Zdolny Historyk 2009/12

ROK SZKOLNY 2011/2012

MOJA MAŁA OJCZYZNA

Konkurs „Moja mała ojczyzna” propaguje historię naszego regionu. W tym roku aż czworo uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Wielkim Finale, który odbył się 14 maja w gmachu Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego.
Najpierw uczestnicy odpowiadali na 3 wylosowane pytania dotyczące życia w średniowiecznym mieście na Pomorzu Zachodnim  oraz znajomości wystaw „Sztuka na Pomorzu XIII-XVII w.” i „Najstarsze karty z dziejów Szczecina”. Następnie każdy z zawodników przedstawiał przygotowaną  wcześniej prezentację przedstawiającą dzieje jednego z eksponatów z wystawy „Sztuka na Pomorzu XIII-XVII w."
Mateusz Malicki z kl. II A wcielił się w postać księcia Franciszka I i opowiedział o wspaniałych klejnotach, które były jego własnością i zdobiły strój, w którym został pochowany. Ewa Choina z kl. III B była duchem antaby, czyli po prostu uchwytu z metalu umieszczanym na skrzyni, kufrze, drzwiach lub bramie. Wspominała wydarzenia, których była świadkiem i ludzi, którzy zapadli jej w pamięć. Wiktoria Kulas (kl.II E) była krawcową, która uszyła jednej z pomorskich dam wspaniałą suknię, a Martyna Chmielecka (kl. II B) przeistoczyła się w rzeźbiarza, autora posągu z piaskowca, przedstawiającego biskupa Ottona z Bambergu.
Zdaniem jury najlepszym reprezentantem naszej szkoły był Mateusz, który zajął III miejsce i uzyskał tytuł laureta konkursu. Ewa uplasowała się na miejscu VI, a Wiktoria i Martyna na VIII.

 

W KALEJDOSKOPIE PAMIĘCI


2 kwietnia w warszawskim Teatrze Kamienica odbyło się podsumowanie  ogólnopolskiego konkursu historycznego „W kalejdoskopie pamięci – Polska i Polacy w latach 1939–1989. W kraju czy poza krajem? Dylematy Polaków”. Organizatorem konkursu było Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Uroczystość uświetnił występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W imieniu IPN nagrody wręczyła Pani Agnieszka Rudzińska – Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Jedna z nagród trafiła w ręce Marcina Chełkowskiego, który został laureatem 5. miejsca na poziomie gimnazjalnym. Marcin napisał pracę o przedstawicielu swojej rodziny p.t.: „Wspomnienie o losach porucznika Wojciecha Chełkowskiego”. Warto wspomnieć, że napisanie pracy poprzedziły eliminacje, które wyłonić miały uczestników kolejnego etapu. Marcin okazał się jedynym uczniem ze Szczecina, który zakwalifikował się do finału. Gratulujemy wielkiego sukcesu!


 

 Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w obiektywie Piotra Płoszczyńskiego

http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/32/dd1.JPG   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/32/dd2.JPG   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/32/dd3.JPG

 

http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/32/dd4.JPG   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/32/dd5.JPG   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/32/dd6.JPG

 

  

NASI FINALIŚCI


Anna Sowińska z klasy III A uzyskała tytuł finalistki V Szczecińskiego Konkursu Historycznego Towarzystwa na Rzecz Młodzieży Uzdolnionej.

Ewa Choina z klasy III B i Mateusz Malicki z klasy II A uzyskali tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Historycznego z Elementami Wiedzy o Społeczeństwie.

