Integracja 2012

Łukęcin 18-21 września 2012

Trzeci tydzień nowego roku szkolnego uczniowie klas pierwszych spędzili w gościnnym ośrodku „WRZOS" w Łukęcinie. Tam właśnie zamieszkali na czas trwania obozu integracyjnego w czasie którego mieli się lepiej poznać, zaprezentować swoje zainteresowania, pokazać swoje umiejętności, nauczyć się współpracować w nowej grupie.

Ważne zadania mieli do zrealizowania wychowawcy i nauczyciele uczestniczący w wyjeździe. Wychowawcom zależało na zintegrowaniu zespołów klasowych oraz na zdiagnozowaniu sytuacji wychowawczej.

Ważnym punktem obozu integracyjnego był program krajoznawczy, który umożliwiał poznanie walorów przyrodniczych i kulturowych regionu.

W trakcie tegorocznego wyjazdu uczestnicy zwiedzali Kamień Pomorski i przekonali się, że jest on pełen atrakcji. Uczniowie zwiedzili Katedrę i wirydarz oraz wysłuchali specjalnie dla nich zamówionego koncertu organowego. W Muzeum Kamieni mogli zapoznać się z minerałami i skałami występującymi w różnych miejscach świata. Zdobytą wiedzę będą mogli wykorzystać na lekcjach geografii.

Wszystkie klasy odwiedziły Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie. W Skansenie uczniowie zapoznali się z techniką wyrobu filcu, poznawali zasady pisma runicznego, tajniki pracy garncarza oraz próbowali własnych umiejętności w strzelaniu z łuku do tarczy. Po zajęciach posilili się pajdą chleba ze smalcem, podpłomykiem z różnymi dodatkami i ziołową herbatą.

W Niechorzu uczniowie zwiedzili Latarnię Morską oraz Muzeum Rybołówstwa Morskiego.

W Trzęsaczu natomiast uczniowie obejrzeli multimedialną prezentację na temat tej miejscowości oraz piętnastego południka. Poznali przyczyny procesów niszczących brzeg klifowy. Z wielkim zaciekawieniem wysłuchali legendy o Zielenicy.

Zajęcia w ośrodku prowadzone były przede wszystkim przez wychowawców i miały na celu zintegrowanie zespołów klasowych. Uczniowie bardzo chętnie spędzali czas na boiskach prowadząc rozgrywki wewnątrz i między klasowe. Z każdą klasą spotkała się pani pedagog Edyta Borkowska-Zub i pani Ewa Głąbińska - przeprowadzając różne formy zajęć integracyjnych. Natomiast pani Beata Urbanowicz w czasie swoich zajęć starała się wyłowić talenty artystyczne.
Pożegnalna dyskoteka urozmaicona była występami kolegów z Liceum Ogólnokształcącego nr 10 oraz pokazem umiejętności żonglerskich.

Program wyjazdu został zrealizowany, a główny cel, jakim była integracja zespołów klasowych - osiągnięty.