Współpraca z Niemcami

2016/2017

Łączy nas muzyka - wizyta uczniów z Greifen - Gymnasium w Ueckermünde

Dnia 12 grudnia  w ramach wymiany międzyszkolnej  z Greifen-Gymnasium w Ueckermünde  klasa 3B gościła  w Szczecinie  28-osobową grupę uczniów tej szkoły wraz z opiekunami.

Tematem tegorocznego projektu była muzyka.

Podczas wspólnego spaceru  nasi uczniowie zapoznali  grupę niemiecką  z najciekawszymi   obiektami historycznymi i kulturalnymi  Szczecina. Na trasie zwiedzania znalazły się m.in. Wały Chrobrego, Podzamcze, Zamek Książąt Pomorskich, Ratusz Staromiejski, Muzeum Przełomów, Bazylika  Archikatedralna św. Jakuba Apostoła, Plac Orła Białego oraz Kamienica Loitzów.

Głównym celem projektu  był wspólny udział w koncercie dla szkół Filharmonia w formie  # Suita  w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W programie koncertu znalazły się utwory Bacha, Griega, Bizeta oraz Bartoka.
Po koncercie grupa miała możliwość zwiedzenia imponującego  gmachu filharmonii. Pani Ewa Porada-Spieszny, zastępca Dyrektora, opowiedziała i oprowadziła  nas po jego wnętrzu, pokazując  m.in. salę symfoniczną, salę kameralną, sale prób,  garderoby dla artystów, obszerne foyer  oraz kawiarnię.
                                                 
Po wspólnym obiedzie w restauracji młodzież odbyła spacer przez świątecznie udekorowany Szczecin i zakupiła  upominki w Galerii Handlowej Kaskada.

Spotkanie  zostało dofinansowane ze środków PNWM Euroregionu Pomerania.

        

        

        

  

 

Dzień sportu  w Eggesin

W dniu 29 września klasa 3b wraz z opiekunami pojechała do Eggesin w Niemczech, aby zrealizować projekt Dzień Sportu  w ramach współpracy szkół Gimnazjum nr 10 i Greifen - Gymnasium w Ueckermünde.

W Centrum Fitnessu BEE FREE młodzież obu szkół uczestniczyła w rozgrywkach sportowych - w mieszanych kilkuosobowych grupach rywalizowała w siatkówce,  tenisie stołowym, minigolfie, spinningu oraz rozwiązywała quiz o zdrowym odżywianiu.
Po obiedzie uczniowie wzięli udział w kursach breakdance oraz hip - hopu, a  na koniec rywalizowali w bowlingu świetnie się bawiąc.

Na koniec spotkania nastąpiło wręczenie wszystkim uczestnikom pamiątkowych dyplomów, a  zwycięzcom medali i pucharów.

Po pożegnaniu z grupą niemiecką, klasa 3b udała się do Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, w którym instruktor TOEE zapoznał uczniów i ich rodziców z ofertą edukacyjną ośrodka. Jest to nie tylko miejsce edukacji szkolnej, ale też miejsce współpracy i wymiany doświadczeń transgranicznych.

Na koniec spotkania przy pięknej pogodzie odbył się wspólny piknik z rodzicami.

     

        

        

 

        

     

  

        

         

        

 

 

Budowanie europejskiej tożsamości przez historię

 

W dniach 12.10.-16.10.2015 r. w ramach partnerskiej wymiany z Greifen-Gymnasium w Ueckerműnde klasa 2b realizowała projekt Budowanie europejskiej tożsamości przez historię. W tym celu 52-osobowa grupa uczniów wraz z opiekunami udała się autokarem na pięć dni do Krakowa – miasta wyjątkowego na historycznej i kulturalnej mapie Polski i Europy. Celem tego zamierzenia było poznanie wielokulturowego dziedzictwa kraju partnerskiego oraz kształtowanie postawy szacunku dla odmienności kulturowej.

