wolontariat

 Rok szkolny 2013/2014

 

20 października wolontariusze współpracujący ze  Świetlicą Środowiskową Caritas przy parafii św. Rodziny  wzięli udział w kolejnym  niedzielnym kiermaszu ciast. Nasi uczniowie nie tylko upiekli wspaniałe ciasta ale i uczestniczyli w sprzedaży słodkości.  Dochód ze sprzedaży przeznaczony został na potrzeby świetlicy.

  

 

16 października zostaliśmy zaproszeni  do studia radia WAWA. Pani Magdalena Mackiewicz przeprowadziła z nami wywiad na temat naszej pracy. Można go było wysłuchać w godzinach rannych dnia nastepnego w radiu WAWA i radiu ESKA.

 

  

 

POSŁUCHAJ NAGRANIA

 

 

Odnowiliśmy współpracę z  Domem Pomocy Społecznej "Dom Kombatanta" im. Gen. Mieczysława Boruty- Spiechowicza. ******************

Obecnie prowadzimy akcję „Kartka dla Oliwki”. Oliwia jest podopieczną szczecińskiego hospicjum dla dzieci. Jej największym marzeniem jest otrzymanie jak największej ilości kartek urodzinowych.  Prosimy więc każdą klasę o dostarczenie kartek do opiekunów wolontariatu (pani Wołoszuk i pani Zacharewicz).

Przypominamy o zbiórce nakrętek. W tym roku zysk ze zbiórki przeznaczony będzie na rehabilitację czteroletniej Martynki chorej na rdzeniowy zanik mięśni oraz na rehabilitację Adriana, który w 2000 roku uległ wypadkowi.


https://www.facebook.com/pages/Zbieramy-nakr%C4%99tki-dla-Martynki/233634606788677


http://adrianowakowski.blog.onet.pl/

12 października spotkał się z nami pan Kamil Nieradka z Radia Szczecin. Mogliśmy mu opowiedzieć o naszej pracy i pokazać, na czym polega wolontariat na cmentarzu. Wywiad, który przeprowadził z nami pan redaktor można było usłyszeć na antenie Radia Szczecin. Zamieszczony on jest także na stronie internetowej Radia.

 

        

 


 http://radioszczecin.pl/1,104319,poswiecaja-swoj-wolny-czas-by-porzadkowac-zapomn


8 października udaliśmy się do świetlicy środowiskowej Caritas. W czasie spotkania siostra Izabela Jasińska poinformowała naszych wolontariuszy, na czym będzie polegała ich praca oraz przedstawiła specyfikę środowiska, z którego wywodzą się podopieczni świetlicy. Zostaliśmy zaproszeni oraz zachęceni do współpracy. 

 

     

 

 

     

 

26 września odbyło się kolejne spotkanie SKW, na którym omówiliśmy dotychczasową działalność oraz podzieliliśmy się obowiązkami.

22 września w Parafii Świętej Rodziny odbył się kiermasz ciast. Dochód ze sprzedaży przeznaczony został na świetlicę środowiskową w wyżej wymienionej parafii. Członkowie naszego Koła z radością wzięli udział w akcji dostarczając pyszne ciasta.

 

     


14 września udaliśmy się na Cmentarz Centralny w Szczecinie, gdzie zajęliśmy się porządkami na mogiłach dzieci zmarłych między 1950 a 1960 rokiem. Takie wyjścia odbywać się będą regularnie co drugą sobotę.

     

 

     

 

*************

Rozpoczął się rok szkolny, więc działanie wznowiło Szkolne Koło Wolontariatu.

12 września 2013 roku odbyło się pierwsze organizacyjne spotkanie Koła, na którym ustaliliśmy zakres naszych działań na ten rok.

 

Rok szkolny 2012/2013 w kole wolontariatu

 Semestr II

 

W drugim semestrze kontynuowaliśmy działalność naszego Koła Wolontariatu, współpracując nadal z Tęczowym Domkiem w Szczecinie. Aż do końca roku szkolnego regularnie co tydzień odwiedzaliśmy naszych milusińskich, z którymi miło spędzaliśmy weekendowe przedpołudnia.

