Język niemiecki 2013/2014

1. Kuratoryjny Konkurs Języka Niemieckiego
Laureatem konkursu została Bianca Blümel (3a). Finalistkami zostały Aleksandra Filipowicz (3a) oraz Marika Lech (kl.2b)

2. Konkurs Młodego Poligloty
Bianca Blümel z klasy 3a została laureatem konkursu Młodego Poligloty Towarzystwa na Rzecz Młodzieży Uzdolnionej. Aleksandra Filipowicz oraz Michał Jankowski z klasy 3a otrzymali tytuł finalisty.  


3. II Konkurs Języka Niemieckiego „Deutsch macht Spaβ”
Gimnazjum nr 10 okazało się najlepsze spośród 7 szczecińskich szkół. Reprezentantami byli uczniowie klasy 2b. Oto wyniki:
1 miejsce – Marika Lech
2 miejsce – Adrian Danilewicz
3 miejsce – Hanna Pawłowska
5 miejsce – Marek Grzesiuk

4. Multitest
Zuzanna Rudzińska z klasy 1 b została laureatem – 1 miejsce w kraju. Bianca Blümel (kl. 3a) zajęła 14 miejsce w kraju i otrzymała dyplom wyróżnienia.

5. Olimpus  
Bianca Blümel zajęła 4 miejsce w kraju i zdobyła tytuł laureata. Marika Lech również otrzymała dyplom laureata zajmując 15 miejsce w kraju.

6. Albus
Hanna Pawłowska z klasy 2b zajęła 10 miejsce w kraju, otrzymując tytuł laureata.

Wyróżnienia otrzymali:
Paula Jaros (3b) – 11 miejsce w kraju; Filip Prajs (2a) 13 miejsce; Sonia Mechowska, Adrian Danilewicz i Marika Lech, wszyscy z klasy 2b - 13 miejsce; Piotr Arsoba (2b) - 14 miejsce.
Tomasz Turowski klasa 1b – 13 miejsce oraz Jonasz Świdrów (1b) 15 miejsce.

7. Galileo
Wyróżnienie otrzymała Marika Lech zajmując 12 miejsce w kraju.

8. XII Ogólnopolski Konkurs Jęz. Niemieckiego dla Gimnazjalistów PSNJN
Do etapu rejonowego zakwalifikowali się następujący uczniowie:
Bianca Blümel (3a), Marika Lech (2b), Piotr Arsoba (2b), Aleksandra Filipowicz (3a), Magnus Nowak (3b), Marta Czajkowska (3b), Wojciech Jakóbek (3b), Michał Wujak (3b), Paula Jaros (3b), Wojciech Klimczyk (3b).


 

***************************

 

Dziesiątka znowu najlepsza! – II Konkurs Języka Niemieckiego


X Liceum Ogólnokształcące zorganizowało II Konkurs Języka Niemieckiego dla szkół gimnazjalnych „Deutsch macht Spaß”, którego celem jest rozwijanie zainteresowania językiem i kulturą państw niemieckojęzycznych. Konkurs odbył się 11 kwietnia. Do konkursu zgłosiło się 7 gimnazjów z naszego miasta. Nasze gimnazjum reprezentowali uczniowie klasy 2b. Gimnazjum nr 10 okazało się najlepsze. Oto lista zwycięzców:


I miejsce – Marika Lech
II miejsce - Adrian Danilewicz
III miejsce - Hanna Pawłowska
V miejsce – Marek Grzesiuk
Gratulujemy zwycięzcom!

 

     

 

Pierwszy Międzygimnazjalny Konkurs Języka Niemieckiego - 5.02.2014

Dnia 5 lutego 2014 roku podczas Tygodnia Języka Niemieckiego po raz pierwszy odbył się Międzygimnazjalny Konkurs Języka Niemieckiego dla szczecińskich uczniów.  Konkurs składał się z trzech części: z konkursu leksykalno-gramatycznego, konkursu wiedzy o Niemczech, oraz konkursu plastycznego na temat „Reklama Landu”. Główną nagrodą był indeks do IX Liceum Ogólnokształcącego, do klasy dwujęzycznej, oraz roczny kurs języka obcego ufundowany przez Szkołę Języków Obcych Jolanty Uścinowicz.

Zanim uczniowie z 8 gimnazjów rywalizowali o nagrody, mogli przenieść się w podróż do świata baśni Braci Grimm. Tę część przygotowała pani Beata Urbanowicz. Każdy uczestnik mógł spróbować typowe dla Niemiec potrawy przygotowane przez uczniów naszego Gimnazjum.