W trakcie pobytu grupa polsko-niemiecka zwiedziła najważniejsze atrakcje historyczne i kulturalne Krakowa: Wzgórze Wawelskie z Zamkiem  Królewskim i Katedrą Wawelską oraz Smoczą Jamę, Rynek Główny z Sukiennicami i Kościołem Mariackim, Muzeum Podziemia "Śladami europejskiej tożsamości Krakowa”. 


Młodzież odbyła magiczną podróż labiryntem solnych korytarzy Kopalni Soli „Wieliczka”, odkrywając jej tradycję i historię. Poznała też żydowski Kazimierz –  miejsce ukształtowane przez bliskie, kilka wieków trwające sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie. Szczególnym punktem spotkania młodych Polaków i Niemców była wizyta w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau i lekcja historii o kamiennym świecie "Utrwalić ogólnoludzkie doświadczenie".


Wspólne działania warsztatowe pozwoliły  uczniom lepiej się poznać  -  w małych, mieszanych zespołach opracowywali, a następnie  prezentowali na forum całej grupy efekty swojej pracy: wybraną atrakcję turystyczną lub legendę związaną z regionem Krakowa lub relację z podróży.

Spotkanie zostało dofinansowane ze środków PNWM Euroregionu Pomerania.        

        

        

        

        

        

        

        

     

  

 

 

Polowanie na rekord w Ogrodzie Zoologicznym - rewizyta uczniów w Greifen-Gymnasium w Ueckerműnde

16 czerwca uczniowie klasy 2b wraz z opiekunami udali się z rewizytą do Greifen-Gymnasium w Ueckerműnde. Tematem spotkania było Polowanie na rekord w Zoo. Instruktorzy Szkoły Zoologicznej Ogrodu Zoologicznego poprowadzili warsztaty na temat gry edukacyjnej. W małych mieszanych grupach polsko-niemieckich uczniowie rozwiązywali zadania na kartach pracy. Po zakończeniu nastąpiło ogłoszenie wyników rywalizacji i wręczenie uczestnikom nagród. Po wspólnym obiedzie młodzież niemiecka oprowadziła gości po swojej szkole. Na koniec odbyły się rozgrywki sportowe.

Spotkanie zostało dofinansowane ze środków PNWM Euroregionu Pomerania.

        

        

        

 

        

    

 

Treffpunkt Zalesie - Spotkanie z uczniami z Marienschule z Berlina

11 czerwca 2015r. uczniowie z Marienschule po raz kolejny odwiedzili Szczecin w ramach polsko-niemieckiej wymiany. Wczesnym rankiem zostali przywitani na dworcu przez klasę 3b, a następnie wspólnie wybrali się zwiedzać miasto. Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć na malowniczych Jasnych Błoniach. Kolejną atrakcją dla młodzieży był wyjazd do Transgranicznego Ośrodka Ekologicznego w Zalesiu, gdzie obejrzeli ciekawy film o kosmosie oraz szereg zabawnych  doświadczeń chemicznych. Następnym punktem wycieczki był spacer, podczas którego mogli poszerzyć swoją wiedzę o lasach. W dobrych nastrojach zasiedli przy wspólnym ognisku. Niestety, po południu nadszedł czas na rozstanie. Uczniowie z naszego gimnazjum pożegnali wsiadających do pociągu kolegów z Niemiec.

Spotkanie  zostało dofinansowane ze środków PNWM Euroregionu Pomerania.

        

        

        

      

         

 

 Przyroda nie zna granic - wizyta uczniów z Greifen-Gymnasium w Ueckermünde 09.12.2014

Dnia 9-go grudnia w ramach wymiany międzyszkolnej  z Greifen-Gymnasium w Ueckermünde  klasa 2B gościła  w Szczecinie  28-osobową grupę uczniów tej szkoły wraz z opiekunami.