 

      

 

 

      

 

W czasie ferii szkolnych przygotowaliśmy dodatkowo dla dzieci moc atrakcji. Na początek na Gubałówce jeździliśmy na sankach i rzucaliśmy się śnieżkami. W kolejne dni odwiedzaliśmy szczecińskie muzea. Jako pierwsze zwiedziliśmy Muzeum na Zamku Książąt Pomorskich, gdzie obejrzeliśmy wystawę poświęconą Powstaniu Styczniowemu. Drugiego dnia udaliśmy się do Muzeum Techniki i Komunikacji, w którym poznaliśmy historię motoryzacji i komunikacji. Dzięki uprzejmości kustosza, dzieci mogły nie tylko oglądać eksponaty, lecz również dotknąć ich i wsiąść do zabytkowych pojazdów (m.in. do tramwajów, autobusu i wozu strażackiego). W kolejnym dniu zawitaliśmy do Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego, gdzie zwiedziliśmy wystawy poświęcone m.in. kulturze Afryki, historii Polski oraz historii żeglugi morskiej. Na zakończenie zorganizowaliśmy dla dzieci bal karnawałowy, podczas którego śpiewaliśmy i tańczyliśmy w rytm dyskotekowej muzyki, ubrani we własnoręcznie przygotowane maski karnawałowe. Dodatkowe atrakcje zapewniła nam zaprzyjaźniona grupa klaunów, która uczyniła ten dzień niezapomnianym.

 

      

 

W marcu rozpoczęliśmy współpracę z Hospicjum św. Jana Ewangelisty, stanowiącym stacjonarny ośrodek opieki paliatywnej nad osobami nieuleczalnie chorymi w stanie terminalnym. Na początku spotkaliśmy się z p. Kamilą, która pełni funkcję koordynatora wolontariatu. Podczas rozmowy przestawiła nam historię Hospicjum, cel i misję jego działalności oraz zakres naszych obowiązków jako wolontariuszy. P. Kamila podkreśliła, że „hospicjum to nie umieralnia, jak potocznie się o niej mówi, lecz miejsce, gdzie ludzie chorzy bezpiecznie i z godnością mogą przygotować się na śmierć, i potraktować ją jako przejście do lepszego świata”.

 

 

Jako wolontariusze wykonywaliśmy różne prace na rzecz ośrodka: począwszy od otwierania drzwi gościom odwiedzających pensjonariuszy, przez sprzątanie sal, mycie okien, szafek i drzwi, składanie pościeli, przygotowywanie materiałów do pracy dla pielęgniarek i salowych, kończąc na wspólnych rozmowach z pensjonariuszami, podczas których poznawaliśmy ich historię życia i z którymi śpiewaliśmy stare i nowe piosenki.

 

      

 

Poza tym angażowaliśmy się we współorganizację różnych akcji charytatywnych, między innymi takich jak „Niedzielny Kiermasz Ciast” przy parafii Świętej Rodziny w Szczecinie. Dochód z akcji przekazany został na rzecz świetlicy środowiskowej Caritas, działającej przy parafii, dzięki czemu kilkudziesięciu podopiecznych będzie mogło wyjechać na kolonie letnie nad morzem.

 

 

Zaangażowaliśmy się również w organizowaną przez Hospicjum św. Jana w dniach 25-26 kwietnia akcję „Pola Nadziei”. Jej celem było zebranie pieniędzy na rzecz podopiecznych Hospicjum. Ofiarodawcom wręczaliśmy żonkile – międzynarodowy symbol nadziei i łączności z osobami nieuleczalnie chorymi. Akcja odbywała się we wszystkich dużych centrach handlowych w mieście. My kwestowaliśmy na terenie Galerii Turzyn i w jej okolicach, dzięki czemu podczas tych dni, udało nam się zapełnić przeszło dwadzieścia puszek datkami od ludzi dobrej woli.

 

      

 

Na zakończenie obecnego roku szkolnego przeprowadziliśmy konkurs na „Wolontariusza Roku 2012/2013”. Jego celem było nagrodzenie osób najbardziej zaangażowanych w działalność naszego koła. W czwartek 13 czerwca na ostatniej w tym roku zbiórce wolontariatu poznaliśmy tegoroczną zwyciężczynię, którą została Ania Kowalczyk z klasy IIIA. Oprócz niej wyróżniliśmy także Agatę Szulc (IIIE) i Mariannę Skalską (IID).