 

IX Konkurs Historyczny dla Gimnazjalistów „Na tropie XX wieku”

3 marca w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 odbył się IX Konkurs Historyczny dla Gimnazjalistów „Na tropie XX wieku”. Pierwszy etap wyłonił 25 najlepszych uczestników, wśród których znalazło się troje uczniów z naszej szkoły: Natalia Kopycińska, Anna Sowińska oraz Marcin Chełkowski. Kolejne konkurencje sprawdzały znajomość najważniejszych wydarzeń i postaci z historii XX wieku. Uczestnicy musieli zidentyfikować  różne osoby i wydarzenia na podstawie prezentowanych fotografii, odpowiadać na pytania związane z interpretacją map, karykatur i tekstów źródłowych, a także rozpoznawać postaci historyczne na podstawie cytatów i fragmentów filmowych. Jedna z konkurencji nosiła nazwę „W  rytmie XX wieku”, a polegała na rozpoznawaniu piosenek żołnierskich, patriotycznych oraz muzyki z okresu PRL-u. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na podsumowanie i wyniki. Zwycięzcą całego konkursu został Marcin Chełkowski. Natalia Kopycińska zajęła 25. miejsce, a Anna Sowińska 23. 

SZUKAJĄC SWOICH KORZENI

Bardzo wiele słyszymy o królach Polski, wielkich generałach, o bardzo znanych osobistościach z historii świata, lecz często zapominamy o własnych korzeniach, a mogą one być równie ciekawe lub nawet bardziej interesujące, bo dotyczą naszej rodziny, naszych własnych przodków. Myślę, że każdy człowiek może poznać to, co się działo z jego rodziną w danym okresie. Ja postanowiłem krótko opisać niżej mojego dziadka, który żył na przełomie XVIII i XIX w.
Pułkownik Andrzej Niegolewski, postać znana ludziom, którzy interesują się wojnami napoleońskimi, dla mnie jednak szczególna, ponieważ był to mój prapraprapraprapradziad. Spokrewniony jestem z nim przez moją prababcię, której matka była z domu Niegolewska.
Andrzej Niegolewski urodził się 12 listopada 1787r. w Bytyniu, a zmarł 18 lutego 1857 r. w Poznaniu. W 1806r. wstąpił do szwadronu gwardii honorowej Napoleona, potem skierowany został do 5 pułku jazdy polskiej.
Szybko otrzymywał awanse, aż został porucznikiem. Walczył na Pomorzu. Latem 1807r. przeszedł do pułku gwardii lekkokonnej, w szeregach której walczył w słynnej bitwie pod Somosierrą. Brał udział w kampanii austriackiej,  hiszpańskiej, rosyjskiej. W trakcie tej ostatniej służył w sztabie głównym w stopniu kapitana. Był wielokrotnie ranny. Według rodzinnej legendy, jako jedyny oficer składał on meldunek Napoleonowi na siedząco, ze względu na to, że był ranny.
Po walkach u boku Napoleona, przebywał między innymi w Paryżu i Niegolewie. Kiedy w 1831r. wybuchło Powstanie Listopadowe, przedostał się do Warszawy. Mianowany pułkownikiem, dowodził pułkiem jazdy sandomierskiej. Potem był oficerem sztabowym. Z powodu problemów zdrowotnych otrzymał dymisję i powrócił do Wielkopolski. Za udział w walkach został jednak ukarany konfiskatą majątku i więzieniem.
W następnych latach był niezwykle aktywnym działaczem społecznym.
Odznaczony Krzyżem Legii Honorowej i złotym krzyżem Virtuti Militari. Obecnie jego prochy spoczywają w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w Kościele św. Wojciecha w Poznaniu.
Zachęcam, szukajcie informacji o swoich przodkach, bo jest to naprawdę bardzo ciekawe zajęcie.
         

                                                                                                                                                                                                                                                                        Marcin Chełkowski

 

 

ELIMINACJE SZKOLNE KONKURSU HISTORYCZNEGO

W czwartek, 13 października, 26 uczniów stanęło do rywalizacji o prawo reprezentowania naszej szkoły w etapie rejonowym konkursu historycznego z elementami wiedzy o społeczeństwie. Zakres materiału, jaki musieli opanować uczestnicy eliminacji obejmuje czasy od prehistorii do odzyskania przez Polskę niepodległości. Największą wiedzą wykazali się: Maciej Gutarowicz (kl. 3B), Ewa Choina (kl. 3B), Anna Sowińska (kl. 3A), Marcin Kołodziej (kl. 3A) oraz Mateusz Malicki (kl. 2A). Te osoby będą reprezentować Gimnazjum nr 10 w kolejnym etapie konkursu.

