Zdolny Geograf

„A czy znasz ty, bracie młody, Twoje ziemie, twoje wody?"

Wincenty Pol „Pieśń o ziemi naszej"

Zajęcia koła geograficznego przeznaczone są dla uczniów, którzy pasjonują się geografią, są otwarci na świat, a swoją wiedzę pragną poszerzać i dzielić się nią z innymi. W ramach zajęć, które odbywają się raz w tygodniu, uczniowie będą korzystać z różnych źródeł informacji i programów multimedialnych, pracować indywidualnie i w grupie, poznawać najciekawsze miejsca na świecie. Celem tych zajęć jest także przygotowanie się uczniów do konkursów geograficznych wewnętrznych i zewnętrznych.

Zapraszam. Ewa Głąbińska

rok szkolny 2016/2017

KONKURS „GEOLOGICZNE BARWY ZIEMI”

Uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w XVIII edycji ogólnopolskiego i XI polsko-litewskiego Konkursu Geologiczno-Środowiskowego Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro w 2017 roku pod hasłem: GEOLOGICZNE BARWY ZIEMI
Pierwszym etapem było napisanie pracy na wybrany temat.  Dwie spośród czterech wysłanych prac zostały nagrodzone. Laureatami finału regionalnego zostali Dorian Podolski z klasy IIIA i Michalina Jeziak z klasy IC.
Kolejnym etapem był konkurs wiedzowy. Relację można przeczytać otwierając poniższy link.
http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,21835337,ziemia-jest-kolorowa-final-geologicznego-konkursu-zdjecia.html
Dorian Podolski w nagrodę za zdobycie pierwszego miejsca pojechał do Warszawy na eliminacje ogólnopolskie, a właściwie międzynarodowe, bo w konkursie bierze udział także Litwa.
Uczestnicy eliminacji ogólnopolskich musieli odpowiadać przed komisją na bardzo trudne, ale ciekawe pytania z zakresu geologii. Ostatecznie Dorian zdobył szóste miejsce w kraju.Organizatorzy przygotowali dla uczestników bardzo interesujący i aktywny program. Uczniowie zwiedzali Warszawę, odwiedzili Centrum Nauki Kopernik, poznali ciekawe okazy w Muzeum Geologicznym.   

FESTIWAL NAUKI
20 września 2016
Uniwersytet Szczeciński
Wydział Nauk o Ziemi

 

Czternastu uczniów naszego Gimnazjum uczestniczących w zajęciach Koła Geograficznego, wzięło udział w wykładach i warsztatach w ramach XVI Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki.

Na początku uczniowie wysłuchali wykładu dr Jakuba Witkowskiego pod tytułem „Historia Ziemi = historia zmian klimatu?”    

Natomiast  wykład mgr Szymona Walczakiewicza miał odpowiedzieć na pytanie: „Czym pogoda może nas zaskoczyć?” i przedstawić „groźne zjawiska atmosferyczne”

Trzecie spotkanie poprowadził dr Tomasz Wolski głosząc wykład pod tytułem:„Zjawisko tsunami na oceanach – geneza, występowanie, systemy ostrzegania.”

Podsumowaniem tego naukowego dnia był warsztat, który prowadziła mgr Sylwia Wochna-Bartnik pod tytułem: „Procesy i przyroda ożywiona wybrzeża wydmowego”

Uczniowie bardzo zadowoleni już czekają na XVII Zachodniopomorski Festiwal Nauki.

         

        

        

        

        

  

rok szkolny 2015/2016Terminy spotkań:
poniedziałek 7.30 sala 18 "Zdolny geograf"  
piątek 7.20 sala 18 "Koło geograficzne"

 

 

NASZE SUKCESY

 

    Maria Poniatowska:
•    laureatka Kuratoryjnego Konkursu Geograficznego;
•    laureatka XIV Szczecińskiego Konkursu Geograficznego Towarzystwa  na  Rzecz Młodzieży Uzdolnionej;
•    17.  miejsce  w  kraju  w  Ogólnopolskim   Konkursie  Geograficznym  PANDA

    Jędrzej Szostak:
•    finalista Kuratoryjnego Konkursu Geograficznego;

    Jakub Wlender:
•    laureat 6. miejsca Ogólnopolskiego Konkursu Geograficznego MULTITEST – sesja jesienna
•    wyróżnienie I stopnia w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEOPLANETA
•    15. miejsce w kraju w Ogólnopolskim   Konkursie  Geograficznym  PANDA