 

 

 

 

Semestr I

 

Podczas pierwszej zbiórki (13 września) zainaugurowaliśmy IV sezon działalności Szkolnego Koła Wolontariatu. Spotkanie miało charakter organizacyjny – określiliśmy cele i plan pracy na bieżący rok szkolny. Opiekunami koła w tym roku szkolnym są P. Robert Bałuka i P. Kornelia Zacharewicz.

 

23 września wzięliśmy udział w charytatywnej sprzedaży ciast, organizowanej przez parafię św. Rodziny w Szczecinie. Zebrane przez nas pieniądze przekazane zostały na rzecz parafialnej świetlicy środowiskowej, która opiekuje się dziećmi z ubogich rodzin.

 

 

 

 

 

 

Od 27 września prowadziliśmy zbiórkę karmy dla zwierząt ze szczecińskiego schroniska. Udało się zebrać nam ok. 50 kg karmy. Przekazaliśmy ją podczas spotkania w schronisku  6 października. W tym dniu zapoznaliśmy się z pracą osób z patrolu interwencyjnego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Na koniec zwiedziliśmy same schronisko.

 

 

 

      

 

 

 

W środę 17 października udaliśmy się do Hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie, gdzie wzięliśmy udział w sadzeniu cebulek żonkili, które na wiosnę sprzedawane będą w ramach akcji „Pola nadziei”.

 

 

 

 

 

 

W tym roku rozpoczęliśmy współpracę z  placówką opiekuńczo-wychowawczą „Tęczowy Domek”, która znajduje się na szczecińskim Osowie. 18 października w naszej placówce odbyło się szkolenie dla wolontariuszy, którzy chcieliby zaangażować się w pomaganie dzieciom.

 

 

 

      

 

 

 

Kilka razy w miesiącu jeździmy do „Tęczowego Domku”, w którym opiekujemy się małymi dziećmi. Chodzimy z nimi na spacery, wspólnie się bawimy oraz pomagamy im w nauce.

 

 

      

 

 

 

      

 

W ostatnią sobotę października pojechaliśmy na Cmentarz Centralny w Szczecinie, by posprzątać zaniedbane groby przez dniem Wszystkich Świętych.

 

3 listopada ponownie udaliśmy się na Cmentarz Centralny, by w ramach akcji „Światełko pamięci” zapalić symboliczny znicz i pomodlić się na grobach dzieci, kombatantów, pionierów miasta oraz zasłużonych jego mieszkańców. Oprócz tego zwiedziliśmy nekropolię, poznając jej historię oraz najciekawsze miejsca.

 

 

 

 

24 listopada, 2 i 8 grudnia na terenie świetlicy przy parafii św. Rodziny w Szczecinie zorganizowaliśmy akcję „Śnieżna kula”, podczas której wykonywaliśmy ozdoby świąteczne. Nasze prace przekazane zostały parafialnemu Caritas, a dochód z ich sprzedaży wspomógł przygotowywanie paczek z żywnością dla najuboższych.

 

 

 

 

W dniach 27 listopada – 6 grudnia zorganizowaliśmy w szkole akcję „Góra Miedziaków”. Tegoroczna zbiórka miała charakter współzawodnictwa klas. Rywalizację wygrała kl. II E, której wychowawcą  jest   P. Ewa Głąbińska. Razem udało się zebrać ponad 43 kg monet. Pieniądze przeznaczyliśmy na zakup zabawek, słodyczy i innych potrzebnych rzeczy dla dzieci z  „Tęczowego Domku”.

 

 

 

      

 

 

 

8 grudnia udaliśmy się na zaproszenie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami do ich szczecińskiej siedziby, gdzie organizowana była akcja „Paczka dla zwierzaczka”. Przywieźliśmy ze sobą karmę, którą zbieraliśmy w szkole. Zwiedziliśmy teren ośrodka, poznaliśmy jego uroczych podopiecznych, a na koniec poczęstowani zostaliśmy słodkościami przygotowanymi przez pracowników Towarzystwa.

 

      

 

     

 

 

 

W dniach 11-12 grudnia zorganizowaliśmy na terenie szkoły kiermasz świąteczny Sprzedawaliśmy m.in.  ozdoby choinkowe, świece, kartki pocztowe, kalendarze, zaś zebrane przez nas pieniądze przekazaliśmy Caritas parafii św. Rodziny. 