Po powitaniu  na dworcu PKP odbył się wspólny objazd autokarem po mieście. Uczniowie klasy 2B przygotowali  informacje o najciekawszych obiektach historycznych i kulturalnych miasta, m.in. Zamku Książąt Pomorskich,  gmachu nowej filharmonii, Muzeum Przełomów oraz Wałów Chrobrego. Następnie  grupa pojechała autokarem do Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej  (TOEE) w Zalesiu, ponieważ tematem przewodnim spotkania było wspólne dziedzictwo nad Zalewem Szczecińskim w Puszczy Wkrzańskiej. Po powitaniu i przedstawieniu idei, historii i oferty edukacyjnej ośrodka oraz walorów przyrodniczych Puszczy Wkrzańskiej przez instruktora odbyły się  interaktywne warsztaty w sali ekosystemów i zjawisk atmosferycznych TOEE. Po obiedzie młodzież zaprezentowała krótkie przedstawienie o znanych Polakach i Niemcach oraz pracowała w małych grupach polsko-niemieckich wykonując kolaże na temat „Jak postrzegamy swojego sąsiada?” Na koniec  uczniowie napisali do siebie kartki ze  świątecznymi życzeniami  oraz obdarowali się świątecznymi upominkami.

Spotkanie  zostało dofinansowane ze środków PNWM Euroregionu Pomerania.

        

        

        

       

 

Wycieczka do Berlina 4.12.2014

4 grudnia odbyła się wycieczka klasy 3b do Berlina. Uczniowie pojechali tam w ramach współpracy z młodzieżą z Marienschule.  Najważniejszym punktem wycieczki było zwiedzanie muzeum DDR i Katedry Berlińskiej. W muzeum  można było zobaczyć zarówno  eksponaty z epoki, jak i zapoznać się z realiami życia w czasach komunistycznych. Po wizycie w muzeum młodzież udała się do przepięknej Katedry Berlińskiej, której zarówno architektura, jak i widoki z jej najwyższego punktu, zapierały dech w piersiach.

Ostatnim punktem wycieczki, na który uczniowie z pewnością czekali najbardziej, był czas wolny na Alexanderplatz. Tam pożegnaliśmy się z grupą niemiecką i każdy spędził wolne godziny według własnych upodobań. Niektórzy udali się do restauracji, inni na Weihnachtsmarkt, a część do pobliskiego Centrum Handlowego „Alexa” na zakupy. Pełni wrażeń wróciliśmy do Szczecina. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie z grupą niemiecką w czerwcu 2015r.

Wyjazd został sfinansowany z PNWM Euroregionu Pomerania.

        

        

       

  

       

 

Rewizyta uczniów w Marienschule w Berlinie 29.04.2014

29 kwietnia klasa 2b udała się w ramach wymiany międzynarodowej do Marienschule w Berlinie. Celem wizyty było poznanie kultury i tradycji naszego sąsiada.

Na początku uczniowie z naszej szkoły obejrzeli prezentację dotyczącą historii Marienschule, przygotowaną przez rówieśników z Berlina. Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie szkoły. Następnie obydwie grupy udały się na warsztaty, na których  uczniowie z Polski mogli komunikować się w języku niemieckim. Nie zabrakło również atrakcji sportowych.

Była to udana wizyta. Z niecierpliwością czekamy na kontynuację w przyszłym roku.

        

        

        

    

        

      

Wizyta uczniów z Marienschule z Berlina 30.01.2014

W ramach polsko-niemieckiej wymiany gościliśmy w naszej szkole grupę uczniów z Berlina. Marienschule to szkoła z którą współpracujemy już od 2009 roku.

Gospodarzem wizyty była klasa 2b, która realizowała projekt „Lerne unseren Nachbarn kennen” – „Poznaj swojego sąsiada”. Podczas tego projektu uczniowie uczestniczyli w warsztatach, prezentacjach przygotowanych przez uczniów dotyczących Szczecina i Polski. Ostatnia prezentacja to projekt uczniów – ankieta przeprowadzana podczas wyjazdów do Schwedt i Berlina, na temat:  „Co wiedzą o nas Niemcy?”. Podczas warsztatów uczniowie przygotowywali wspólne drzewo integracyjne, album ze zdjęciami oraz krótką polsko-niemiecką ankietę. Nie mogło zabraknąć spaceru po szkole, podczas którego uczniowie mieli okazję obejrzeć oraz samodzielnie przeprowadzić kilka doświadczeń na lekcji fizyki.