    Daria Michalska:
•    Laureatka 12. miejsca w kraju w Ogólnopolskim   Konkursie  Geograficznym  OLIMPUS

    Dominika Kalińska:
•    1. miejsce w Szkole w Ogólnopolskim   Konkursie  Geograficznym  GEOPLANETA  za pracę indywidualną  pod tytułem: „Polscy podróżnicy i odkrywcy”

    Weronika Kotnis:
•    2. miejsce w Szkole w Ogólnopolskim   Konkursie  Geograficznym  GEOPLANETA  za pracę indywidualną  pod tytułem: „Polscy podróżnicy i odkrywcy”

    Dorian Podolski:
•    3. miejsce w Szkole w Ogólnopolskim   Konkursie  Geograficznym  GEOPLANETA  za pracę indywidualną  pod tytułem: „Polscy podróżnicy i odkrywcy”

    Maksymilian Pękalski:
•    1. miejsce w Konkursie Geograficznym GEO-LIDER

    Mateusz Suchorzewski:
•    2. miejsce w Konkursie Geograficznym GEO-LIDER
•    15. miejsce w kraju w Ogólnopolskim   Konkursie  Geograficznym  PANDA

    Bartosz Szostak:
•    3. miejsce w Konkursie Geograficznym GEO-LIDER

    Szymon Buźniak:
•    3. Miejsce w Konkursie NORWEGIA BEZ TAJEMNIC

    Alicja Karwowska:
•    3. Miejsce w Konkursie NORWEGIA BEZ TAJEMNIC

    Adrianna Juszczyk:
•    3. Miejsce w Konkursie NORWEGIA BEZ TAJEMNIC

    Weronika Kotnis:
•    Udział w Ogólnopolskim Konkursie Geologicznym ZIEMIA W OKOWACH LODU

    Maja Suchorzewska:
•    Udział w Ogólnopolskim Konkursie Geologicznym ZIEMIA W OKOWACH LODU

 

 

We wtorek, 15 grudnia przeprowadzone zostały eliminacje szkolne Konkursu Geograficznego Towarzystwa na Rzecz Młodzieży Uzdolnionej.
Do rozwiązywania testów przystąpiło pięcioro uczniów klas trzecich: Malwina Bilut, Maria Poniatowska i Jędrzej Szostak z klasy IIIA  oraz Adrianna Juszczyk i Maksymilian Pękalski z klasy IIIE. Uczniowie rozwiązywali test składający się z 23 pytań różnego typu i mogli zdobyć 40 punktów.
W eliminacjach miejskich naszą szkołę reprezentować będą: Maria Poniatowska, Maksymilian Pękalski i Jędrzej Szostak.
Gratulacje i powodzenia w następnych etapach.


Konkurs Geograficzny dla uczniów województwa zachodniopomorskiego – wyniki eliminacji rejonowych.

Finalistami Konkursu Geograficznego zostali uczniowie klasy IIIA:
Maria Poniatowska i Jędrzej Szostak.
Gratulacje i powodzenia w następnym etapie!

GIS - day

Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizował 18 listopada 2015 roku wykłady i warsztaty dla uczniów w ramach międzynarodowego dnia systemu informacji geograficznej.

Dwudziestu czterech uczniów naszego gimnazjum wzięło udział w warsztatach pod tytułem „Wirtualne globusy” prowadzonych przez doktora Jacka Rudewicza i „GIS dla każdego” prowadzonych przez doktora Pawła Terefenko.

W czasie trwania warsztatów uczniowie pracowali z wykorzystaniem komputerów. Poznali nawigację programu Google Earth, wykonywali różne zadania w tym programie.

Pracowali z mapami, między innymi z mapą batymetrii jeziora, ucząc się, jak można taką mapę przetwarzać dla różnych celów. Zajęcia były bardzo interesujące a młodzież zadowolona, że mogła w nich uczestniczyć.

        

        

        

 

Dnia 22 października spotkaliśmy się z panem Bartoszem Helińskim na warsztatach pod tytułem „EcoGenerator”.

Najpierw obejrzeliśmy prezentację wprowadzającą nas w temat przetwarzania śmieci na energię. Dowiedzieliśmy się, że w Szczecinie powstaje EcoGenerator, czyli specjalna instalacja do odzysku prądu i ciepła z odpadów oraz jak powstaje energia z odpadów.