Swoją obecnością zaszczycili nas:

  • Dyrektor Centrum Egzaminacyjnego Goethe-Institut, Pani Izabela Zalewska-Baran;
  • Lektor uniwersytecki i egzaminator Goethe – Institut, Pani Dorota Matkowska-Klatt;
  • Lektor Deutsch-Wagen-Tour, Pani Justyna Wichłacz;
  • Dyrektor Szkoły Języków Obcych, Pani Jolanta Uścinowicz;
  • Nauczyciel języka niemieckiego i konsultant w IX LO, Pani Jolanta Kulesza;
  • Konsultant metodyczny języka niemieckiego z Nowej Ery, Pani Aneta Michalak;
  • Dyrektor IV LO, Pan Janusz Olczak


I miejsce w konkursie leksykalno-gramatycznym zajęła Bianca Blümel z Gimnazjum nr 10
II miejsce zajął Piotr Budysz z Zespołu Szkół nr 1 (Gimnazjum nr 23) i otrzymał roczny kurs języka obcego w Szkole Języków Obcych mgr Jolanty Uścinowicz.
III miejsce i nagrody książkowe zdobyli ex aequo:
Emine Güler z Gimnazjum nr 29
Gracjan Stępień z Zespołu Szkół nr 11

Laureaci quizu realioznawczego:

I miejsce - Weronika Dobosz i Marta Grzelewska z Gimnazjum nr 12
II miejsce - Paula Jaros i Magnus Nowak z Gimnazjum nr 10
III miejsce - Marta Kieca i Krzysztof Stasiak z Katolickiego Gimnazjum

Konkurs plastyczny „Reklama Landu”:

I miejsce – Zuzanna Gonera Gimnazjum nr 29
II miejsce – Julia Zych Gimnazjum nr 10
III miejsce – Katarzyna Stojałowska Katolickie Gimnazjum

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

        

       

        

         

        

    

"Deutsch-Wagen-Tour" - 5.02.2014

Z okazji Tygodnia Językowego oraz I Międzygimnazjalnego Konkursu Języka Niemieckiego już po raz drugi mieliśmy okazję gościć Deutsch Wagen Tour  określany jako „kolorowy niemiecki z dostawą do ucznia”. "Deutsch-Wagen-Tour" jest projektem realizowanym od 2009 roku przez Goethe-Institut w Warszawie we współpracy z Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo - Handlową. Celem projektu jest zwiększenie motywacji uczniów do nauki języków obcych oraz wzrost popularności języka niemieckiego w Polsce, poprzez niekonwencjonalne metody – śmiech i zabawę. Lektorka DWT Pani Justyna Wichłacz przeprowadziła tego dnia zajęcia z uczniami klasy IIb oraz uczestnikami konkursu. Był to wspaniały, pełen wrażeń dzień!

Dziękujemy DWT za przybycie i zapraszamy za rok!

        

        

        

 

 

Wycieczka do Berlina - 12.12.2013

12 grudnia po raz kolejny odwiedziliśmy naszych zachodnich sąsiadów. W Berlinie zwiedzaliśmy Muzeum Techniki  wraz ze Spektrum. Program wycieczki obejmował również zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego, gdzie podziwialiśmy miedzy innymi największy zrekonstruowany szkielet dinozaura na świecie.

Nie zabrakło również zakupów na Jarmarku Bożonarodzeniowym – Weihnachtsmarkt, który zapachem choinek, pierników i kasztanów wprowadził nas w świąteczny nastrój.

 

        

        

        

  

Wyjazd do Schwedt – 27.11.2013

W ramach rozwijania zainteresowań uczniów naszego gimnazjum związanych z językiem niemieckim i kulturą krajów niemieckojęzycznych tego roku klasy Ia, Ib oraz IIb udały się do Schwedt na spektakl „Kot w butach” w wersji oryginalnej „Der gestiefelte Kater”. Przedstawienie bardzo spodobało się publiczności. Padła nawet rekordowa sprzedaż biletów.

Następnym punktem wyjazdu były przedświąteczne zakupy w Oder Center, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Podczas zakupów uczniowie klasy II b przeprowadzali ankiety na temat: „Poznaj swojego sąsiada”, czyli co Niemcy wiedzą o nas.

 

        

        

 

 

Międzynarodowy dzień języków obcych

W ramach obchodów międzynarodowego dnia języków obcych 26 września Goethe Institut przeprowadził akcję mającą na celu propagowanie nauki języków obcych. Tego dnia klasy Ib, IIb i IIIb wzięły udział w „Dniu otwartym” Centrum Egzaminacyjnego Goethe Institut, podczas którego Pani Dyrektor Izabela Zalewska-Baran udzieliła wszelkich informacji dotyczących egzaminów. Najciekawszym elementem wizyty był zorganizowany  „Quiz - Fragen zu Deutschland”, który przybliżył kraje DACHL. Zwycięzcy zostali nagrodzeni. Gratulujemy!

 

    

  

 

        

 

 

 

Nawiązanie współpracy z Greifen-Gymnasium w Ueckermünde

We wtorek, 10 września gościliśmy w naszej szkole delegację z Greifen-Gymnasium  w Ueckermünde. Celem wizyty było nawiązanie współpracy obu placówek. Na spotkaniu zostały omówione cele oraz zakres projektu oraz działania związane z jego realizacją.  W czasie krótkich odwiedzin goście z Niemiec mieli okazję poznać nie tylko naszą szkołę, ale też najładniejsze zakątki naszego miasta. Wizyta zakończyła się podpisaniem listu intencyjnego.