Po wspólnym obiedzie udaliśmy się na krótki spacer po Szczecinie. Zwiedziliśmy m.in. Zamek Książąt Pomorskich, Bramę Portową oraz Katedrę. Ostatnim punktem programu były zakupy w jednym z centrów handlowych.

Całość spotkania zostało dofinansowane ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży Pomerania.  Już czekamy na rewizytę w ich szkole w kwietniu.

        

        

        

        

      

        

 

Wigilia bez granic - wizyta uczniów z Greifen-Gymnasium w Ueckermünde. 19.12.2013

W tym roku nasza szkoła nawiązała współpracę z Greifen-Gymnasium w Ueckermün Meklemburgia – Przedpomorze.

19 grudnia gościliśmy u nas grupę 17 uczniów  wraz z opiekunem – p. Manuelą Boikow.

We wspólny projekt „Poznajmy się w kulturze i zwyczajach” zaangażowana była  klasa 3b, która opiekowała się tego dnia grupą z Niemiec. W ramach projektu uczniowie brali udział w warsztatach plastycznych i muzycznych, które prowadziła p. Beata Urbanowicz. Podczas tych pierwszych uczestnicy projektu wykonywali w małych grupach polsko-niemieckich ozdoby świąteczne. W trakcie warsztatów muzycznych uczniowie uczyli się znanej polskiej pieśni świątecznej „Jest taki dzień”.

Po wspólnym posiłku z tradycyjnymi potrawami wigilijnymi wszyscy uczniowie obejrzeli w sali gimnastycznej jasełka przygotowane przez grupę teatralną i wokalno-instrumentalną naszej szkoły pod kierownictwem p. Urbanowicz i p. Szostak. W trakcie spektaklu na choince zostały zawieszone ozdoby wykonane podczas warsztatów, a na koniec cała grupa polsko-niemiecka wykonała utwór „Jest taki dzień”.

Ostatnim punktem programu był spacer po świątecznym Szczecinie. Naszych nowych przyjaciół pożegnaliśmy na dworcu w Szczecinie i już myślimy o rewizycie w ich szkole na wiosnę. Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

        

        

        

        

  

Wycieczka do Berlina - 12.12.2013

12 grudnia po raz kolejny odwiedziliśmy naszych zachodnich sąsiadów. W Berlinie zwiedzaliśmy Muzeum Techniki  wraz ze Spektrum. Program wycieczki obejmował również zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego, gdzie podziwialiśmy miedzy innymi największy zrekonstruowany szkielet dinozaura na świecie.

Nie zabrakło również zakupów na Jarmarku Bożonarodzeniowym – Weihnachtsmarkt, który zapachem choinek, pierników i kasztanów wprowadził nas w świąteczny nastrój.

 

        

        

        

  

Wyjazd do Schwedt – 27.11.2013

W ramach rozwijania zainteresowań uczniów naszego gimnazjum związanych z językiem niemieckim i kulturą krajów niemieckojęzycznych tego roku klasy Ia, Ib oraz IIb udały się do Schwedt na spektakl „Kot w butach” w wersji oryginalnej „Der gestiefelte Kater”. Przedstawienie bardzo spodobało się publiczności. Padła nawet rekordowa sprzedaż biletów.

Następnym punktem wyjazdu były przedświąteczne zakupy w Oder Center, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Podczas zakupów uczniowie klasy II b przeprowadzali ankiety na temat: „Poznaj swojego sąsiada”, czyli co Niemcy wiedzą o nas.