W drugiej części spotkania pracowaliśmy z kartami zadań. My także możemy wiele zrobić dla środowiska i EcoGeneracji. Zapobiegajmy odpadom używając toreb wielorazowego użytku, wybierajmy napoje w szklanych, zwrotnych butelkach, stosujmy energooszczędne żarówki, szkło, papier i plastik wrzucajmy do osobnych pojemników.

        

       

 

Konkurs Geograficzny dla uczniów województwa zachodniopomorskiego.


Eliminacje szkolne Konkursu Geograficznego odbyły się 1 października 2015 roku. Wzięło w nich udział 25 uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich. Uczniowie mieli do rozwiązania test składający się z 30 zadań konkursowych i mogli zdobyć 58 punktów.

Test okazał się dość trudny, wyniki były bardzo zróżnicowane. Na uwagę zasługuje bardzo dobry wynik ucznia klasy IA - Aleksandra.  
A oto uczniowie, którzy będą reprezentować naszą szkołę w eliminacjach rejonowych:

Maria Poniatowska i Jędrzej Szostak z klasy IIIA, Bartosz Szostak z klasy IIB, Mateusz Suchorzewski z klasy IID oraz Maksymilian Pękalski z klasy IIIE.

Gratulacje i powodzenia w następnych etapach!

 

Tegoroczny Zachodniopomorski Festiwal Nauki odbywał się w dniach 19-26 września.

Wydział Nauk o Ziemi zorganizował wykłady i warsztaty 21 września. Wzięło w nich udział jedenastu uczniów z naszej szkoły. Gimnazjaliści wysłuchali wykładów: „Groźna Ziemia – ekstremalne zjawiska naturalne” i „Czym pogoda może nas zaskoczyć – groźne zjawiska atmosferyczne”, które wygłosił mgr Szymon Walczakiewicz. Uczniowie wysłuchali także wykładu: „Płeć człowieka pod kątem aktywności fizycznej” – dr hab. Ewy Szczepanowskiej, prof. US.Bardzo ciekawe były warsztaty: „Zmierz pogodę, czyli od pomiaru do prognozy” prowadzone przez mgr Szymona Walczakiewicza oraz „Bałtyk to nie tylko muszle, meduzy i dorsze – ważne organizmy, które kryje głębia” przygotowane i prowadzone przez  – dr Małgorzatę Bąk, mgr Aleksandrę Kaniak, mgr Annę Binczewską.

Uczniowie, którzy brali udział w wykładach:
Bartosz Skała
Bartosz Szostak
Mateusz Suchorzewski
Michał Tolko
Jakub Wolender
Jakub Charkowski
Wiktoria Lachowicz
Maksymilian Pękalski
Alicja Karwowska
Adrianna Juszczyk
Szymon Buźniak

Już czekamy na ciekawe propozycje zajęć dla gimnazjalistów na Uniwersytecie, może wcześniej niż za rok.

        

        

        

      

 

rok szkolny 2014/2015
Laureatami XIII SZCZECIŃSKIEGO KONKURSU GEOGRAFICZNEGO DLA GIMNAZJALISTÓW 2014/2015 zostali:

WOJCIECH JĘCHOREK z klasy IIIA
JAKUB WOLENDER z klasy IIA

GRATULUJEMY!
Konkurs: „Norwegia bez tajemnic”

W ramach organizowanych w Szczecinie „Dni Skandynawskich” XII liceum Ogólnokształcące przygotowało spotkanie pod tytułem: „Wieczór z Norwegią”. Goście, którzy odwiedzili szkołę 16 kwietnia, mogli dowiedzieć się bardzo wiele na temat tego kraju. Przygotowane były wystawy tematyczne, można było spróbować specjalności kuchni norweskiej, wysłuchać prelekcji na temat ciekawostek norweskich i obejrzeć przedstawienie w języku norweskim. Podsumowaniem wieczoru był  konkurs: „Norwegia bez tajemnic”. Trzyosobowa drużyna z naszego gimnazjum w składzie: Martyna Bobala, Wojciech Jęchorek i Radosław Kuźmiński po dwóch etapach zajęła pierwsze miejsce.

Gratulujemy!