 

 

KOŁO WOLONTARIATU

 Rok szkolny  2011/2012

Semestr I

9 września odbyło się pierwsze spotkanie Koła Wolontariatu. Było to spotkanie, na którym ustaliliśmy plan pracy na bieżący rok szkolny.
Naszą tegoroczną pracę rozpoczęliśmy od zbiórki ubrań oraz środków higieny na rzecz Domu Dziecka w Stargardzie Szczecińskim. Zbiórka trwała od 12 do 28 września. Hojność naszych kolegów i koleżanek nie miała granic. Potrafili oddać nawet własne rowery.

http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/a8.jpg

Od października co drugą sobotę uczęszczamy na Cmentarz Centralny w Szczecinie, gdzie sprzątamy najbardziej zaniedbane groby dzieci pochowanych pomiędzy 1950 a 1963 rokiem. 

http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/a6.JPG   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/a3.jpg   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/a13.jpg
 
http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/a16.jpg   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/a15.jpg   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/a17.jpg
 
 http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/a14.jpg    http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/a18.jpg

W październiku rozpoczęliśmy także wyjazdy do Domu Dziecka w Stargardzie Szczecińskim. Systematycznie, co najmniej dwa razy w miesiącu w soboty odwiedzamy dzieci. Latem bardzo nam brakowało tych spotkań. Części z nas tęsknota tak doskwierała, że spotkaliśmy się z nimi także w wakacje.

http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/a4.jpg    http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/a10.jpg


W listopadzie nawiązaliśmy współpracę z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami. W ramach współpracy przyłączyliśmy się do zbiórki makulatury. Pieniądze ze sprzedaży makulatury przeznaczone będą między innymi na leczenie zwierząt. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie TOZ-u :
http://www.toz.szczecin.pl/#/apele_i_akcje/maraton_makulaturowy

http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/a1.jpeg

W listopadzie, jak co roku rozpoczęliśmy zbiórkę karmy i koców na rzecz Schroniska dla Zwierząt w Szczecinie.

W połowie listopada musieliśmy  zawiesić naszą działalność na krótki czas, ale z ogromną radością i zapałem wróciliśmy do pracy w drugim semestrze.

 

Semestr II

Na początku drugiego semestru odbyło się spotkanie, na którym podsumowaliśmy semestr I i zaplanowaliśmy dalszą pracę.
18.02.2012 po raz pierwszy w tym semestrze odwiedziliśmy dzieci z Domu Dziecka w Stargardzie Szczecińskim. Ku naszej radości dzieci otrzymały nowy, ładniejszy i bardziej funkcjonalny dom.

http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/a21.jpg    http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/a20.jpg    http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/a22.jpg
 
http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/a23.jpg   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/a24.jpg   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/a25.jpg


            
Odnowiliśmy współpracę ze Świetlicą Środowiskową CARITAS w Parafii Św. Rodziny w Szczecinie. Będziemy tam uczęszczać, by pomagać dzieciom w nauce.

http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/a2.jpg    http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/a11.jpg

Przyłączyliśmy się do zbiórki plastikowych nakrętek zorganizowanej w Szczecinie. Fundusze zebrane ze zbiórki mają być przeznaczone na rzecz rehabilitacji Adriana, który w 2000 roku uległ ciężkiemu wypadkowi.
                              
Więcej informacji o akcji w załączonym linku.
http://szczecin.blogx.pl/2011/11/24/caly-szczecin-zbiera-nakretki-dla-adriana/
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją multimedialną opowiadającą o naszym wolontariacie.

Rok szkolny 2010/2011

24.09.2010 spotkaliśmy się wszyscy na inauguracji Szkolnego Koła Wolontariatu w roku szkolnym 2010/2011.Zaplanowaliśmy pracę i rozdzieliliśmy zadania. Nie znaczy to jednak, że był to początek naszej tegorocznej działalności.

19.09.2010 byliśmy na Mszy Świętej i spotkaniu informacyjnym rozpoczynającym nowy rok wolontariatu w Świetlicy Środowiskowej przy parafii Św. Rodziny w Szczecinie.

