych, posłuchać muzyki podczas długich przerw oraz wziąć udział w lekcjach realioznawstwa. 

 

a oto część wystawy prac plastycznych pt "DACH - nasze skojarzenia o krajach niemieckojęzycznych"

ponadto podajemy za stroną: deutsch-wagen-tour

zdjęcia i tekst pochodzą z ww strony

...22go stycznia w kalendarzu Deutsch-Wagena pojawiło się Gimnazjum nr 10 w Szczecinie. Dwie klasy niecierpliwie czekały, aż Deutsch-Wagen'owi uda się przyjechać przez zimę i śnieg do szkoły. Zarówno uczniowie zaawansowani, jak i grupa początkująca z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w lekcji języka niemieckiego. Wypróbowano dużo nowych i wesołych gier...

A oto kilka zdjęć:

 

  

 

******************************

W ramach rozwijania zainteresowań uczniów naszego gimnazjum, związanych z  językiem niemieckim i kulturą naszych sąsiadów, odbyły się następujące wyjazdy:

do Berlina, dnia 27.11.09 - program wycieczki obejmował zwiedzania miasta, Legolandu oraz uczestnictwo w kiermaszu świątecznym (Weihnachtsmarkt)

 

 • Przy Bramie Brandenburskiej
 • Wizyta w Legolandzie
 • Miejsce Pamięci Ofiar Muru Berlińskiego

 • Przed Legolandem 
 • Jarmark Bożonarodzeniowy

 

 • Przed Parlamentem 
 • Nasze Germanistki Przy Bramie Brandenburskiej

do Schwedt, dnia 2.12.09 – na sztukę teatralną w języku niemieckim pt. „Jaś i Małgosia” („Hänsel und Gretel“)

  

******************************

Konkursy

Dnia 23.03.2010 odbył się III Międzygimnazjalny Konkurs Języka Niemieckiego. Troje uczniów z naszej szkoły zajęło w nim pierwsze miejsce konkurując z pozostałymi 13 gimnazjami. Uczniowie ci to: Dominik Gluck (1A), Jan Brancewicz (II B) i Nikola Lamorska (III C)

Beata Dylewska (3a) i Dominik Glück(1a) zostali zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego Kuratoryjnego Konkursu z Języka Niemieckiego.

27.11.09 odbył się Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy Języka Niemieckiego EDI. Na poziomie klas pierwszych pierwsze miejsce zajął Dominik Glück (1a) , dziewiąte Mateusz Bulak (1b) i Hubert Wodzicki (1b).

18.11.09 odbył się Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy„Jersz” Łowca Talentów. Na poziomie klas pierwszych drugie miejsce zajął Dominik Glück (1a), na poziomie klas drugich dziewiąte miejsce zajął Jan Brancewicz (2b), a na poziomie klas trzecich dziewiąte miejsce zajęła Nicola Lamorska.

W trakcie tygodnia jezykowego odbył sie Konkurs Krajoznawczy "D-A-CH". Najlepsze wyniki uzyskali:
na poziomie klas pierwszych: Mikołaj Jałowiecki i Marcin Chełkowski
na poziomie klas drugich: Jakub Markowski i Mateusz Malisz
na poziomie klas trzecichi: Aleksandra Neczaj i Aleksandra Mol

******************************