Integracja 2010

INTEGRACJA 2010
Pogorzelica 14-17 września

W trzecim tygodniu września- jak co roku- uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w wyjeździe integracyjnym. Ponownie wybrano malowniczo położony ośrodek „Dziejba Leśna” w Pogorzelicy.
Główny cel, który od lat przyświeca tym wyjazdom to integracja zespołów klasowych
i diagnoza sytuacji wychowawczej oraz poznanie walorów przyrodniczych i kulturowych regionu.

Czternasty września przywitał uczestników deszczem i chłodem, najważniejsze jednak było to, że humory dopisywały.
Już pierwszego dnia rozpoczęło się zwiedzanie. W drodze do Pogorzelicy, uczestnicy podzieleni na grupy  odwiedzili Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie, Katedrę oraz Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim. Te punkty programu poszczególne grupy realizowały w następnych dniach.
Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie, to miejsce, gdzie uczniowie zapoznawali się z techniką wyrobu filcu, poznawali zasady pisma runicznego, tajniki pracy garncarza oraz próbowali własnych umiejętności w strzelaniu z łuku do tarczy. Po zajęciach uczniowie mogli posilić się pajdą chleba ze smalcem, podpłomykiem z różnymi dodatkami i ziołową herbatą.
Kamień Pomorski także jest pełen atrakcji. W Katedrze uczniowie wysłuchali koncertu organowego oraz zwiedzili wirydarz a w Muzeum Kamieni mogli zapoznać się z minerałami  i skałami występującymi w różnych miejscach świata. Wiedzą tą będą mogli podzielić się na lekcjach geografii już w tym roku szkolnym.

W drugim dniu pobytu mimo porannych opadów, pogoda znacznie się poprawiła. Uczestnicy zwiedzali Latarnię Morską w Niechorzu, brali udział w bardzo ciekawej lekcji w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu i zwiedzili to Muzeum. Prowadzący zajęcia ciekawie opowiadał o życiu organizmów morskich w Bałtyku, o pracy rybaków.
W Trzęsaczu natomiast uczniowie obejrzeli multimedialną prezentację na temat Trzęsacza,  15 południka, oraz procesów niszczących w rejonie brzegu klifowego. Poznali legendę
o Zielenicy. Wieczorem wszyscy spotkali się przy ognisku.

Trzeciego dnia poszczególne grupy realizowały program taki jak pierwszego dnia, a podsumowaniem była wspólna dyskoteka w czasie której uczniowie bawili się naprawdę bardzo dobrze.

Ostatni dzień- to spacer do Niechorza … na lody, gofry i inne słodkości.
Po obiedzie odbyło się spotkanie podsumowujące wyjazd integracyjny.
Codziennie poszczególne klasy miały zajęcia integracyjne z chustą KLAZY prowadzone przez panią Ewę Głąbińską  Zajęcia i zabawy integracyjne oraz sportowe prowadzili wychowawcy i nauczyciele opiekujący się młodzieżą.

Program wyjazdu zrealizowano, a główny cel, jakim była integracja zespołów klasowych, został osiągnięty.

Tekst i zdjęcia: Ewa Głąbińska