Młody Biolog i Biologia dla klas 2

 rok szkolny 2017/2018

W ramach projektu projakościowego: „Młody biolog”, dzięki uprzejmości Pana Prof. Jana Lubińskiego, z opiekunem, Panią dr Agnieszką Lener, odwiedziliśmy Zakład Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie znajdujący się w budynku Centrum Nowych Technologii Medycznych przy ul. Unii Lubelskiej 1 w Szczecinie. Na miejscu, uczestniczyliśmy w zajęciach prowadzonych specjalnie dla nas przez Panią dr Elżbietę Kowalską. Poznaliśmy techniki i zaplecze laboratoryjne niezbędne dla prowadzenia hodowli komórkowych wykorzystywanych jako model w prowadzeniu badań z zakresu szeroko rozumianej onkologii. Podczas tych zajęć, dr Elżbieta Kowalska, zademonstrowała nam sposób prowadzenia hodowli komórek adherentnych oraz kultur komórkowych w zawiesinie. Wykonaliśmy obserwacje mikroskopowe komórek oraz poznaliśmy sprzęt i wyposażenie laboratoryjne niezbędne do prowadzenia hodowli komórkowych, m.in. komory laminarne, zestawy do głębokiego mrożenia materiału biologicznego.


     

     

      

 

 

 

 

 

 rok szkolny 2016/2017

 

      

     

W ramach XV Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki, którego organizatorem jest Szczecińskie Towarzystwo Naukowe oraz uczelnie wyższe uczniowie koła biologicznego wraz z opiekunem, Panią  Joanną Orzechowską  uczestniczyli w wykładzie i zajęciach laboratoryjnych prowadzonych przez dr hab. Agnieszka Tomza-Marciniak z Katedry Biotechnologii Rozrodu Zwierząt i Higieny Środowiska Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Zajęcia dotyczyły pasażerów na gapę, czyli świata pasożytów.

Uczniowie  najpierw wysłuchali wykładu na temat wybranych pasożytów: glisty psiej i kociej, tasiemca bąblowca, włośnia krętego, ameby oraz przywr. Dowiedzieli się jakie są drogi  zarażenia, objawy chorób oraz na czym polega  profilaktyka. Następnie mieli możliwość obejrzenia pasożytów pod mikroskopem, binokularem, mogli je wyjąć z formaliny  i obejrzeć z bliska.  Poprzez praktyczne zajęcia uczniowie mogli poznać specyfikę pracy w warunkach laboratoryjnych, oswoić się ze sprzętem, urządzeniami i metodyką. Niektórzy uczniowie doszli do wniosku, że taka praca jest bardzo interesująca i chcieliby w przyszłości pracować w laboratorium oraz prowadzić badania naukowe.

     

 

 

SUKCESY lat poprzednich

Uczennica Aleksandra Żukowska z klasy II a zajęła II miejsce w Polsce w Ogólnopolskim Konkursie Multitest i zdobyła tytuł Laureata.  Kamila Bulak z klasy II e i Anna Strzelczyk z klasy III a otrzymały wyróżnienie.

W  Międzygimnazjalnej Olimpiadzie Wiedzy HIV/AIDS uczennica Aleksandra Żukowska z klasy II a zajęła IV miejsce a Alicja Terelak z klasy III b zajęła miejsce V.

Aleksandra Żukowska z klasy II a - finalistką kuratoryjnego konkursu z biologii.


Dnia 22 października spotkaliśmy się z panem Bartoszem Helińskim na warsztatach pod tytułem „EcoGenerator”.

Najpierw obejrzeliśmy prezentację wprowadzającą nas w temat przetwarzania śmieci na energię. Dowiedzieliśmy się, że w Szczecinie powstaje EcoGenerator, czyli specjalna instalacja do odzysku prądu i ciepła z odpadów oraz jak powstaje energia z odpadów.

W drugiej części spotkania pracowaliśmy z kartami zadań. My także możemy wiele zrobić dla środowiska i EcoGeneracji. Zapobiegajmy odpadom używając toreb wielorazowego użytku, wybierajmy napoje w szklanych, zwrotnych butelkach, stosujmy energooszczędne żarówki, szkło, papier i plastik wrzucajmy do osobnych pojemników.

        

       

 

 

W ramach Festiwalu Nauki uczniowie koła biologicznego uczestniczyli 24 września w wykładzie zorganizowanym przez Uniwersytet Szczeciński Wydział Biologii pod tytułem „ Dobieranie się ludzi w pary”. Wykład wygłosił profesor Dariusz Wysocki. Dotyczył on preferencji między mężczyzną a kobietą, pochodzenia tych różnic. Uczniowie dowiedzieli się jakiego partnera z punktu biologicznego poszukujemy, na czym polega głębokość związku oraz jego powodzenie.

Uczniowie obejrzeli również wystawę „Pajęczaki i owady egzotyczne. Rośliny owadożerne PHU LOCUSTA” przygotowaną przez Krzysztofa Demeniuka i  Bartosza Gorczycę. Był to pokaz kilkunastu gatunków żywych owadów i pajęczaków tropikalnych w terrariach, między innymi  modliszki, ptaszniki, liśćce oraz ekspozycja kilku zaaranżowanych pojemników prezentujących kilkanaście gatunków roślin owadożernych ukazujących bogactwo tej grupy roślin. Uczniowie mogli dotknąć owady, wziąć na ręce, przyjrzeć się z bliska, czyli była to okazja do spotkania z biologią jakiej nie mają na co dzień w murach szkoły.


