Integracja 2008

Smołdziński  Las w Słowińskim Parku Narodowym 16-19.09.2008

W tym roku szkolnym uczniowie klas pierwszych na obóz integracyjny wyjechali do malutkiej wsi położonej w sąsiedztwie Słowińskiego Parku Narodowego. Czterodniowy pobyt był dokładnie zaplanowany.
Ale od początku.

Pierwszego dnia o godzinie 8.00 uczniowie, wychowawcy i opiekunowie zebrali się przed szkołą. Tam czekały już autokary, gdy uczestnicy zajęli miejsca- można było ruszać w drogę. Gimnazjaliści dotarli na miejsce po godzinie 14. Czekał na nich pyszny obiad. Potem zakwaterowanie - trochę długie…
I wreszcie spacer: las, szerokie, czyste plaże, szumiące morze… przecież to teren SPN.
Po kolacji uczniowie klas pierwszych integrowali się na dyskotece.

Drugiego dnia uczniowie zwiedzali Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Zwiedzaniu towarzyszyły pokazy: maglowania, tkania i prania. Największym zainteresowaniem cieszył się pokaz prania w czasie którego uczniowie sprawdzali swoje umiejętności. Po powrocie z wycieczki – klasy uczestniczyły w zajęciach: integracyjnych z panią pedagog Edytą Borkowską- Zub, z chustą KLANZY z panią Ewą Głąbińską, a sportowa klasa IC wraz ze swoimi wychowawcami udała się na wycieczkę rowerową.
Wieczorem – kolacja przy ognisku.

Trzeciego dnia uczniowie zwiedzali Muzeum Przyrodnicze SPN w Smołdzinie. Na podświetlanej mapie mogli zobaczyć granice parku, rezerwaty przyrody, szlaki turystyczne, najważniejsze obiekty parku itp. W poszczególnych salach mogli zobaczyć świat roślin i zwierząt SPN. Wielki respekt budził bielik, którego rozpiętość skrzydeł osiąga 2 metry. W sali poświęconej wydmom uczniowie mogli zobaczyć zdjęcia martwego lasu, czym różnią się wydmy białe od szarych i dlaczego o wydmach mówi się, że są ruchome. Następną atrakcją było zdobycie morenowego wzniesienia o nazwie Rowokół 115 m n.p.m. Ze świętej góry Słowińców roztacza się wspaniały widok na SPN. Widać jezioro Gardno i Łebsko, mierzeję Gardzieńsko-Łebską, morze Bałtyckie i wijącą się rzekę Łupawę.
Na zakończenie tego dnia uczniowie wspaniale bawili się na dyskotece.

Czwartego dnia uczestnicy wyjazdu ponownie udali się do SPN aby zdobyć latarnię morską. Choć pogoda nie sprzyjała wędrówkom, jednak wszyscy dotarli do latarni. Tam zapoznali się z jej historią i funkcją jaką pełniła w przeszłości i obecnie. Potem spacer brzegiem morza i powrót do ośrodka. A po obiedzie i krótkim podsumowaniu wyjazdu - powrót do domu.

Również w tym roku wszystkie cele obozu integracyjnego zostały zrealizowane, a uczniowie wrócili bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.