Grupa wolontariuszek  bierze udział w zajęciach prowadzonych w wyżej wymienionej świetlicy by pomagać dzieciom w nauce.
http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/1.jpg
Systematycznie co dwa tygodnie, od 25.09.2010 do 2.11.2010, jeździliśmy z naszym opiekunem na Cmentarz Centralny w Szczecinie, by tam opiekować się zaniedbanymi grobami dzieci zmarłych w latach 1950-1965. W większości są to groby opuszczone i zdewastowane. Niekiedy odkrywaliśmy pod chwastami zupełnie niewidoczne mogiły. Podczas prac porządkowych  pomagał nam ks. Krzysztof  Pieńkos.

W październiku nawiązaliśmy współpracę z Domem Kombatanta  w Szczecinie. W ramach współpracy opiekujemy się grobami zmarłych żołnierzy.
Z powodu warunków atmosferycznych prace na cmentarzu zawiesiliśmy na okres zimy.

    http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/2.jpg   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/3.jpg   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/6.jpg

http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/5.jpg     http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/4.jpg

Od września do listopada wraz z Samorządem Uczniowskim przeprowadziliśmy zbiórkę pieniędzy oraz artykułów szkolnych na rzecz powodzian. Zebrane fundusze i dary rzeczowe przekazaliśmy Caritas w diecezji sandomierskiej.
http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/7.jpg                     

Także w listopadzie zbieraliśmy karmę dla zwierząt, którą ofiarowaliśmy Schronisku dla zwierząt w Szczecinie.
http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/8.jpg    http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/10.jpeg

Nawiązaliśmy współprace z Domem Dziecka w Stargardzie Szczecińskim. Systematycznie przynajmniej raz w miesiącu wraz z p. Wnorowską odwiedzamy dzieci. Wolontariusze przygotowują i przeprowadzają zabawy z wychowankami domu dziecka (robiliśmy świąteczne ozdoby choinkowe, maski karnawałowe).

Chcąc pomóc dzieciom zebraliśmy też odzież, gry planszowe  i zabawki. Obecnie zbieramy środki higieny osobistej.
http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/11.jpg    http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/12.jpg    http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/13.jpg
 
http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/14.jpg    http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/15.jpg    http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/16.jpg
 
http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/17.jpg  

Jak co roku zorganizowaliśmy akcję „ świąteczna paczka”. Na korytarzach naszej szkoły zobaczyć można było śnieżynki zbierająca pieniądze na zakup żywności dla bardzo biednych rodzin z parafii św. Rodziny w Szczecinie. Dzięki hojności uczniów paczki otrzymały dwie rodziny.

http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/18.jpg     http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/20.jpg

W styczni odbyło się spotkanie informacyjne dla klas pierwszych. Przygotowaliśmy poczęstunek i prezentacje dla naszych kolegów i koleżanek, udzielaliśmy odpowiedzi na każde pytanie, opowiadaliśmy, czym jest wolontariat i na czy polega nasza praca. Całe spotkanie przebiegało w bardzo, bardzo miłej atmosferze, było wiele śmiechu i wzruszeń. Zyskaliśmy nowych wolontariuszy :) :)

W lutym nawiązaliśmy współpracę z fundacją „Dziewczynka z zapałkami”. W ramach współpracy  przeprowadziliśmy akcję „Baśniową kraina” , której celem było zebranie funduszy na dożywianie dzieci z ubogich rodzin. Naszym zadaniem była sprzedaż kartek walentynkowych  oraz toreb z logo fundacji. By urozmaicić naszą akcję zmieniliśmy szkołę w tytułową baśniowa krainę. Wolontariusze wcielili się w postacie z baśni i bajek (była m.in. Królowa Śniegu, Jaś i Małgosia, Kot w butach, Pan Kleks ). Pan Kleks rozdawał piegi za dobre zachowanie w stołówce szkolnej, Królewna na ziarnku grochu rozdawała dziewczętom groch, by te mogły sprawdzić czy mają królewski rodowód. Za symboliczny grosz można  było usłyszeć i zobaczyć baśnie prezentowane przez dziewczynki przebrane za mimów. Przeprowadziliśmy także konkursy o tematyce baśniowej (rozpoznawanie postaci baśniowych, poszukiwanie księżniczki).
http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/21.jpg    http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/22.jpg    http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/23.jpg
 
http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/24.jpg   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/25.jpg   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/26.jpg
 
http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/27.jpg   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/28.jpg   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/30.jpg
 
http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/31.jpg   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/32.jpg
 