    
 
    

Konkurs Geograficzny „GEO - LIDER”

Już po raz kolejny uczniowie uczestniczący w zajęciach koła geograficznego uczestniczyli w konkursie geograficznym: „Geo – Lider” organizowanym przez Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi. Konkurs odbył się 11 marca 2015, a wzięło w nim udział trzech uczniów naszej szkoły: Wojciech Jęchorek, Radosław Kuźmiński i Marcel Łodygowski. Konkurs składał się z dwóch etapów, które wyłoniły laureata, a został nim Wojciech Jęchorek z klasy IIIA oraz dwóch finalistów: Radosława Kuźmińskiego i Marcela Łodygowskiego.

Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 25 kwietnia 2015 w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi.


Jak przepowiada się pogodę?

Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego zaprosił 3 marca 2015 roku zainteresowanych na wykład Pana Szymona Walczakiewicza asystenta w Zakładzie Klimatologii i Meteorologii WNoZ US pod tytułem „Jak przepowiada się pogodę”. Piętnastu uczniów naszego gimnazjum uczestniczących w zajęciach Koła Edukacji Morskiej i Koła Geograficznego wzięło udział w tym wykładzie. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tym o czym mówił prelegent, z zainteresowaniem oglądali przygotowaną prezentację. Dowodem na to, że wykład zaciekawił uczniów były pytania o to kiedy będzie następne spotkanie tego typu.


Konkurs Geograficzny Towarzystwa na rzecz Młodzieży Uzdolnionej

Eliminacje szkolne wyłoniły trzech uczestników XIII Szczecińskiego Konkursu Geograficznego. W eliminacjach miejskich, które odbyły się 6 lutego 2015 roku w III Liceum Ogólnokształcącym w Dąbiu, naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów: Wojciech Jęchorek, Marcel Łodygowski i Jakub Wolender. Cała trójka znalazła się w finale. Konkurs finałowy odbył się 10 kwietnia 2015 roku w II liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie. Na wyniki czekamy . . .


Ogólnopolski Konkurs Geograficzny „Geo-Planeta”

Dnia 26 listopada odbył się konkurs „Geo-Planeta”. Dziesięcioro uczniów pisało test konkursowy. W bieżącym roku odbył się także konkurs prac indywidualnych w formie pisemnej lub albumowej na temat: „Atrakcje turystyczne mojego regionu”. Do tego konkursu zgłosiło się pięcioro uczniów.
Najlepszym w części pisemnej okazał się Jakub Wolender z klasy IIA zdobywając najlepszy wynik w szkole i dyplom wyróżnienia, natomiast w kategorii albumów o regionie wyróżniono dwie prace. Pierwsze miejsce w szkole i dyplom wyróżnienia otrzymała Weronika Brocka, a drugie miejsce w szkole i dyplom wyróżnienia otrzymała Marika Lech – obie uczennice z klasy IIIB.


 Wojewódzki Konkurs Geograficzny

Aby wziąć udział w Wojewódzkim Konkursie Geograficznym, należy najpierw przejść eliminacje szkolne.
W bieżącym roku szkolnym w eliminacjach szkolnych brało udział 15 uczniów naszego gimnazjum. Do eliminacji rejonowych mogliśmy zgłosić pięciu uczniów, ponieważ w ubiegłym roku szkolnym uczeń naszej szkoły uzyskał tytuł laureata tego konkursu. W eliminacjach rejonowych, które odbyły się 21 listopada 2014 roku, wzięli udział następujący uczniowie: Julia Cinzer i Wojciech Jęchorek z klasy IIIA, Radosław Kuźmiński z klasy IIID oraz Jędrzej Szostak i Jakub Wolender z klasy IIA. Wyniki ogłoszono po dwóch tygodniach i okazało się, że finalistami Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego zostali:

•    Wojciech Jęchorek
•    Radosław Kuźmiski
•    Jędrzej Szostak
•    Jakub Wolender

Cała czwórka przygotowywała się bardzo ambitnie do eliminacji wojewódzkich, uczniowie rozwiązywali testy, uczestniczyli w zajęciach koła geograficznego, przyswajali wiedzę geograficzną z różnych źródeł, bardzo dużo pracowali indywidualnie. Eliminacje wojewódzkie odbyły się 17 lutego 2015 roku, a wyniki ogłoszono 3 marca. Laureatem Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego został JAKUB WOLENDER z klasy IIA.

Laureatowi i finalistom gratulujemy!

W dniach 20-27 września odbywał się w Szczecinie i Koszalinie XIV Zachodniopomorski Festiwal Nauki.

