Język Niemiecki 2012/2013

Witamy w roku szkolnym 2012/2013.

18 maja w Zespole Szkół nr 13 w Szczecinie Wielgowie odbył się IV Festiwal Języka Niemieckiego Szkół Podstawowych i Gimnazjów Miasta Szczecina. Celem imprezy była promocja języka i kultury naszego zachodniego sąsiada, a także popularyzacja nauczania języka niemieckiego. Blisko 100 uczniów z 14 gimnazjów i szkół podstawowych brało udział w kilku konkurencjach sprawdzających nie tylko wiedzę z zakresu języka niemieckiego ale też umiejętność współpracy w grupie, sprawność fizyczną i poczucie humoru.

Dodatkowym konkursem był konkurs plastyczny w którym uczennica Julia Zych (klasa 1b) zajęła I miejsce. W kategorii drużynowej nasi przedstawiciele: Piotr Arsoba, Jan Sokołowski (1b) oraz Paula Jaros i Mateusz Wujak (2b) zajęli II miejsce i otrzymali tytuł I Wicemistrza Języka Niemieckiego.

******************

W dniu 19 kwietnia odbyła się wycieczka klas 2b i 1b do Poczdamu. Na samym początku zwiedzaliśmy dzielnicę holenderską. Głównym punktem wycieczki był „Filmpark Babelsberg”, który świętował ostatnio 100-lecie swego istnienia. W tym miejscu światową karierę rozpoczynali: Marlena Dietrich i Billy Wilder, Roman Polański  kręcił obsypanego nagrodami „Pianistę”, Quentin Tarantino „Bękarty Wojny”, przed kamerami wstępowali między innymi: Kevin Spacey, Tom Cruise, Brad Pitt, Kate Winslet, Christoph Waltz i wiele innych znakomitych nazwisk świata filmu.

Mieliśmy okazję zobaczyć studio telewizyjne (Fernsehstudio) oraz to w jaki sposób kręcona jest prognoza pogody czy wiadomości. Każdy mógł poznać tajemnice telewizyjnej „kuchni” i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Poza tym uczestniczyliśmy w projekcjach 4D i XD. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz „Trzej Muszkieterowie” (Die Drei Musketiere), w którym nasze uczennice brały udział.  Jednakże największy zachwyt budził pokaz kaskaderów (Stuntshow im Vulkan), gdzie zawodowi kaskaderzy prezentowali swoje manewry samochodowe, skoki, potyczki czy efekty pirotechniczne.  Z pewnością każdy znalazł tu coś dla siebie.

******************

19 grudnia 2012 roku uczniowie klasy 1b oraz 2b wraz z wychowawcami P. Szczęsną oraz P. Olszewskim wybrali się do teatru Uckermärkische Bühnen Schwedt na polsko-niemieckie przedstawienie „Rumpelstilzchen", które w Polsce jest znane jako „Titelitury". Spektakl był bardzo zabawny, a zarazem pouczający. Kolejnym celem wyprawy były przedświąteczne zakupy w Oder Center. Uczniowie byli pod wrażeniem sklepu ozdobionego bombkami i światełkami. Wypełniała ją atmosfera świąt. Największym zainteresowaniem kupujących cieszyły się słodycze.

Jak co roku zaplanowaliśmy szereg konkursów do których wzięcia udziału serdecznie Was zapraszamy! Oto lista:

• Olimpus -7.11.2012
  • Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego PSNJN- 23.11.2012
  • SPRACHDOKTOR XIII edycja- 20.02.2013
  • ALBUS - 09.05.2013

Do tej pory odbyły się następujące konkursy:

1. Etap szkolny Konkursu Kuratoryjnego, w którym do etapu rejonowego zakwalifikowało się 5 osób:
Michał Domański (3B), Constantin Blümel(3A), Rafał Almakiewicz(3B), Aneta van Tujil(3B) i Ania Kowalczyk (3A)
Serdecznie gratulujemy!

Finalistami tego konkursu zostali:

Constantin Blümel 3a
Michał Domański 3b
Rafał Almakiewicz 3b

2. Multitest -17.10.2012.

Westyna Pawlewicz i Filip Prajs z klasy 1a ex aequo zajęli 13 miejsce w kraju oraz Piotr Arsoba z klasy 1b 14 miejsce w kraju. Na poziomie klas drugich uczennica Bianca Blümel z klasy 2a uzyskała 11 miejsce w kraju.

3. Olimpus
Filip Prajs (1a) zajął 25 miejsce w kraju oraz Bianca Blümel (2a) 9 miejsce w kraju zdobywając tytuł laureata.

4. XI Ogólnopolskim Konkursie Jęz. Niemieckiego dla Gimnazjalistów PSNJN

Do etapu rejonowego zakwalifikowali się uczniowie mający 75% i więcej z testu :
Constantin Blümel (3a), Bianca Blümel (2a), Almakiewicz Rafał (3b), Aneta van Tuijl (3b).

5. Sprachdoktor
Na poziomie klas pierwszych wyniki prezentują się następująco:
Marika Lech (1b) 1 miejsce w województwie i 3 miejsce w kraju (tytuł laureata)
Wojciech Maciejewski (1b) 6 miejsce; Filip Prajs 7 miejsce oraz Piotr Arsoba 10 miejsce.

Klasy drugie:
Bianca Blümel (2a) zajęła 3 miejsce oraz uczniowie klasy 2b: Michał Wujak 4 miejsce, Paula Jaros i Anna Kaźmierczak ex aequo 6 miejsce.

Klasy trzecie:
Constantin Blümel (3a) zdobył 1 miejsce w województwie, Aneta van Tulij (3b) 5 miejsce, Michał Domański (3b) 7 miejsce i Aleksandra Tarnowska (3b) 8 miejsce.

6. ALBUS

Laureatem ogólnopolskiego konkursu ALBUS została Marika Lech (1b) zajmując 6 miejsce w kraju i zdobywając tytuł laureata. 14 miejsce otrzymała Hanna Pawłowska (1b), Wojciech Maciejewski (1b) oraz Piotr Arsoba (1b) zajęli 14 miejsce otrzymując wyróżnienia.

Gratulujemy!!!