 

 

 ROK SZKOLNY 2010/2011

 

MOJA MAŁA OJCZYZNA

Ewa Choina z kl. 2 B zajęła 2 miejsce i zdobyła tytuł Historyka Roku 2011 w konkursie „Moja mała ojczyzna. Moja miejscowość, mój region” organizowanym przez Muzeum Narodowe w Szczecinie. Ewa nie tylko wykazała się świetną znajomością mecenatu artystycznego dynastii Gryfitów od XV do XVII wieku (temat wiodący konkursu), ale także zaprezentowała zdolności aktorskie, prezentując przygotowany przez siebie monolog, w którym wcieliła się w postać z portretu pokazywanego na wystawie „Przeszłość przyszłości” w szczecińskim muzeum.

SZCZECIŃSKI KONKURS HISTORYCZNY

Ada Wesołowska-Natkaniec (kl. 3A) zdobyła tytuł laureata konkursu historycznego organizowanego przez Towarzystwo na Rzecz Młodzieży Uzdolnionej. Jonatan Trela (kl. 3D) oraz Jakub Markowski (kl. 3 B) uzyskali tytuł finalisty. Konkursy Towarzystwa mają opinię bardzo trudnych, tym większym sukcesem jest więc obecność wymienionych osób w ścisłej czołówce. Gratulujemy!

AUTORYTET W CZASACH TRUDNYCH

Instytut Pamięci Narodowej ogłosił ogólnopolski konkurs „W kalejdoskopie pamięci – Polska i Polacy w latach 1939–1989”. W tym roku odbyła się jego I edycja – „Autorytet w czasach trudnych”. Spośród 24 prac przesłanych do szczecińskiego oddziału IPN najlepszą okazała się praca Jakuba Markowskiego z kl. 3B. Wraz z trzema innymi uczniami z województwa zachodniopomorskiego, Kuba pojechał do Warszawy na finał konkursu. Tym razem musiał przedstawić prezentację multimedialną i odpowiedzieć na pytania komisji.
Kuba pisał o profesorze Józefie  Kostrzewskim,  twórcy polskiej szkoły archeologicznej, który prowadził m. in. badania w Biskupinie. Przedstawił jego dzieciństwo, młodość, życie rodzinne i pracę naukową na tle wydarzeń z historii Polski. Pracowitość, przyzwoitość, sumienność, dociekliwość badawcza i trzymanie się wyznawanych zasad były cechami, którym Profesor pozostał wierny w trudnych czasach okupacji, jak i w latach stalinowskich. Taka osoba może być i dzisiaj wzorem do naśladowania.
W czasie przygotowań do napisania pracy, Kuba odkrył, że jest spokrewniony z Profesorem. To sprawiło, że  jego bohater stał mu się szczególnie bliski.
Ostatecznie Kuba zajął 11 miejsce w konkursie. Okazał się najlepszym uczestnikiem z województwa zachodniopomorskiego i uzyskał tytuł laureata!

„KRĄG”
Długo czekaliśmy na wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Krąg”. W teście wiedzy wzięło udział 15 uczniów. Najlepszy wynik w szkole uzyskała Ada Wesołowska- Natkaniec (kl. 3A). Na 2. miejscu uplasował się Andrzej Muszyński (kl. 3A), a na 3. – Jakub Markowski (kl. 3B).

W Kategorii „Praca indywidualna” wzięło udział również 15 uczniów. Mieli za zadanie wykonać album, którego temat brzmiał „Wielcy ludzie mojej Ojczyzny”. Komisja konkursowa uznała pracę Anny Dąbrowskiej z klasy 3 D za najlepiej wykonany album w szkole. Na 2. miejscu znalazła się praca Filipa Miszteli z kl. 1C, a na 3. – Magdaleny Gałązki z kl. 1D.

DZIEŃ ODKRYWANIA TALENTÓW

21 marca, w  Dniu Odkrywania Talentów, pracownia historyczna stała się miejscem spotkania pasjonatów militariów i II wojny światowej.