 

        

        

 

 

Dnia 11 czerwca 2012 roku klasa 2B miała przyjemność gościć Szkołę Marienschule z Berlina z okazji wymiany polsko-niemieckiej.  Mimo początkowo niepewnych spojrzeń na nowe twarze, odważyliśmy się nawiązać rozmowę  z naszymi gośćmi. Po przyjeździe do naszej szkoły  wysłuchaliśmy prezentacji muzycznej oraz usłyszeliśmy dwa utwory szanty, które oddawały charakter panującego klimatu w naszym mieście. Właśnie one były wprowadzeniem do dalszej części naszego spotkania. Dwie uczennice Marienschule przygotowały wiersze, które nam zaprezentowały. Z kolei uczniowie klasy 2B przedstawili prezentację o Szczecinie  - o jego genezie, krótkiej historii i położeniu.  Przez następną godzinę odbywały się rozgrywki sportowe. Po pewnym czasie wyruszyliśmy na dworzec. Po drodze zwiedzaliśmy okolice szkoły, dzielnicę Pogodno i wybrane zabytki miasta, m.in. Plac Jakuba Wujka, Jasne Błonia, Wały Chrobrego czy też Zamek Książąt Pomorskich. Wstąpiliśmy również do galerii Kaskada, przez którą nasi goście spóźnili się na pociąg powrotny. Ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło, bo chwilę później odjeżdżał kolejny. Jedyne czego żałowaliśmy to tak naprawdę tylko to, że nasi niemieccy koledzy nie mogli zostać dłużej. Dlatego też czekamy ze zniecierpliwieniem na kolejne spotkanie!

 

 

 

 

****************************

 

Dnia 13.03.2012 uczniowie klasy 2B Gimnazjum Nr 10 w Szczecinie wraz z Kadrą Nauczycieli w składzie 3 osób udało się na wymianę polsko-niemiecką do Berlina.
Od godziny 6:00 na uczniów czekał podstawiony pod szkołą autokar. Ok. 40 minut zajęła odprawa, po czym cała grupa ruszyła w drogę.
Do celu, a więc do Katholische Schule Sankt Marien dotarliśmy o godzinie 9:00, gdzie czekali na nas nasi gospodarze. Na miejscu przywitano nas poczęstunkiem w jednej z auli.
Po  poczęstunku cała grupa udała się do pracowni plastycznej w celu opracowania plakatów, których tematyka dotyczyła tejże wymiany.
Kolejnym elementem naszego planu było udanie się na przedstawienie przygotowane przez naszych kolegów z Katholische Schule Sankt Marien pt.” Co ja tutaj robię?” (Was tue ich hier?”). Po przedstawieniu udaliśmy się na obiad.
Kolejnym punktem naszego spotkania było zwiedzanie okolicy szkoły oraz dzielnicy Köln Kiez. W tym celu grupa została podzielona na 2 podgrupy, aby każda mogła zobaczyć coś innego, po czym można było wymienić się spostrzeżeniami.
Po zwiedzaniu na grupę czekały przygotowane warsztaty muzyczne, aby jeszcze bardziej urozmaicić warsztaty grupa po raz kolejny została podzielona na 2 podgrupy z których każda miała za zadanie opracowanie tekstu do piosenki Beatels’ów „All my lovin”. Uczniowie z Niemiec mieli za zadanie napisać tekst w języku polskim z kolei nasi uczniowie w języku niemieckim.
Po emocjonujących warsztatach muzycznych wszyscy udali się ponownie do pracowni plastycznej w celu dokończenia rozpoczętej pracy nad plakatami. Przygotowywane przez uczniów plakaty miały  ukazywać spostrzeżenia z pobytu.
Po zakończonej pracy nad plakatami uczniowie zaprezentowali swoje mini „arcydzieła”, gdzie wymieniano się spostrzeżeniami z pobytu.
Powoli dzień dobiegał ku końcowi i trzeba było rozstać się z naszymi kolegami z Niemiec. Do Szczecina wyruszyliśmy ok. godziny 17.30. Podróż przebiegła bez zastrzeżeń. Do Szczecina dotarliśmy o godzinie 20:30, gdzie pod szkołą czekali rodzice. 