W marcu ponownie wybraliśmy się na cmentarz, by po zimowym odpoczynku na nowo otoczyć groby opieką.
 
http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/33.jpg   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/112/34.jpg

 

Rok szkolny 2009/2010

Semestr drugi

Rozpoczęliśmy nowy semestr. Mimo intensywnej pracy w ubiegłym semestrze nie straciliśmy zapału. Przeciwnie, zdobyte doświadczenia stały się dla nas inspiracją do nowych pomysłów. Zyskaliśmy też nowych wolontariuszy.

Przeprowadziliśmy zbiórkę koców, ręczników i karmy dla zwierząt, którą przekażemy do schroniska.

Kontynuujemy działalność w świetlicy środowiskowej.

26 lutego byliśmy w Hospicjum św. Jana Ewangelisty, gdzie pomogliśmy w sprzątaniu i przygotowaniu posiłku dla chorych. Świetnie się bawiliśmy.

6 marca pojechaliśmy do Hospicjum św. Jana Ewangelisty na prelekcję. Zostaliśmy oprowadzeni po hospicjum przez koordynatora wolontariatu p. Katarzynę Sławińską oraz rozmawialiśmy z pielęgniarką, która odpowiadała także na nasze (niekiedy bardzo trudne) pytania.


Po prelekcji pomogliśmy odśnieżyć schody przed hospicjum, oraz zrobiliśmy wiosenne gazetki

Praca w hospicjum, radość i ciepło, które z niego bije sprawiło, iż wielu zadeklarowało chęć stałej współpracy.

 

 

Semestr pierwszy

"Nie możemy zrobić nic wielkiego -
za to małe rzeczy z wielką miłością!"

- Matka Teresa z Kalkuty

 

8 października 2009 r. uczniowie wzięli udział w uroczystym rozpoczęciu wolontariatu hospicyjnego w Hospicjum św. Jana Ewangelisty. Było to także zapoczątkowanie corocznej akcji „Pola nadziei”. W tym samym miesiącu wzięliśmy udział w akcji zorganizowanej przez hospicja w CH Galaxy polegającej na zbiórce pieniędzy na rzecz szczecińskich placówek. Podobna zbiórka odbyła się 1 listopada 2009 r. na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

16 listopada 2009 r. nasza szkoła wzięła udział w cyklu prelekcji zorganizowanym przez hospicjum dla dzieci pod tytułem: „Hospicjum to też życie”. Uczestniczyło w niej około dziewięćdziesięciu uczniów. Tematem spotkań było zapoznanie młodych wolontariuszy z działalnością hospicjum. Uczniowie dowiedzieli się także o możliwości wzięcia udziału w wolontariacie akcyjnym. Prelekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem oraz zachęciła uczniów do uczestniczenia w organizowanych przez hospicjum akcjach.


Od listopada systematycznie co 2 tygodnie uczniowie uczęszczają na Cmentarz Centralny, gdzie opiekują się opuszczonymi grobami. Wspólnie wybrano najbardziej zaniedbane, opuszczone mogiły, w których  pochowano dzieci zmarłe w latach 1950 – 1963.

Przez cały semestr zbierana była odzież na rzecz biednych rodzin. W akcji wzięli udział zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Ubrania zostały przekazane do świetlicy środowiskowej oraz innym potrzebującym osobom.

W grudniu 2009 r. wolontariusze wzięli udział w akcji organizowanej przez pana Jacka Janiaka, polegającej na przekazaniu paczek mikołajkowych dla dzieci  z domów dziecka oraz świetlic środowiskowych.

Od września 2009 r. młodzi wolontariusze uczęszczają do świetlicy środowiskowej znajdującej się przy Parafii Św. Rodziny. Pomagają w nauce wychowankom, umilając im wspólną zabawą spędzany tam czas.

W grudniu 2009 r. zbierano pieniądze na paczki żywnościowe dla ubogich rodzin. Zakupione produkty zostały przekazane dwóm rodzinom mieszkającym na terenie Parafii Św. Rodziny.

10 stycznia 2010 r. nasi uczniowie wzięli udział w Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczna akcja miała na celu wsparcie onkologii dziecięcej.