Jakub Markowski (kl. 3B) wygłosił prelekcję na temat bitwy powietrznej o Anglię. Kuba przedstawił sylwetki najbardziej, według niego, niezwykłych pilotów polskich, brytyjskich i niemieckich. Zaprezentował również wykonane przez siebie modele samolotów wykorzystywanych przez RAF i Luftwaffe.

Marcin Chełkowski i Marcin Kołodziej z kl. 2A przedstawili swoje zbiory militarne. Zainteresowani mogli podziwiać znaleziska z czasów II wojny światowej- bagnety, łuski po pociskach, elementy umundurowania. Niektóre z eksponatów mają dla Marcina Chełkowskiego wartość osobistą i stanowią część historii rodzinnej (np. znaczek „P” noszony przez jego prababcię w niemieckiej niewoli). Dla zainteresowanych stworzeniem własnej kolekcji, Marcin przyniósł amerykańskie wydawnictwo z wykazem cen za różne wojenne eksponaty.

Wspomniany już Kuba i jego kolega z klasy Michał Korzeniowski opowiedzieli, jak wyglądają zloty militarne. Zaprezentowali odpowiedni na tę okazję strój wraz z uzbrojeniem. Swoje wystąpienie wzbogacili prezentacją multimedialną.

Uczniowie odwiedzający tego dnia pracownię historyczną mieli okazję zetknąć się z autentyczną pasją. Być może udzieliła się ona niektórym z nich.

http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/32/d1.JPG   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/32/d2.JPG   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/32/d3.JPG

http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/32/d4.JPG   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/32/d5.JPG   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/32/d6.JPG

http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/32/d7.JPG   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/32/d8.JPG   http://www.gim10.szczecin.pl/manager_pliki/32/d10.JPG

POLSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI

Szkoły Salezjańskie w Szczecinie zorganizowały 10 marca konkurs „Polskie drogi do niepodległości”. Tegoroczna edycja dotyczyła walki społeczeństwa polskiego z okupantem niemieckim i sowieckim. Uczniowie pisali test dotyczący znajomości wydarzeń z okresu II wojny światowej oraz pracę na temat zbrodni katyńskiej. W oczekiwaniu na wyniki, uczniowie wysłuchali wspomnień uczestników Powstania Warszawskiego, więźniów obozów koncentracyjnych oraz wykładu pracownika Instytutu Pamięci Narodowej. Po dłuższym oczekiwaniu ogłoszono rezultaty rywalizacji. Reprezentujący naszą szkołę Artur Gabriel z kl. 3D zajął 8 miejsce w konkursie.

NA TROPIE XX WIEKU

5 marca czworo uczniów reprezentowało naszą szkołę w konkursie „Na tropie XX wieku” zorganizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące. Wszyscy dostali się do etapu centralnego.

Tytuł finalisty konkursu wywalczyli: Jonatan Trela (kl. 3D), który zajął 5 miejsce oraz Ada Wesołowska (kl. 3A – 7 miejsce). Nikodem Chwieduk (kl. 3B) uplasował się na miejscu 15, a Sylwia Włosek (kl. 3E) na 20. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uznania oraz interesujące nagrody książkowe, które na pewno wzbogacą ich wiedzę o historii najnowszej.

WOJEWÓDZKI KONKURS HISTORYCZNY

Jonatan Trela został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Historycznego z Elementami Wiedzy o Społeczeństwie. Jakub Markowski, Ada Wesołowska oraz Artur Gabriel uzyskali tytuł finalisty. Gratulacje!!!

KONKURS PINGWIN

Andrzej Muszyński z kl. III A otrzymał wyróżnienie za zajęcie 8 miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym Pingwin

MULTITEST

Laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego Multitest  organizowanego przez Centrum Edukacji Szkolnej został Igor Szukało z kl. II B, który zajął 10 miejsce na poziomie klas drugich. Dyplom wyróżnienia za zajęcie 14 miejsca otrzymała Sylwia Włosek z kl. III E. 