 

                          

  

  

W dniach od 26- 27.05.2011 gościliśmy niemieckich uczniów wraz z nauczycielami z katolickiej szkoły „Marienschule” z Berlina. Program rewizyty obejmował prezentacje multimedialne, zwiedzanie szkoły, autokarową przejażdżkę po Szczecinie, pieczenie kiełbasek przy ognisku, rozgrywki sportowe oraz wspólne śpiewanie szant. W tym czasie uczniowie mogli skonfrontować swoje umiejętności językowe, a także zacieśnić przyjaźnie. Pogoda dopisywała nam bardzo,przez co bez przeszkód mogliśmy realizować kolejne punkty programu.
Czekamy na kolejne spotkanie!

http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/wydarzenia_109/1.JPG     http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/wydarzenia_109/2.JPG     http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/wydarzenia_109/3.JPG

http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/wydarzenia_109/4.JPG     http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/wydarzenia_109/5.JPG     http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/wydarzenia_109/6.JPG

http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/wydarzenia_109/7.JPG   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/wydarzenia_109/8.JPG   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/wydarzenia_109/9.JPG

http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/wydarzenia_109/10.JPG    http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/wydarzenia_109/11.JPG   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/wydarzenia_109/12.JPG

http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/wydarzenia_109/13.JPG   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/wydarzenia_109/14.JPG   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/wydarzenia_109/15.JPG

http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/wydarzenia_109/16.JPG   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/wydarzenia_109/17.JPG

 

Spotkanie polsko- niemieckie w teatrze w Szwedt


21 grudnia 2010 r. klasa 2b i część klasy 1b wyjechały do Szwedt, by spotkać się tam z uczniami z partnerskiej szkoły z Berlina. Młodzież obejrzała  w teatrze polsko- niemiecki spektakl p.t.: „Dornröschen”- Śpiąca Królewna. Długie brawa świadczyły tylko o tym, że bajka podobała się jednym i drugim. Po przedstawieniu uczniowie, wraz ze swoimi koleżankami i kolegami z „wymiany” odwiedzili „Weihnachtsmarkt” - Jarmark Bożonarodzeniowy oraz „Oder-Zenter”- galerię centrum – odpowiednie miejsca, by dokonać ostatnich przedświątecznych zakupów i porozmawiać po niemiecku.

 

http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/117/Szwedt1.jpg    http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/117/Szwedt3.jpg    http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/117/Szwedt2.jpg
 
 http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/117/Szwedt4.jpg

Wrzesień 2010:

W ramach współpracy z Katolicką Szkołą „Marienschule" my uczniowie z klasy 2B i 2A, wyjechaliśmy we wrześniu na dwudniową międzyszkolną wymianę do Berlina.
Podczas spotkania braliśmy udział w polsko-niemieckich rozgrywkach sportowych, zwiedzaliśmy miasto,odwiedziliśmy muzeum poświęcone pierwszym mieszkańcom dzielnicy Neukölln, jak i uczestniczyliśmy w Stadtrellye (grze w mieście, podczas której rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące wyznaczonych miejsc). Był to czas, w którym mieliśmy także okazję sprawdzić swoją znajomość języka niemieckiego, a także poznać niemieckie zwyczaje, rodziny, nauczycieli oraz szkołę. To spotkanie było bardzo miłe, oczekujemy na kolejne okazje do wspólnego spędzenia czasu.

http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/117/wycieczka%201.jpg   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/117/wycieczka%202.jpg   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/117/wycieczka%203.jpg
    
http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/117/wycieczka%204.jpg   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/117/wycieczka%205.jpg   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/117/wycieczka%206.jpg
   
http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/117/wycieczka%207.jpg   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/117/wycieczka%208.jpg   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/117/wycieczka%209.jpg
    
http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/117/wycieczka%2010.jpg   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/117/wycieczka%2011.jpg   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/117/wycieczka%2012.jpg
    
http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/117/wycieczka%2013.jpg      http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/117/wycieczka%2015.jpg      http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/117/wycieczka%2014.jpg

 

 

Czerwiec 2010:

Tuż pr