Osiemnastu uczniów naszego gimnazjum z koła geograficznego wraz z panią Ewą Głąbińska wzięło udział w wykładach i warsztatach które odbyły się 22 września na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego.

Pierwszy wykład pod tytułem: „Zorza polarna - czyli, czy warto podróżować na północ zimą” prowadził dr Tomasz Duda i w bardzo interesujący sposób, prezentując przepiękne zdjęcia, zachęcał słuchaczy do podróżowania na północ, aby zobaczyć to malownicze zjawisko jakim jest zorza polarna.

Następnie młodzież uczestniczyła w warsztatach pod tytułem: „Aerozole morskie- właściwości fizyczne i chemiczne” które prowadził dr hab. Roman Marks prof. US. Uczniowie pod okiem Pana Profesora prowadzili obserwacje i doświadczenia oraz wysłuchali wykładu na temat aerozoli morskich i ich znaczenia.

Kolejne spotkanie, to bardzo interesujący wykład pod tytułem: „Walory przyrodnicze Sudetów” który prowadził mgr Tomasz Sarzała.
Ostatnie zajęcia z gimnazjalistami poprowadził  w pracowni komputerowej dr Paweł Terefeńko. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak można wykorzystywać nowoczesne programy komputerowe w modelowaniu rzeźby terenu. Warsztaty: „Modelowanie rzeźby terenu z użyciem GIS (Geograficzne Systemy Informacyjne) bardzo się uczniom podobały, a udział w zajęciach organizowanych w ramach festiwalu zachęcił uczniów do pogłębiania swojej wiedzy nie tylko geograficznej.

 

 

        

        

ROK SZKOLNY 2013/2014  - SUKCESYMichał Kałużny -  laureat Kuratoryjnego Konkursu Geograficznego;
 - finalista XII Konkursu Geograficznego Towarzystwa na Rzecz Młodzieży Uzdolnionej;
 - wyróżnienie i pierwsze miejsce w szkole w Ogólnopolskim Konkursie GEOPLANETA

Cezary Parcheta -  finalista Kuratoryjnego Konkursu Geograficznego;
 -  wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEOPLANETA;

Marek Jankowski-  1. miejsce w Konkursie Geograficznym dla Gimnazjum „GEO-LIDER”;
 - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEOPLANETA;

Wojciech Jęchorek- 2. miejsce w Konkursie Geograficznym dla Gimnazjum „GEO-LIDER”
 - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEOPLANETA;

Jakub Wolender – laureat 5. miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym Pingwin 2013 z geografii:
 - 14. miejsce w kraju w Ogólnopolskim Konkursie Multitest 2013 z geografii;
 - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEO-PLANETA:

Marcel Łodygowski - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEOPLANETA;

Michał Ufniarz - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEOPLANETA;

Aleksandra Sajko - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEOPLANETA;

Radosław Kużmiński - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEOPLANETA;

Maria Poniatowska - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEOPLANETA;

Klaudia Jaworska - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEOPLANETA;

Alicja Słodkowska - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEOPLANETA;

Rafał Górczewski - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEOPLANETA;

Uczennica Anna Wojciechowska zajęła I miejsce w XXVII Edycji Konkursu „Mój las”. Praca została wytypowana do II etapu konkursu na szczeblu centralnym prowadzonym przez Zarząd Główny SITLiD w Warszawie
 

ROK SZKOLNY 2012/2013  - SUKCESYMichał Kałużny – finalista XI Konkursu Towarzystwa na Rzecz Młodzieży Uzdolnionej, 15 miejsce w  kraju i wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym MULTITEST

Marlena Węgrzanowska - finalistka XI Konkursu Towarzystwa na Rzecz Młodzieży Uzdolnionej, - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEOPLANETA

Marcel Łodygowski – 11 miejsce w kraju i wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym MULTITEST

Paulina Schmelter- 2 miejsce w konkursie „Parki narodowe i krajobrazowe województwa zachodniopomorskiego”

Aleksandra Sajko- 1 miejsce w Konkursie Geograficznym „GEO-LIDER”

Klaudia Jaworska- 3 miejsce w Konkursie Geograficznym „GEO-LIDER”,   - bardzo dobry wynik i nagroda książkowa w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEOPLANETA

Olga Chądzyńska-  wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEOPLANETA

Sebastian Wojtczak- wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEOPLANETA

Mateusz Malicki- wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEOPLANETA

Katarzyna Iwanowska- wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEOPLANETA

Uczniowie uczestniczyli także w wykładach organizowanych przez Uniwersytet Szczeciński, odwiedzili planetarium w Akademii Morskiej.  