ELIMINACJE SZKOLNE KONKURSU HISTORYCZNEGO
We wtorek, 26 października odbyły się szkolne eliminacje konkursu historycznego z elementami wiedzy o społeczeństwie. Uczestniczyło w nich 20 uczniów. Startujący musieli wykazać się znajomością wydarzeń z dziejów Polski i świata od czasów najdawniejszych do współczesności. Najlepsi okazali się: Jonatan Trela (kl. 3d), Ada Wesołowska – Natkaniec (kl. 3a), Jakub Markowski (kl. 3b) oraz Artur Gabriel (kl. 3d). Te osoby będą reprezentować nasze gimnazjum w etapie rejonowym konkursu. Już teraz życzymy powodzenia!
 

 BITWA POD GRUNWALDEM

 W tym roku minęło 600 lat od słynnej bitwy pod Grunwaldem. Pewne fakty są dla wszystkich oczywiste. Data: 15 lipca 1410 roku. Przeciwnicy: wojska polsko-litewskie i siły Zakonu Krzyżackiego. Dowódcy: Władysław Jagiełło i Ulryk von Jungingen. Wynik: zwycięstwo Polaków i Litwinów. Wszyscy też kojarzą posłów przybyłych z dwoma mieczami i długie oczekiwanie Krzyżaków na rozpoczęcie bitwy. To są oczywiste fakty. Ale są też takie, które nie są powszechnie znane. Czy na polu grunwaldzkim Krzyżacy wykopali „wilcze doły”? Według najnowszych ustaleń było to niemożliwe, bo przybyli na pole bitwy rankiem 15 lipca. Po czyjej stronie był książę szczeciński? Walczył w szeregach Zakonu. Jeden z posłów przybyłych z mieczami reprezentował właśnie księcia szczecińskiego. Kto stanowił elitę wojsk? Około 250 braci-rycerzy zakonnych. Co na polu bitwy robili Tatarzy? Wspomagali... wojska polsko-litewskie.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej zajrzyjcie na:

 

www.historycznebitwy.info/bitwy/duze/grunwald1410ne/wstep.php

www.grunwald600.pl

www.historia.org.pl

 

 

ROK SZKOLNY 2009/2010

 

MIX 2010

W Ogólnopolskim Konkursie Historycznym Mix organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej uczniowie klas II zdystansowali wszystkich pozostałych. Zajęli wysokie pozycje i zebrali najwięcej nagród.

Największy sukces osiągnął Jan Brancewicz z kl. II B, który zajął 2 miejsce w Polsce na poziomie klas drugich. A oto pozostałe wyniki:

  • na poziomie klas I: wyróżnienia: Honorata Stocka (kl. I B, 14 miejsce), Hubert Wodzicki (kl. I B, 15 miejsce);
  • na poziomie klas II: tytuł laureata: Artur Gabriel (kl. II D, 4 miejsce), Sylwia Włosek (kl. II E, 7 miejsce), Natalia Kwiecień (kl. II E, 8 miejsce), Andrzej Muszyński (kl. II A, 8 miejsce), Jakub Markowski (kl. II B, 10 miejsce), Ada Wesołowska (kl. II B, 10 miejsce) wyróżnienia: Jonatan Trela (kl. II D, 11 miejsce), Mateusz Raniszewski (kl. II C, 11 miejsce), Maciej Denisewicz (kl. II A, 11 miejsce), Kaja Lewandowska (kl. II A, 12 miejsce), Dagmara Tomala (kl. II B, 14 miejsce);
  • na poziomie klas III: wyróżnienia: Agnieszka Bernardelli (kl. III A, 13 miejsce), Kamil Siedczyński (kl. III E, 15 miejsce)

 

 „KRĄG”

Cieszący się dużą popularnością Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Krąg” przyniósł naszym uczniom sukcesy. W kategorii „Test” 1 miejsce w województwie zajął Patryk Sikorski z kl. III B, zaś w szkole najlepszy wynik osiągnęła Martyna Krawczak z kl. III C.
Z kolei w kategorii „Praca indywidualna” również 1 miejsce w województwie zajęła Sara Jaszewska z kl. II D. Przygotowany przez Sarę album fotografii przedstawiał zabytki sakralne w naszym regionie. Poza pracą Sary, za najładniejszy album w szkole jury konkursu uznało pracę Honoraty Stockiej z kl. I D.