  

        

       

 

2014/2015

2015-03-26
Udział w VI Międzygimnazjalnym Dniu Zdrowego Odżywiania


Uczniowie koła biologicznego wzięli udział w corocznej imprezie zorganizowanej przez gimnazjum nr 12. Jednym z głównych punktów imprezy był konkurs złożony z kilku etapów, o zasadach zdrowego odżywiania. Celem tego przedsięwzięcia była popularyzacja zdrowego trybu życia wśród młodzieży gimnazjalnej.

Zaproszeni goście mogli m.in. spróbować zdrowych przekąsek przygotowanych przez uczniów, zmierzyć ciśnienie, obliczyć BMI oraz wysłuchać wykładu na temat przyczyn otyłości wśród młodzieży w okresie dojrzewania.

Nasza szkoła w składzie Paulina Tobiasz i Paweł Kawczyński z klasy II d zajęła I miejsce i tym samym podtrzymali tradycję, gdyż w ubiegłym roku również zajęliśmy najwyższe miejsce. Jesteśmy bezkonkurencyjni!

      
 

*************************

W ramach Dnia Otwartego w naszym gimnazjum uczniowie z Koła Biologicznego prowadzili zajęcia z badań mikroskopowych dla uczniów szkół podstawowych. Umożliwiono im obejrzenie gotowych preparatów takich jak: krew człowieka, krew żaby, tkanki zwierzęce, roślinne oraz bakterie. Uczniowie pokazywali również, jak można wykonać najprostszy preparat z liści cebuli oraz nadzorowali pracę z mikroskopem zainteresowanych badaniami. Najbardziej aktywni na tym polu okazali się Aleksandra Żukowska, Ada Kulgawczuk, Dorian Podolski, Tomasz Puchalski z klasy I a.

 

Dominika Fryza z klasy III d pokazywała odwiedzającym możliwości tablicy interaktywnej. Uczniowie mogli wykonywać na niej ćwiczenia i  sprawdzić swoją wiedzę w inny niż tradycyjny, ciekawy sposób. Dzięki tym zajęciom uczniowie naszego gimnazjum przybliżyli odwiedzającym metody pracy na lekcjach biologii.

 

    

 

W ramach zajęć organizowane są warsztaty dla uczniów organizowane przez szczecińskie uczelnie, ośrodki ekologiczne lub inne instytucje.

 

        

 

    

Nasze sukcesy:

Paulina Tobiasz i Paweł Kawczyński z klasy II d zajęli I miejsce w Międzygimnazjalnym  VI Konkursie Wiedzy o Zdrowym Odżywianiu zorganizowanym przez Gimnazjum nr 12.

Dominika Fryza- IV miejsce w Olimpiadzie Wiedzy HIV i AIDS, finalistka konkursu kuratoryjnego, laureatka konkursu biologicznego Towarzystwa na Rzecz Młodzieży Uzdolnionej,

Albert Podkówka- finalista konkursu kuratoryjnego, laureat konkursu biologicznego Towarzystwa na Rzecz Młodzieży Uzdolnionej.

ROK SZKOLNY 2013/2014

 

 Mikroskopowanie- podczas zajęć koła biologicznego

 

     

     

      

NASZE SUKCESY
 
Paula Rożnowska  z klasy III e oraz Agnieszka Pancewicz z klasy III a zostały lauretkami  w VIII Wojewódzkim Konkursie Eko-Zdrowotnym organizowanym przez Gimnazjum nr 5. Paula Rożnowska z klasy III e zajęła II miejsce w III Miedzygimnazjalnym Konkursie ,, Mistrz Wiedzy o Człowieku’’ organizowanym przez naszą szkołę. Nasza drużyna w składzie:  Paula Rożnowska z klasy  III e, Agnieszka Pancewicz z klasy III a oraz Aleksandra Zdrowska z klasy II c zajęła II miejsce. Dominika Fryza z klasy II d i Martyna Bobala z klasy II a zajęły I miejsce w Miedzygimnazjalnym  V Konkursie Wiedzy o Zdrowym Odżywianiu zorganizowanym Przez Gimnazjum nr 12.


 
 
W Międzygimnazjalnej Olimpiadzie Wiedzy o HIV i AIDS Dominika Fryza z klasy II d i Agnieszka Pancewicz z klasy III a zajęły ex aequo II miejsce.

W Ogólnopolskim Konkursie Multitest z biologii uczeń Rafał Górczewski z klasy III e zajął V miejsce i otrzymał tytuł Laureata. Wyróżnienia otrzymali uczniowie: Paula Rożnowska klasy IIIe, Nicola Łazarów, Agnieszka Pancewicz i Aleksandra Sajko z klasy IIIa, Annna Kazimierczak z klasy IIIb. Z klasy IIa zostali wyróżnieni Maria Izbicka, Katarzyna Neczaj oraz Kacper Sieredziński.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!