NASZE SUKCESY GEOGRAFICZNE 2011/2012
 

Tymon Wolender  - laureat X Konkursu Geograficznego Towarzystwa na Rzecz Młodzieży Uzdolnionej, 
wyróżnienie I stopnia w kraju w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEO-PLANETA ,
wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym MULTITEST
 
Artur Król - finalista Kuratoryjnego Konkursu Geograficznego,
finalista  X Konkursu Geograficznego Towarzystwa na Rzecz Młodzieży Uzdolnionej, 
laureat Ogólnopolskiego Konkursu Geograficznego MULTITEST
Zuzanna Żmuda - wyróżnienie II stopnia w Ogólnopolskim Konkursie GEO-PLANETA
Mateusz Bulak - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEO-PLANETA
Arkadiusz Frydrych - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEO-PLANETA
Adrian Rudnicki  - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEO-PLANETA
Maja Łukaszewska - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEO-PLANETA
Marek Jankowski - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEO-PLANETA
Agnieszka Pancewicz - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym MULTITEST

 

 ROK SZKOLNY 2010/2011
 
"Najlepsi geografowie roku szkolnego 2010/2011"
od lewej: Maciej Drapała, Michał Bogdanowicz, Tymon Wolender, Jan Brancewicz, Piotr Pozorski
 
 
 
     Dnia 24 maja 2011 w Klubie Garnizonowym podsumowano konkurs: Znane- nieznane”- szwajcarskie zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO” organizowany przez Gimnazjum nr 18 w Szczecinie.
     Uczniowie naszej szkoły aktywnie przystąpili do tego konkursu przygotowując prace w formie rysunków, albumów, makiet, prezentacji multimedialnych. Uczennice z klasy IIIB Katarzyna Dominiak, Justyna Łata, Gabriela Woronowska przygotowały album i zdobyły I miejsce.
 
      


     W czwartek 19 maja 2011 roku w Filharmonii Szczecińskiej odbyło się podsumowanie XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno-Środowiskowego Nasza Ziemia- środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro odbywającego się w roku 2011 pod hasłem: KAMIENNE ARCHIWUM ZIEMI, na które zaproszenie otrzymał Piotr Pozorski z klasy IIID wraz z opiekunem. W trakcie uroczystości podsumowano przebieg konkursu, przygotowanie i zaangażowanie uczestników i wręczono nagrody. Piotr w tym konkursie otrzymał wyróżnienie za napisaną przez siebie pracę na temat Doliny Ametystów w Sudetach.
 
                 

  

 

W kwietniu odbyły się szkolne eliminacje konkursu „Ziemia we Wszechświecie”, które wyłoniły najlepszych znawców zagadnień astronomicznych, fizycznych i geograficznych. W finale IX edycji konkursu naszą szkołę reprezentowali: Jan Brancewicz, Gracjan Góral i Artur Król. Uczniowie musieli wykazać się szeroką wiedzą fizyczno-geograficzną i astronomiczną, Trzecie miejsce w tym konkursie zajął Jan Brancewicz.

     Pierwszego kwietnia 2011 roku, grupa uczniów w składzie: Artur Król, Tymon Wolender, Michał Bogdanowicz, Maciej Drapała, Jan Brancewicz wraz z opiekunem- panią Ewą Głąbińską, udała się do Dąbia, gdzie w Liceum nr III  organizowany był konkurs „Gry terenowe po Dąbiu”. Wszystkie zadania, które musieli rozwiązać uczniowie, były zadaniami terenowymi. Uczestnicy gry musieli zorientować mapę, obliczyć odległość i wyznaczyć azymut, określić kwasowość gleby i prędkość przepływu rzeki, Musieli także zmierzyć pierśnicę drzewa, rozpoznać gatunki drzew i roślin wodnych.
     Po przejściu całej trasy i uzupełnieniu karty startowej uczniowie z niecierpliwością czekali na wyniki. Ostatecznie grupa zajęła III miejsce.

 
    
 
    
 
    

     W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły brali udział w IX Konkursie Geograficznym Towarzystwa na Rzecz Młodzieży Uzdolnionej. W eliminacjach szkolnych wyłonieni zostali: Jan Brancewicz z klasy IIIB, Maciej Drapała i Michał Bogdanowicz obaj z klasy IIIC. Wszyscy trzej uczniowie zostali finalistami tego konkursu, natomiast tytuł laureata zdobył Jan Brancewicz.