 

„OD CEDYNI DO ORSZY”
Tegoroczny Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” obejmował lata 966 – 1514. Jednak uczestnicy musieli wykazać się znajomością zagadnień wojskowych i historii Polski ze znacznie szerszego zakresu. Oprócz faktów historycznych ważna była znajomość dzieł sztuki, a nawet orderów wojskowych. Nasi reprezentanci wywalczyli tytuł finalistów tego trudnego konkursu. Gratulacje należą się: Oli Sawińskiej (kl. III D), Kamilowi Siedczyńskiemu (kl. III E) oraz Patrykowi Sikorskiemu (kl. III B).


III SZCZECIŃSKI KONKURS HISTORYCZNY

Już po raz trzeci Towarzystwo na Rzecz Młodzieży Uzdolnionej zorganizowało Szczeciński Konkurs Historyczny. Tytuł laureata w tym konkursie uzyskali Agnieszka Bernardelli z kl. III A oraz  Kamil Siedczyński z kl. III E.

NASI FINALIŚCI

Zakończył się  Wojewódzki Konkurs Historyczny z Elementami Wiedzy o Społeczeństwie. Jego uczestnicy musieli wykazać się ogromną wiedzą, dotyczącą nie tylko dziejów Polski i świata, ale i regionu zachodniopomorskiego. Sprawdzano np. znajomość dat i faktów, umiejętność posługiwania się mapą historyczną czy rozpoznawania ważnych wydarzeń na podstawie fotografii. Finalistami tego konkursu zostali: Aleksandra Sawińska (kl. III D), Agnieszka Bernardelli (kl. III A), Kamil Siedczyński (kl. III E), Martyna Krawczak (kl. III C).

NA TROPIE XX WIEKU

II Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie zorganizowało po raz siódmy konkurs dla pasjonatów historii najnowszej. Jego uczestnicy wiedzą np. co było tematem konferencji „2+4”,  kto jest autorem słów: „To nie jest traktat pokojowy, to jest zawieszenie broni na 20 lat” albo gdzie leży Dien Bien Phu. 5 osób z naszej szkoły stanęło w szranki konkursowe z innymi zawodnikami przybyłymi z całego województwa. Cała piątka odniosła sukces wchodząc do II etapu finału. Ostatecznie nasi reprezentanci zajęli następujące lokaty: Filip Fliciński (kl. III A) – 14, Karolina Pol (kl. III B) – 13, Aleksandra Sawińska (kl. III D) – 9.

Tytuł finalistów konkursu wywalczyli: Patryk Sikorski (kl. III B) – 7 miejsce  oraz Agnieszka Bernardelli (kl. III A ) – 6 miejsce. Gratulujemy!

PINGWIN 2009

Na początku grudnia odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Historyczny Pingwin. Najwyższe wyniki i dyplomy wyróżnienia uzyskały: Aleksandra Sawińska z kl. III D - 7 miejsce, Agnieszka Bernardelli z kl. III A - 9 miejsce oraz Beata Aszakiewicz z kl. III C - 10 miejsce. 

OLIMPUS

W sesji jesiennej Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego Olimpus tytuł laureata uzyskali: Sylwia Włosek z kl. II E za zajęcie 7 miejsca oraz Jakub Markowski z kl. II B za zajęcie 10 miejsca. 

MULTITEST 2009

66 uczniów naszej szkoły wzięło udział w ogólnopolskim konkursie historycznym Multitest 20009 organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej. Dyplom laureata za 10 miejsce na poziomie klas drugich uzyskała Natalia Kwiecień z kl. II E. Wyróżnieni zostali: na poziomie klas drugich - Michał Wiśniewski (kl. II E, 14 miejsce), na poziomie klas trzecich – Agnieszka Bernardelli (kl. III A, 14 miejsce) oraz Kamil Siedczyński (kl. III E, 15 miejsce).