    
     Eliminacje Rejonowe Kuratoryjnego Konkursu Geograficznego odbyły się 2 grudnia 2010 roku. Z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki, tym bardziej, że aż pięć zadań zostało anulowanych z powodu błędów w druku. Po dwóch tygodniach okazało się, że finalistami tego konkursu zostali:
1.    Jan Brancewicz z klasy IIIB
2.    Tymon Wolender z klasy IIA
3.    Maciej Drapała z klasy IIIC

    Wymienieni uczniowie, dnia 4 lutego 2011 wzięli udział w Eliminacjach  Wojewódzkich   Konkursu Geograficznego. Tytuł  laureata uzyskał Jan Brancewicz z klasy IIIB.

    
 

     25 listopada 2010 przeprowadzono w naszej szkole Konkurs Geograficzny GEOPLANETA, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie”. 
     Uczniowie musieli rozwiązać test z zadaniami zamkniętymi i napisać pracę na wybrany temat. Na wyniki czekaliśmy do marca. Najlepiej z tym zadaniem poradzili sobie: Jan Brancewicz- uzyskując bardzo dobry wynik i Maciej Drapała – uzyskując wyróżnienie.  
 
 
ROK SZKOLNY 2009/2010
 
Uczniowie, którzy w roku szkolnym 2009/2010 odnieśli znaczące sukcesy geograficzne:

 • Jan Brancewicz 
        - finalista Kuratoryjnego Konkursu Geograficznego
        - finalista Konkursu Geograficznego Towarzystwa na Rzecz Młodzieży Uzdolnionej
 • Beata Dylewska
          - finalistka Kuratoryjnego Konkursu Geograficznego
          - finalistka Konkursu Geograficznego Towarzystwa na Rzecz Młodzieży Uzdolnionej
        - wyróżnienie w Konkursie Geograficznym „MULTITEST”
 • Tymon Wolender - laureat Konkursu Geograficznego „MULTITEST” (6 miejsce w kraju)
 • Magdalena Sikora- laureatka Konkursu Geograficznego „MULTITEST” (9 miejsce w kraju)
 • Igor Szukało - wyróżnienie w Konkursie Geograficznym „MULTITEST”
 • Mikołaj Jałowiecki - wyróżnienie w Konkursie Geograficznym „MULTITEST”
 • Maciej Drapała - wyróżnienie w Konkursie Geograficznym „MULTITEST”
 • Hubert Rafalski- laureat Konkursu Geograficznego „MULTITEST” (10 miejsce w kraju)
 • Linda Wojtera - wyróżnienie w Konkursie Geograficznym „MULTITEST”
 • Adrian Rudnicki - wyróżnienie w Konkursie Geograficznym „MULTITEST”
 
ROK SZKOLNY 2008/2009
 
Uczniowie, którzy w roku szkolnym 2008/2009 odnieśli znaczące sukcesy geograficzne:

 • Jan Brancewicz – 10 miejsce w kraju w konkursie przedmiotowym „EDI  PINGWIN”,
 • Jan Brancewicz – 18 miejsce w kraju w konkursie przedmiotowym „MULTITEST 2008”,
 • Jan Brancewicz  - 15 miejsce w kraju w konkursie przedmiotowym „EDI PANDA”,
 • Jan Brancewicz  - laureat Konkursu „EDI PANDA”,
 • Maciej Drapała - laureat Konkursu „EDI PANDA”,
 • Michał Bogdanowicz  - laureat Konkursu „EDI PANDA”,
 • Szymon Mądraszewski – laureat Kuratoryjnego Konkursu z Geografii,
 • Szymon Mądraszewski – laureat Konkursu z Geografii organizowanego przez Towarzystwo na Rzecz Młodzieży Uzdolnionej,
 • Iga Siarkowska – wyróżnienie w międzywojewódzkim Konkursie Geologiczno-Środowiskowym: Nasza Ziemia- środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro pod hasłem: „Ziemia Gigantów” organizowanym przez Państwowy Instytut Geologiczny.
Osiągnięcia w ramach SKKT:

 • 2007- I miejsce i Puchar Szczecina w Imprezach na Orientację
 • 2008- II miejsce i Puchar Szczecina w Imprezach na Orientację