 

KONKURS WIEDZY O II WOJNIE ŚWIATOWEJ

70 rocznica wybuchu II wojny światowej stała się okazją do zorganizowania konkursu na ten temat. 48 uczniów naszego gimnazjum postanowiło sprawdzić swoją wiedzę o latach 1939-1945 w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej. Uczestnicy musieli nie tylko wykazać się wiedzą o najważniejszych bitwach, życiu Polaków pod okupacją niemiecką i radziecką, ale też znać sytuację w Europie po I wojnie czy postanowienia konferencji Wielkiej Trójki.

7 miejsce oraz tytuł laureata tego konkursu uzyskał Patryk Sikorski z kl. III B. Wyróżnienia otrzymali: Kamil Siedczyński (kl. III E, 11 miejsce), Jakub Markowski (kl. II B, 11 miejsce), Agnieszka Bernardelli (kl. III A, 13 miejsce), Jonatan Trela (kl. II D, 13 miejsce), Martyna Krawczak (kl. III C, 14 miejsce), Ada Wesołowska (kl. II A, 14 miejsce), Rita Antoszewska (kl. III B, 15 miejsce).

HISTORIA MAGISTRA VITAE EST

W piątek, 6 listopada, odbyła się debata uczniowska pod hasłem, „Historia jest nauczycielką życia”. Te słowa rzymskiego filozofa Cycerona stały się punktem wyjścia do dyskusji w której wzięli udział przedstawiciele poszczególnych klas. Wśród nich obecni byli członkowie koła historycznego.
Uczestnicy debaty zastanawiali się nad tym, czy historia jest nam do czegoś współcześnie potrzebna? Czy czegoś może nas nauczyć?

Na początku rozpoznawali portrety znanych postaci: wodzów, polityków, przedstawicieli nauki, kultury, uczestników polskiego ruch oporu; ludzi, którzy tworzyli historię. Następnie stworzona została lista cech i wartości, które były ważne dla wspomnianych osób.  Znalazły się na niej takie określenia, jak: odwaga, patriotyzm, wiara, oddanie, upór, wytrwałość, wierność, empatia, honor i wiele innych. Jedna z uczestniczek dyskusji stwierdziła, że są to cechy uniwersalne, choć mogą być inaczej rozumiane w różnych epokach.  Zastanawiano się jak zatytułować tę listę- „Wartości przebrzmiałe” czy może „Wartości istotne”? W tej kwestii zdania były podzielone zależnie od cechy, którą omawiano.

Za to całkowitą zgodę uzyskano w sprawie hasła debaty. Wszyscy jej uczestnicy stwierdzili, że jest ono prawdziwe. Historia daje wzorce, pokazuje, co jest dobre, a co złe, pomaga unikać błędów, daje przykłady zachowania się w trudnych sytuacjach, podpowiada rozwiązanie różnorodnych problemów. Czyli, jak podsumowali uczestnicy debaty odwołując się znów do słów Cycerona: ”Nie znać historii to być zawsze dzieckiem”.

 debata debata debata

 

WOJEWÓDZKI KONKURS HISTORYCZNY
Z ELEMENTAMI WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE
(eliminacje szkolne)


29 października odbyły się eliminacje szkolne Konkursu Historycznego organizowanego przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. W eliminacjach wzięło udział 22 uczniów. Uczestnicy odpowiadali na pytania z zakresu historii Polski i powszechnej oraz wiedzy o społeczeństwie obejmującego program nauczania wszystkich trzech klas gimnazjum.
W wyniku eliminacji wyłonieni zostali reprezentanci szkoły. Są to: Agnieszka Bernardelli (kl. III A), Kamil Siedczyński (kl. III E), Patryk Sikorski (kl. III B), Martyna Krawczak (kl. III C), Aleksandra Sawińska (kl. III D).